Teplo a teplejšie
V čase pred Veľkou nocou, keď som sa balil na cestu, „zúrili“ na Slovensku teplotné rekordy v podobe troch až štyroch stupňov. Vždy to človeka akosi láka zabaliť sa podľa domácich podmienok, aj keď mi bolo jasné, že v Madride je oveľa teplejšie. Nuž, ale keď na tej mape to nevyzerá až tak južne... Praha, Paríž, či Madrid, všetko sa zdá byť, toť, kúsok od nás. Prudký omyl nedal na seba dlho čakať. Hneď na letisku ma ovanulo takmer tridsaťstupňové teplo, ktoré sa v ďalších dňoch len stupňovalo. Vzhľadom na fakt, že ruky som mal už plne obsadené batožinou a rôznymi inými vecami, zobliekanie šatstva bolo veľmi komplikované. Tak mi teda neostávalo nič iné, len hrdinsky sa potiť. A to vraj v lete je v Madride aj 40 stupňov.
Keďže správny slovenský študent nevydrží ani deň bez internetu, nájsť internetovú kaviareň bola prvá strategická úloha. Pravdupovediac, v centre Madridu to nebol problém ani o jednej v noci. Čo ma však prekvapilo, že ľudí s pribúdajúcou nočnou hodinou ani náhodou neubúdalo. Mohli ste stretnúť Španielov, Španielky a obrovské množstvá cudzincov, cez ktorých ste sa museli priam plaviť. Ulice sú nimi úplne preplnené. Po nájdení internetu som si sprvu myslel, že som na americkej burze cenných papierov. Obrovské množstvo párov očí pozeralo do stovák monitorov a surfovalo. Tomu sa hovorí internet café! Formou hromadných krátkych textových správ som svojim priateľom a priateľkám na Slovensku škodoradostne oznámil, že tu je teplo a ja sa veselo opaľujem. Odpoveďou mi boli „srdečné“ SMS-ky. No, nechajme to radšej tak...
Autom aj do kúpeľne
Madrid je veľmi pekné miesto s obrovským množstvom pamiatok. Nachádza sa tu aj tzv. nultý kilometer, kde sa začínajú všetky španielske cesty. My také niečo tuším nemáme. Nezdá sa mi to síce nejaké extra užitočné, ale nejaký zmysel to určite má. Minimálne sa nemusia hádať, kde majú stred Španielska. Keď už sme pri tých cestách, mám pocit, že Španieli chodia autom aj do kúpeľne, či do baru. Skrátka všade. Pešia zóna je pojem, ktorý jednoducho nepoznajú. A to má Slovensko oveľa horšiu ekonomickú situáciu (možno práve preto:)
Ľudia na pokraji spoločnosti
Na madridských uliciach nie je problém nájsť ani veľké množstvo bezdomovcov a žobrákov. Oproti slovenským majú však jednu zaujímavú vlastnosť, či skôr odlišnosť a to je ich poloha na ulici. Niektoré polohy podľa mňa museli nacvičovať aj niekoľko týždňov. Niekedy som mal dokonca pocit, že v tej istej polohe dokážu vydržať aj deň, či dva. Problémy neobchádzajú ani tunajších imigrantov. Ročne ich pricestujú desaťtisíce. Najprv získajú od svojej domovskej krajiny turistické víza a po uplynutí ich platnosti (po troch mesiacoch) ostávajú v krajine ilegálne. Prácu získavajú na čierno a pracujú tam, kde bežne Španieli pracovať nechcú. Ráno sa zídu na vopred určenom mieste, príde po nich nákladné auto a odvezie ich do práce. Nikto z imigrantov však nemá garanciu, že auto po nich príde aj nasledujúci deň.
Španielska dedina
Bežná španielska krajina je v porovnaní so slovenskou úplne iná. Subtropické podnebie spôsobilo, že stromy sa tu len veľmi ťažko uchytia a krajina na jar vyzerá vyprahnutá a je to niekde na polceste k púšti. Typické sú umelo vytvorené terasy, kde kedysi pestovali miestni obyvatelia plodiny. Ako som sa dozvedel, dnes už sa to nevyužíva, lebo na takých malých priestranstvách sa nevedia otočiť s traktorom:)
Okrem hlavného mesta som navštívil aj nejednu typickú dedinku. Konečne som prišiel na to, prečo sa hovorí „je to pre mňa španielska dedina.“ Uvedomil som si to práve vtedy, keď som už asi po tretí krát zablúdil v dedine, ktorá má sotva tristo obyvateľov a autobusom sa tam nedostanete.
Celý systém je totiž dimenzovaný tak, aby ste tam skrátka zablúdili. Úzke uličky, kde sotva prejdú dvaja chodci vedľa seba, stúpanie, klesanie a zase stúpanie, ulice sa stretávajú vždy pod iným uhlom, zatáčajú doprava a doľava a z jedného miesta nevidíte na viac ako 50 až 70 metrov.
Nemenej zaujímavé bolo, keď som sa dozvedel o istej španielskej dedine, kde majú raritné múzeum čarodejníc. Mám pocit, že v spomínanej dedine žije tak 5 a pol obyvateľa. A to múzeum čarodejníc? No, pravdupovediac, povala mojej starej mamy je oveľa zaujímavejšia. Ale čo stojí za povšimnutie je fakt, že Španieli sa snažia pestovať cestovný ruch aj v tej najzastrčenejšej dedine. Podarilo sa im získať financie z európskych fondov a vytvorili takéto umelé atrakcie. Ale funguje to!
Skalné obydlia
Nemenej zaujímavý zážitok ma postretol, keď vo mne prevládla túžba spoznať okolie istej dediny. Pôvodne som si chcel urobiť súkromnú prechádzku a tak som sa spýtal jedného Španiela, kam by mi odporúčal ísť. On ma hneď zoznámil s ďalším Španielom, ktorý sa vzápätí ponúkol, že pôjde so mnou. V duchu som si vynadal, prečo som radšej nešiel sám, pretože spomínaný Španiel vedel po anglicky asi toľko ako ja po ugrofínsky. Ale stalo sa.
Sprvu mi vyššieuvedený Španiel ukázal „river“, čo nebolo nič iné ako menší potok. Potom ma zaviedol do tzv. lesa, kde mi urobil prednášku o tom, ako zo stromov robia papier a aké sú vzácne. Potešil som sa spolu s ním a nakoniec som si povedal, že to s tou angličtinou ani nie je zlé. Keď sa dvaja ľudia chcú dohovoriť, dá sa to. Keď už som sa zmieril s tým, že súbor tridsiatich stromov sa nazýva les, dočkal som sa prekvapenia. Zaviedol ma totiž do krásnej dedinky s úžasnými skalnými obydliami. V živote nikdy nevieš čo ťa postretne.
Španielsky jazyk
Na záver som si nechal dva poznatky. Prvý z nich sa týka španielskeho jazyka a výslovnosti. Prekvapilo ma písmeno „z“. „Z“ ako napríklad „Zuzana“. Priznám sa, že keď som prvý krát počul Španielov, ako vyslovujú „z“, sprvu som ich chcel poslať k logopédovi Keď totiž chcete vysloviť toto písmeno, musíte pri tom šušľať najviac ako viete. Skúste to: Jazyk priložíte na horné zuby a vyslovíte „s“.
Druhým poznatkom je horúca španielska krv. Keď som stretol Španielov na Slovensku, myslel som, že utiekli z ústavu pre duševne chorých. Viac „uletených“ ľudí sotva stretnete. Tí istí ľudia sa však vo svojej domácej krajine správajú úplne inak. Vraj Španielsko je konzervatívna krajina. Ale nebojte sa, overil som si. Nie je.