Alkohol za volantom

Alkohol je súčasťou našej spoločnosti a rovnakou jeho súčasťou sú automobily. Každý vie, že opitý vodič za volant nepatrí, na druhej strane pravidelne sa objavujú správy, ako niekto šoféroval opitý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Len v nedávnom čase sa riešili prípady mestského poslanca, futbalových reprezentantov či primátora. V článku som sa preto rozhodol priblížiť Vám právnu úpravu a prax, ktorá na Slovensku panuje v tejto oblasti. 

Je na Slovensku nulová tolerancia? 

Priestupkový zákon trestá, ak sa odmietnete podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu, nezdržíte sa požitia alkoholu po nehode, vediete motorové vozidlo v stave vylučujúcom spôsobilosť viesť motorové vozidlo, ktorý ste si privodil požitím alkoholu či ak počas jazdy požijete alkohol alebo ak sa na základe vyšetrenia nachádza alkohol vo Vašom organizme. V zásade u nás preto v zmysle zákona platí nulová tolerancia voči alkoholu, avšak fakticky u nás tolerancia istého minimálneho množstva alkoholu existuje. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje totiž interný predpis Prezídia Policajného zboru, ktorý síce nie je všeobecne platnou právnou normou, ale je pravidlom, ktorým sa musí riadiť každý policajt. 

Nariadenie prezídia Policajného zboru z 22. júla 2014 publikované pod čiastkou 77/2004 vo Vestníku prezídia Policajného zboru v čl. 22 ods. 3 upravuje, že:

Vyšetrenie na zistenie alkoholu je podľa tohto nariadenia pozitívne, ak nameraná hodnota je 0,15 a viac miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení prístrojom. 

Z mojich poznatkov v praxi je uvedené dodržované a pokiaľ „nafúkate“ 0,14 mg / l a menej, tak odídete bez pokuty. Je ešte potrebné upozorniť na rozdiel medzi promile a mg / l (0,15 mg / l zodpovedá 0,31 promile). 

pivko
pivko (zdroj: Frnčo)

Keď si dám jedno veľké pivo, kedy môžem šoférovať?

Na každého pôsobí alkohol individuálne a často sa aj u toho istého človeka stane, že telo reaguje na alkohol rôzne. Na internete existujú viaceré kalkulačky, ktoré sa snažia vypočítať, kedy môžete sadnúť za volant, ale na uvedené by som sa veľmi nespoliehal. Zo svojej skúsenosti viem, že často jedno pivo na Vás zapôsobí úplne ináč v rôznych situáciách – niekedy si dáte jedno pivo a nafúkate 0,2 promile a inokedy 0,3 či 0,4 promile. Preto radšej než na internetové kalkulačky sa spoľahnite na alkoholtester. Ak si nejaký kúpite, tak skúste si porovnať jeho výsledky aj s inými alkoholtestermi, ktoré majú Vaši priatelia, aby ste tak zistili, či Váš prístroj možno považovať za spoľahlivý. (ús

SkryťVypnúť reklamu

Čo, ak nafúkam 0,15 mg / l alebo tesne viac?

V praxi sa vyskytli prípady, kedy pri dychovej skúške bolo nameraných viac ako 0,15 mg / l a pri opakovanej skúške to bolo už menej. Uvedené však nebolo akceptované ako negatívna skúška na prítomnosť alkoholu. Tiež nebolo akceptované, ak sa pri neskoršej analýze vzorky krvi, ktorú si dal vyhotoviť vodič, ukázala nižšia hodnota než je fakticky tolerovaná hranica pri odbere krvi (do 0,20 mg / l). V nedávnej dobe však polícia zverejnila informáciu, že ak po konzumácii výrobkov každodennej spotreby (napr. ústna voda) neprejdete dychovou skúškou, polícia radí požiadať jej príslušníkov o opakovanie skúšky po 15 minútach. Ak si nie ste istý, či máte alkohol v krvi a chcete kalkulovať s nejakým časom, kedy Vám môže klesnúť hladina alkoholu, môžete namiesto dychovej skúšky rovno požiadať o krvnú skúšku, musíte si však uhradiť náklady s tým spojené (ide približne o sumu 10 – 20 Eur). Pre zaujímavosť je nutné uviesť, že v praxi sa vyskytol prípad, kedy vodič namietal, že nebol o možnosti odberu krvi poučený, ale súd tento argument neuznal, keďže to bolo uvedené v správe o objasňovaní priestupku, ktorú vlastnoručne podpísal. Tiež je však nutné uviesť, že bežné prístroje na meranie alkoholu majú často 5 % odchýlku, teda už len z uvedeného dôvodu by som žiadal o odber krvi, prípadne o opakovanú skúšku a zároveň by som poukazoval na možnú odchýlku. Nehovoriac o tom, že sa v praxi vyskytli polemiky o tom, či sú dychové skúšky u nás vykonávané v súlade so zákonom. Prax súdov je však zatiaľ taká, že prístroje súdy uznávajú ako zákonný prostriedok na zistenie prítomnosti alkoholu. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo mi hrozí za priestupok?

V zásade Vám hrozí pokuta vo výške 150 Eur až 1300 Eur a zákaz činnosti (viesť motorové vozidlá) do piatich rokov (v praxi Vám bude uložené určite menej ako 5 rokov) – konkrétne záleží, ktorého konkrétneho priestupku sa dopustíte. 

Kedy ide o trestný čin? 

Základnou hranicou medzi priestupkom a trestným činom (Trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky) je, ak hladina alkoholu v krvi dosiahne 0,4762 mg / l, teda 1 promile (ak 80 kg chlap vypije v priebehu dvoch hodín cca 5 dvanástiek). V konkrétnom prípade, však postačí aj nižšia hladina alkoholu v krvi za predpokladu, že schopnosť viesť motorové vozidlo je aj pri tejto nižšej hladine alkoholu znížená v tej miere, že vodič je v stave vylučujúcom viesť motorové vozidlo. Je tiež nutné uviesť, že aj v prípade, ak by sa nepodarilo uskutočniť dychovú skúšku či odber krvi, tak môže stupeň opitosti určiť lekár podľa medicínskych klinických príznakov, ale tiež stav vylučujúci spôsobilosť možno vyvodzovať zo súhrnu okolností, ako sú druh a množstvo požitých látok, zo spôsobu či doby ich požitia alebo z celkového správania vodiča. V praxi však podobné určovanie miery alkoholu môže byť pre orgány činné v trestnom konaní problematické. 

SkryťVypnúť reklamu

Je však potrebné pamätať na to, že rovnako je trestné, ak sa odmietnete podrobiť vyšetreniu na zistenie alkoholu, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre Vaše zdravie.

Pre zaujímavosť uvediem, že ten kto sedí v naštartovanom vozidle, ktoré stojí na mieste, sa nepovažuje za vodiča, avšak jeho konanie by mohlo byť teoreticky posúdené ako pokus o trestný čin, ak by v takomto prípade bol preukázaný úmysel viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu (Veľký komentár k Trestnému zákonu, 4. aktualizované vydanie, autori: prof. JUDr. Jozef Čentéš, PhD. a kolektív, komentár k § 289 Trestného zákona, str. 619).

Aké sú sadzby za trestný čin? 

Zákon v prípade spáchania trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky umožňuje uložiť sadzbu do jedného roka trestu odňatia slobody, v niektorých prípadoch do dvoch, resp. až do piatich rokov (viac § 289 Trestného zákona). Najtypickejším trestom však je uloženie peňažného trestu vo výške okolo 400 – 500 Eur, prípadne podmienečného trestu odňatia slobody a zároveň Vám bude uložený zákaz činnosti v dĺžke okolo 24 mesiacov. Neuloženie zákazu činnosti môže byť odôvodnené len výnimočnými okolnosťami. 

Čo, ak nedostatočne fúkam do prístroja? 

Podobný prípad riešili už naše súdy, pričom skonštatovali, že nedostatočné fúkanie do prístroja, nie je trestným činom, ale môže byť maximálne priestupkom. Súdy ho totiž nepovažovali za odmietnutie dychovej skúšky, ale iba za marenie dychovej skúšky, ktoré nie je trestné. Je nutné uviesť, že následne bol v súlade so zákonom vodič vyzvaný k odberu krvi, čo vodič odmietol pre nesprávne poučenie, pričom súd uznal, že išlo o nesprávne poučenie. Ak by ho policajti správne poučili, tak krvný odber by možno potvrdil prítomnosť alkoholu v krvi. 

Čo, ak spôsobím nehodu? 

Záverom za dôležité považujem upozorniť na to, že ak vediete vozidlo pod vplyvom alkoholu, povinná zmluvná poisťovňa má nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za Vás vyplatila z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla.

Preto pite s rozumom. Od 18 rokov. Kúpte si alkoholtester a nejazdite opitý.

V prípade, ak by ste mali záujem o platenú konzuláciu alebo zastupovanie vo Vašom prípade, môžete ma kontaktovať mailom na adrese advokat@frnco.sk alebo telefonicky na t.č. + 421 905 650 150.

Roman Frnčo

Roman Frnčo

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Advokát pôsobiaci v Košiciach. Poslanec mestskej časti Košice - Nad jazerom.Ak by ste potrebovali právne služby, môžete využiť správu nižšie alebo zavolajte mi na 0905 650 150. Zoznam autorových rubrík:  Právo a politikaVieraRôzne

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu