1. Aplikácií, s ktorými sa dajú vytvárať učebné materiály alebo stránky, ktoré poskytujú už hotové materiály, je veľa. Spomeniem len niektoré - Youtube, Khan Academy, Prezi, Glogster, Planéta vedomostí, Hot Potatoes a zoznam by mohol pokračovať ešte veľmi dlho. Problém je v tom, že na jednej hodine učiteľ použije materiály z rôznych zdrojov. Doteraz boli izolované, no TUUL ich spojí do jednej prezentácie. A to je veľmi šikovné, pretože nemusíte klikať medzi množstvom prehliadačov a aplikácií, všetko máte na jednom mieste. TUUL spája materiály.
2. Najčastejším argumentom učiteľov proti používaniu digitálnych materiálov je časová náročnosť prípravy. Pre nich je príprava príliš zdĺhavá - radšej zoberú už hotovú, papierovú prípravu a učia podľa nej. Každý vzdelávací materiál v TUULe je presne začlenený podľa Štátneho vzdelávacieho programu, ISCEDu, predmetu, tematického celku a témy. Predstavte si, že by sto učiteľov vytvorilo niekoľko materiálov na konkrétne témy. Koľko by trvalo pokrytie jedného predmetu? Niekoľko dní? Ak bude vytvorený materiál na každú tému zo vzdelávacieho programu, získajú všetci. Aktívni učitelia vytvoria svoje prípravy v digitálnej podobe, ktoré po zdielaní nájdu rýchlo a jednoducho učitelia s nedostatkom času. TUUL zdieľa materiály.
3. Skutočné prostredie pre digitálne vzdelávanie vznikne až vtedy, keď budú plne prepojené tri oblasti - vzdelávacie materiály, technológie a zručnosti učiteľa. TUUL je jeden zo stavebných prvkov, ktorý nám doteraz chýbal. Je vytvorený špeciálne pre potreby slovenského školstva. Je zadarmo, je pekný, je intuitívny. TUUL je náš :-)

Krst máme za sebou, učíme sa chodiť v prostredí nášho školstva. Verím, že o rok bude TUUL omnoho bohatší na materiály s novou funkcionalitou a možnosťami. Ale to závisí nie ani tak od nás - tvorcov, ale od učiteľov, pre ktorých sme TUUL vytvorili. Ak sa chcete pridať, tak kliknite na www.tuul.sk a vytvárajte pre seba aj pre ostatných.
Ján Machaj
EDULAB
ps: Miloš napísal o konferencii v Partizánskom blog. Nájdete ho tu.