Litovský krepšynis (alebo menej známy ako basketbal=))

Litvu pre svoj jednosemestrálny pobyt som si nevybrala kvôli odporúčaniam iných ľudí (predtým som nepoznala nikoho, kto tam bol), ani kvôli jej krásam, o ktorých by sa hovorilo v cestovateľských alebo podobne zameraných časopisoch. Predtým som si s Litvou z tohto pohľadu spájala len jantár a Horu krížov, prípadne Vilnius ako Európske mesto kultúry pre rok 2009. Slovensko je oveľa krajšie ako Litva, pre mňa. Veľa robí existencia pohorí u nás, príroda mi príde veľká.  Najvyšší vrch Litvy s výškou okolo 280 m.n.m. vyvolá iba tak úsmev... A že lyžiarsky vlek ? Ešte z nižšieho kopca?Aj také sme videli, bolo to skutočne exotické=) V niečom je však Litva v krajne pozitívnom zmysle špeciálna, a to vo svojej športovej láske.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Byť malým národom a byť najlepší, alebo byť v svetovej špičke nejakého športu, je veľká vec, vzbudzujúca obrovskú hrdosť. Je to aj doména Slovenska, keď si vezmeme krásny vodný slalom, kde Slovensko či vo výrobe lodí, či v medailových umiestneniach nenachádza premožiteľov, slovenských medailistov olympijských hier pozná každý, ich medailovým zbierkam sa málokto z konkurencie vodákov približuje. Svetovú špičku tvorí v disciplínach na divokej vode len niekoľko štátov. Aké to však musí byť, keď je štátik s 3,5 miliónmi obyvateľov pojmom v športe, ktorý hrá vlastne každý? Litva to vie. Má krepšynis=)))

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krepšynis- Basketbal (internacionálne slovo budete v litovčine dlho hľadať...možno tak kečup..aj to je však kečupas=))). Litovčania sú právom hrdí. Ak si niekto zvolí iný šport ako basketbal ako profesionálnu dráhu, ten musí mať podľa mňa jedného rodiča z inej krajiny. Dievčatá som tam síce hrať nevidela, okrem telesnej, a kamarát Darius tiež povedal, že sme prvé dievčatá, s ktorými basket (streetbal) kedy hral, avšak chlapci boli basketbaloví šialenci, Darius hrá za štyri tímy v rôznych ligách. V mestskom kaunaskom parku je asi 10 streetbalových ihrísk, a ak sa v peknom počasí nájde voľné ihrisko, je to fakt šťastie. V radoch sa síce nestojí, ale keď sme hrali, už stála jedna skupina záujemcov pri našom koši, že reku aj oni by si zahrali.. Bolo to úchvatné. Kamarátka Lenka študujúca telesnú mala v rámci praxe párkrát zorganizovať hodinu telesnej výchovy pre deti prvého stupňa. Jej príprava na hodinu bola zbytočná, deti chceli len krepšynis.

Skryť Vypnúť reklamu

Na svoju najvyššiu basketbalovú súťaž Litovčania taktiež nedajú dopustiť. Keď mali minulý rok obrovskú finančnú krízu, tím Žalgiris Kaunas sa ocitol v krachu..Možno aj iné tímy, neviem. Černosi z Ameriky odišli, za tím hrali len domáci, kvalitní hráči. Týmto hráčom, ktorí zarábajú o dosť viac ako zvyšní obyvatelia Litvy, prispievala na platy verejnosť, aby dohrali v pohode danoročnú súťaž. Nechápala som najprv, čo je to za úvodná časť hry, kde ľudia z obecenstva pochodujú okolo palubovky s tabuľkami hovoriacimi 5000, 1000, 500.... Boli to sumy, ktoré jednotlivci alebo firmy prispeli na tím za obdobie, ktoré prešlo od jedného domáceho zápasu k druhému. Mena Litas (Lt) má 3,45krát menšiu hodnotu ako Euro. Stále však treba pozerať na Litvu ako na krajinu, ktorá má nižšiu životnú úroveň, a pre ktorú západné ceny neplatia (aj keď je o niečo drahšia ako Slovensko v mnohých položkách). Ľudia však, keď držali tabuľku s číslom 5000, prispievali na svoj tím 1449 Eur...

Skryť Vypnúť reklamu

Ja som hrdá na to, čo doma máme my, ale neviem si predstaviť, že by niekto (ja tiež prispievam radšej na iné veci) prispel na hokejový klub Slovan Bratislava, keby sa ocitol v kríze. Veď je to v podstate nezmysel... Ale pekný=) Zachovať a podporiť, čo vzbudzuje hrdosť a čo robí štátom štát a medzinárodný pojem, jeho verejný život verejným životom, asi bolo treba...Zaujalo ma to... Žalgiris hral litovskú, baltickú ligu a euroligu aj túto sezónu.

Edita Vyšná

Edita Vyšná

Bloger 
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  0x

rada píšem.. o veciach, ktoré ma zaujali, oslovili, nahnevali. neznamená to, že to bude niekto ďalší považovať za hodné opisu;) ..na nič nekandidujem, iba by som bola ozaj rada, aby tí, ktorí kandidujú a budú zvolení, získali daný post pre to, lebo to nie sú zlodeji a skorumpované indivíduá, a nie pre to, lebo nimi sú a klamú až moc dobre.preto niektoré tak ladené články. Zoznam autorových rubrík:  envirorozjímanieUSAšportBruselSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu