Ako, čo a kde na Úrade práce

Stalo sa mi (vlastným pričinením aj), že som od tohto roku nezamestnaná. A keďže si nechcem sama platiť odvody do zdravotnej poisťovne, šla som sa sama prihlásiť na Úrad práce. Stručne o tom, čo treba a kde v prípade, že ste stratili prácu, alebo ukončili strednú či vysokú školu a rozhodnete sa prihlásiť na Úrad práce. Aby ste nechodili 3-krát domov a naspäť pre nejaké papiere a potvrdenia (ako ja), tu je niekoľko rád.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ak ste rozviazali pracovný pomer so svojím zamestnávateľom a nechcete si sami hradiť odvody do zdravotnej poisťovne nezabudnite sa do 7 kalendárnych dní (rátajte do nich aj sobotu a nedeľu) ísť nahlásiť na úrad práce v mieste vášho trvalého bydliska.

1. krok (do 7 dní od ukončenia prac. pomeru)
Vaše prvé kroky budú viesť na miesto "prvého kontaktu". Nezabudnite si vziať so sebou kópiu o ukončení pracovného pomeru a občiansky preukaz. V prípade, že ste ukončili strednú školu, nezabudnite si vziať kópiu maturitného vysvedčenia, ak vysokú školu - kópiu diplomu.
Na mieste prvého kontaktu vypíšete žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. (Ak ste už boli pred tým nahlásený na Úrade práce nečakajte, že úrad bude mať Vaše informácie v počítači. Musíte všetko vypísať znova. Od základnej školy až po ukončenie prac. pomeru) Pracovníčka Vám odovzdá preukaz a napíše dátum kedy sa máte na úrad dostaviť znova. Približne do 30 dní budete mať na stole rozhodnutie.

2. krok (cca po 30 dňoch od prvého kontaktu)
To už ale Vaše kroky spravidla vedú do iných dverí, a síce na číslo, aké Vám napísala pracovníčka prvého kontaktu na Váš preukaz. V týchto dverách dostanete rozhodnutie o tom, že ste boli alebo neboli zaradení medzi uchádzačov o zamestnanie. Odporúčam, toto rozhodnutie si min 2x okopírovať, budete ho potrebovať. Tiež Vám v tento deň pracovníčka priradí Vášho osobného konzultanta, ku ktorému sa musíte chodiť raz do mesiaca v stanovený deň "hlásiť" aj s potvrdením o hľadaní zamestnania.

3. krok
Jednu kópiu rozhodnutia musíte odniesť do Vašej zdravotnej poisťovne. Môže to za Vás urobiť aj niekto iný, príp. ju môžete poslať poštou, alebo mailom. V zdravotnej poisťovni mi povedali, že toto rozhodnutie môžete odniesť na ktorúkoľvek pobočku na Slovensku. Ďalšiu kópiu budete potrebovať v prípade, že chcete požiadať Soc. poisťovňu o dávku v nezamestnanosti - tzv. podporu.

4. krok
Ak ste sa rozhodli požiadať o dávku v nezamestnanosti (tzv. podporu), alebo o dávku v hmotnej núdzi, musíte sa vybrať do Sociálnej poisťovne. Podotýkam, že o dávku v hmotnej núdzi môžete požiadať v prípade, že nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti. O tú však musíte požiadať, aby Vám prišlo domov rozhodnutie, s ktorým si potom zájdete požiadať o dávku v hmotnej núdzi.

Dokumenty, aby ste mohli požiadať o dávku v nezamestnanosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Tlačivo Soc. poisťovne - dá sa vypísať aj na mieste

  • Kópiu rozhodnutia z Úradu práce, že ste zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie

  • Potvrdenie zamestnávateľa - tlačivo dostanete v Soc. poisťovni a musí ho vyplniť Váš zamestnávateľ

Nárok na dávku v nezamestnanosti máte spravidla nárok ak ste odpracovali 2 z 3 rokov. Poskytuje sa na dobu 6, alebo 4 mesiace, podľa toho ako dlho ste boli poistený v nezamestnanosti a či ste mali pracovný pomer na dobu určitú alebo neurčitú. Ak ste sa už dostali tu, musíte čakať na rozhodnutie. Podľa tohto rozhodnutia potom môžete, alebo nemusíte požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Tam som sa ešte nedostala, takže o tom možno nabudúce, ale dúfam, že sa tam ani nedostanem a čoskoro si nájdem prácu.

Osobné odporúčania:
Na Úradoch práce Vám neokopírujú žiadne dokumenty a pod., nemajú tam kopírky, platí to nielen u nás, ale aj v iných mestách.
Pripravte sa na dlhé rady, spravidla v stredu, kedy majú na Úrade najdlhšie otváracie hodiny.
Ak môžete privstaňte si, poobede býva na Úrade práce aj v Soc. poisťovni viac ľudí - aspoň podľa toho čo som videla ja.
Okrem iného je tam vydýchaný vzduch a veľa rómskych obyvateľov.
Trpezlivosť, trpezlivosť, trpezlivosť.

Lucia Feňková

Lucia Feňková

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Myosotis. Zoznam autorových rubrík:  MilenciMilované FO snochSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu