Nedostatočné finančné riadenie bolo 28.júna 2024 potvrdené hlavnou kontrolórkou obce Sklené.
V každej obci by mal byť obecný kontrolór a jeho kontroly zárukou, že s verejnými financiami sa narába transparentne a v súlade so zákonom. Čo však robiť, ak hlavný kontrolór odhalí závažné porušenia, ktoré siahajú až na najvyššie miesta obce, na ktorých sa podieľa samotný starosta? Nedávne zistenia hlavnej kontrolórky v Sklenom, vyvolávajú vážne otázky ohľadom spôsobu, akým sa nakladá s verejnými prostriedkami. A čo je ešte horšie, tieto porušenia sa diali takmer 2 roky.
To, že sme na tieto skutočnosti upozorňovali vyše roka a pol je naozaj len tichým konštatovaním. Nie hrdosťou, či chválou. Teda konštatujeme, že oplatí sa pýtať. Oplatí sa trvať na dodržiavaní zákona a postaviť sa drzosti, arogancii a rodinkárstvu aj v obecnej politike.
Kto komu v Sklenom zorganizoval zábavu 28.júna?
Obec Sklené sa už niekoľko mesiacov ticho zmieta v škandále ohľadom nečistého hospodárenia s verejnými financiami v rámci kultúry, kde zodpovednosť padá nielen na plecia poslanca Veselku ako by sa mohlo zdať, ale v celkovom súhrne na obec Sklené, teda starostu Tibora Rišiaňa.
Najhlasnejšie konštatovanie, ktoré kontrolórka obce Sklené identifikovala je, že obec Sklené nezabezpečovala dostatočné finančné riadenie pri príjme, použití, preukazovaní a vykazovaní verejných zdrojov súvisiacich so zabezpečením vyššie uvedených kultúrnych podujatí a to z nasledujúcich dôvodov:
“Postup kultúrnej komisie pri zúčtovaní príjmov a výdavkov za jednotlivé podujatia nie je správny nakoľko dôsledkom je, že príjmy zo vstupného neboli odovzdané do pokladne obce v plnej výške”
Zároveň, po tejto tak závažnej vete prichádza z úst kontrolórky bagatelizovanie, že vlastne je to všetko v dobrom a nič nezmizlo. Túto vetu opakujú naozaj frekvetnovane spolu so starostom Rišiaňom.
Ak napíše kontrolórka, že príjmy neboli odovzdané v plnej výške, ako môže konštatovať, že nič nezmizlo? Ako vie urobiť tento záver, ak neexistuje doklad o príjme za tieto príjmy v plnej výške? Ako sa dá vyčíslit, koľko na každej akcii bolo vyzbieraných peňazí? Výšku príjmov v tomto prípade určuje len slovo ľudí, ktorí majú prístup k peniazom a najnovšie podľa slov kontrolórky, proti pravidlám.
Nie je vôbec možné určiť, akým spôsobom bolo nakladané s našimi prostriedkami, pretože nepoznáme skutočný príjem.
Okrem toho, že môže ísť o neefektívne nakladanie s peniazmi, tak komisia a jej členovia boli súčasťou organizácie podujatí, kde sa porušovali predpisy týkajúce sa predaja alkoholu.
Predaj alkoholu a tovaru prebiehal bez potrebných povolení, čím došlo k závažnému porušeniu nariadení. Neexistovala žiadna inventúra tovaru, žiadna dokumentácia.
Verejné financie tak nielenže plynuli na podujatia, ktoré mohli byť organizačne neefektívne, ale navyše sa konali v rozpore so zákonom, bez náležitostí, ako je registračná pokladňa, vydávanie bločkov. A čo sa týka samotnej prípravy, kontrolórka konštatuje ďalšie zásadné podozrenia.
Osoby, ktoré prichádzali do kontaktu s peniazmi na to nemali vôbec splnomocnenie podľa platných nariadení. Bez hmotnej zodpovednosti a zmluvy s obecným úradom žiadna osoba nesmie narábať s financiami nás všetkých, toto všetko konštatuje hlavná kontrolórka obce.
Účtovné nezrovnalosti a chaos - Aké sú procesy?
Starosta počas čítania zistení kontrolórky obce hovorí, že veď tu ide IBA o ten systém, ako sa tie peniaze dávali do pokladne. Vraj nič nezmizlo.
V skutku je to nehodné postavenia starostu, takto zľahčovať tak závažné zistenia. Ja sa pýtam, starostu Rišiaňa, prečo vôbec systém a pravidlá a zákony teda vznikli? Práve preto, lebo boli zneužívané a zároveň preto, aby boli vymožiteľné, kontrolovateľné. Ako opakuje kontrolórka niekoľko krát 28.júna vo svojej správe, vzniká tu riziko…. Vzniká riziko, môže tu byť jednoducho priestor pre zneužívanie.
Uvedieme príklad. Ak rozhádaný pár spolu žije a žena nepozná príjmy svojho muža, nikdy nevidela jeho výplatnú pásku, ale muž nakupuje a platí všetko čo je potrebné, skutočne sa môže zdať, že vlastne sa nemá čo sťažovať táto žienka.
Avšak bez poznania presného príjmu na konci mesiaca nie je možné určiť, koľko mužovi ostane peňazí a kam všade ešte mohli íst jeho peniaze na výdavky, ak žena nevidela nikdy v živote jeho výplatnú pásku. Nevie vypočítať, čo všetko ešte jej muž mohol minúť pomimo a neúčelne, neefektívne.
Ak nemáme zdokumentované príjmy jediným príjmovým dokladom, nemôžeme vôbec vedieť skutočný stav financií.
Zábava 28.júna pokračuje
Čítanie správy hlavnej kontrolórky pokračuje tak, že svorne starosta, kontrolórka a zamestnankyne úradu hovoria o nejakom “začiatku” organizácie zábav v roku 2022, kedy sa “akože stalo nejaké pochybenie”.
Navyše prichádza starosta s formuláciou, že trval tu vraj nejaký stav zvykového práva z minulosti. Avšak oni sami hovoria, že už Jánska vatra v júni 2024 mala veci krásne a správne.
Tu je však opäť rozpor v tvrdeniach. Pretože to vychádza na rok a trištvrte, že sa tu dial riadny guľáš. Navyše ako vychádza neskôr najavo od pracovníčky úradu a kontrolórky, bol poslanec Veselka od začiatku vraj upozorňovaný. Pracovníčky úradu a kontrolórka v obecnej administratíve nie sú nejakí nováčikovia v procesoch. Pracujú na svojich pozíciách roky a procesy a zákon ovládajú naozaj do detailu. Ak skutočne poslanca upozornili na nedostatky, nehovoria, ako je možnné, že starosta Rišiaň nedokázal dohliadnuť na nápravu. Alebo tak nechcel urobiť?
Je zrejmé, že obhajoba z úst starostu a úradníčiek je chaotická. Zaznievajú nelogické a totálne protichodné tvrdenia opäť. Pretože o pár minút neskôr sa dozvedáme od týchto istých osôb a bývalej starostky, že v minulosti sa všetky akcie organizovali podľa všetkých pravidiel a zákona. V minulosti rozumej 2 volebné obdobia jednej starostky.
Zahmlievanie o nejakom začiatku organizovaní podujatí v roku 2022 je účelové keďže do nástupu starostu Rišiaňa a Veselku všetko fungovalo ako malo. A od starostovania Rišiaňa sa podľa jeho vlastných slov uplatňovalo zvykové právo. V tom prípade, by malo ostať všetko po starom zvyku a teda v úplnom poriadku, podľa predpisov a nariadení.
Ak sa v minulosti dodržiaval zákon, za starostovania predošlej starostky, a starosta Rišiaň dodržiaval toto zvykové právo, potom mali byť účtovné procesy a predpisy dodržané.
Nejak nám to tu nevychádza a kamarátka logika odišla na dovolenku.
Zvykové právo
Starosta obhajuje plytvanie financiami kultúrnymi podujatiami spojené so zvykovým právom barbarov. Počas čítania celej správy kontrolórky obce sa k jednotlivým bodom vyjadruje starosta Rišiaň a najmä ich bagatelizuje výhovorkami. Vraj sa tu organizovali akcie podľa zvykového práva. Táto argumentácia je na asi tak úrovni žiaka prvej triedy, ktorý sa ospravedlní, že nemá domácu úlohu, lebo mu ju zožral pes. Opakovane sa pýtame, kto komu dnes zorganizoval zábavu.
Z wikipédie sa dozvedáme, že zvykovým právom sa riadili barbarské kmene v období sťahovania národov.
Barbarstvo v historickom kontexte znamenalo chaos, nedostatok civilizovaných pravidiel a často aj násilie. Máme si myslieť, že práve takýto chaos máme očakávať ako súčasť riadenia obce ako zvyk aj do budúcnosti,keď sa to starostovi bude hodiť?
Takéto doslova hlúposti z úst starostu odhaľuje hlboké nepochopenie modernej správy a riadenia verejných prostriedkov. Verejné zdroje nie sú na to, aby sa nimi plytvalo pod rúškom tradície, ale aby slúžili všetkým obyvateľom obce transparentne a v súlade so zákonom. Ak má naša obec napredovať, musíme sa oslobodiť od barbarských spôsobov riadenia a prejsť k spravodlivosti, ktorá rešpektuje zákony a potreby všetkých občanov.
Skúsme aj my všetci platit dane a poplatky podľa tohto zvykového práva. To už sa starostovi Rišiaňovi asi páčiť nebude. Tak, ako sa mu nepáči bakaný facebook a internet, keď ho kritizujú. Vtedy nadáva občanom do internetových odborníkov, ale keď sa potrebuje chváliť, tak mu sociálne siete, srdiečka a internet vôbec nevadia.
Tankovanie do osobného auta poslanca – Súkromné výdavky z verejných zdrojov?
Obzvlášť zarážajúcim zistením kontrolórky bolo využívanie verejných prostriedkov na súkromné účely. Kontrolór objavil, že poslanec Veselka tankoval pohonné hmoty do svojho osobného auta, pričom náklady boli kryté z obecného rozpočtu. Používanie verejných peňazí na súkromné účely je jasným príkladom zneužívania moci a prostriedkov. Takéto konanie je nielen neetické, ale aj protizákonné. Nedozvedáme sa však, či náhodou to nesúviselo s výkonom príprav na nejakú akciu. Avšak aj tu malo prísť varovanie zo strany zodpovedných - čo je obec Sklené, kontrolórka, a samozrejme poradným orgánom tu sú aj skúsené úradníčky.
Namiesto toho, aby slúžili verejnosti, niektorí volení zástupcovia obce využívali prostriedky určené na zlepšovanie života obyvateľov pre svoje vlastné potreby? Vieme to skutočne tvrdiť po dvoch rokoch? Komu tento stav chaosu a porušovanní vyhovoval, že na ňho upozorňuje ež teraz? Je alarmujúce, že takéto konanie prebiehalo pod dozorom a s vedomím vedenia obce, teda Tibora Rišiaňa.
Vyplácanie odmien bez náležitostí – Kde je spravodlivosť?
Ďalším pochybením, ktoré kontrolórka odhalila, je vyplácanie odmien bez dodržania predpisov. Odmeny sa vyplácali bez náležitej dokumentácie, ktorá by oprávňovala takéto výdavky. Ľudia, ktorí boli pravdepodobne pri organizovaní a pomoci kultúrnych akcií (konkrétne nemáme vedomosť koľko a kto bol vyplatený) tak dostávali finančné odmeny bez jasného zdokladovania, zdôvodnenia alebo kontroly. Tento spôsob nakladania s verejnými prostriedkami je nielen nezákonný, ale aj nespravodlivý voči ostatným obyvateľom.
Výlet do Prahy – Zakrytie problémov?
Zatiaľ čo kontrola odhalila vážne pochybenia a otvorila otázky týkajúce sa hospodárenia obce, 28.júna, vedenie sa namiesto riešenia problému rozhodlo na poslednom OZ 5.augusta rozoberať, kto vlastne výlet do Prahy pre dôchodcov (prípadne verejnosť, keďže ostali voľné miesta) doplatí. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako pekné gesto. Najmä keď starosta Rišiaň prihodil pár stovák na ich cestu.
Celé načasovanie však vyvolává pochybnosti o tom, či nejde o pokus odvrátiť pozornosť od závažných zistení kontrolóra.
Dofinancovanie výletu práve teraz pôsobí ako snaha upokojiť a uistiť obyvateľov a vyvolať dojem, že obec sa stará o svojich občanov. Avšak, otázka zostáva – je to skutočne prínosná úprimná aktivita, alebo len ďalší príklad zakrývania neefektívneho využívania verejných prostriedkov?
Namiesto toho, aby sa poslanec Veselka zodpovedal za prešľapy, prichádza s absurdnou výzvou. Listom vyzýva iného poslanca, aby prispel na výlet dôchodcom do Prahy. A kde sa vzal, tu sa vzal, starosta Rišiaň prispieva niekoľko stovkami, ako skutočný hrdina. Avšak až tu na obecnom zastupiteľstve, po verejnej výzve. Odmáva nám peniažkami. Nevedel už predtým, že chýba určitá suma?
Rišiaň s Veselkom by tento nevhodný prednes nemuseli robiť, nebyť nedostatočného finančného riadenia takmer 2 roky.
Pokrytectvo namiesto zodpovednosti
Poslanec Veselka je jedným z hlavných aktérov finančných odhalení kontrolórky v obci Sklené. Aspon tak sa to javí. Je pod paľbou kritiky. Pod jeho vedením sa vynakladali verejné prostriedky na kultúrne podujatia neprehľadne a v rozpore s platnými predpismi. Navyše, financie sa použili na rôzne osobné účely bez toho, aby boli náležite vykázané a preukázané.
Napriek týmto závažným obvineniam, Veselka namiesto ospravedlnenia či návrhov hovorí, že nedostal správu kontrolórky a tvári sa prekvapene. Veselka tvrdí, či nemajú na neho kontakt, aby mu správu poslali. A opäť logika odcestovala na dovolenku. A nemá on sám telefónne číslo na kolegu poslanca, ktorého vyzýva listom verejene na OZ aby prispel na výlet do Prahy?
Veselkova výzva čítaná už notoricky známou poslankyňou Hammerovou, smeruje k inému poslancovi, aby finančne prispel na výlet dôchodcom do Prahy, čo sa môže na prvý pohľad javiť ako ušľachtilý krok. Avšak v kontexte finančných pochybení, kde verejné financie nie sú využívané procesne správne a nezdokumentované podľa zákona, sa táto výzva javí ako výsmech voči občanom a ich požiadavkám na zodpovednosť a transparentnosť. Zároveň mu tento krok nikto neuverí, pretože aj sám poslanec Veselka mohol na výlet prispieť, keď už boli zistené tak závažné pochybenia pod jeho taktovkou.
Výzva poslanca je ukážkovým príkladom pokrytectva v politickej praxi. On sám by mal byť prvý, kto prizná zlyhania. Namiesto toho volí stratégiu, kde požaduje, aby ďalší poslanec finančne prispel na projekt, ktoré by mala financovať obec zo svojich zdrojov – ale tie chýbajú, lebo boli zneužité?
Etická slepota
Do svetla reflektorov sa opakovane snaží pretlačiť aj manželka poslanca, Jana Veselková. A to nielen na obecnom zastupiteľstve 28.júna. Veselkovej snahu k relevantným a najmä logickým príspevkom, ktoré by prípadne zjemnili už tak závažné zistenia posúďte sami. 28.júna, posiela dusno v miestnosti na úroveň, ktorú sme dnes vôbec nečakali.
Janu Veselkovú trápi, najmä kto upozorňuje na evidentné pochybenia a šafárenie skupinky okolo Veselku. Treba ho podľa nej menovať. Teda konkrétne mňa.
V zápätí ju počuť, ako po zisteniach, ĎAKUJE kontrolórke za upozornenia. Ďakuje vlastne mne, lebo na môj podnet sa kontrola vykonala. Aj kontrolórkina a aj tá na festivale roka 2023 - ktorý skončil podozreniami už v ten daný letný večer a finančným fiaskom, ktorý dnes potvrdzuje kontrolórka.
Avšak tu sa prejav poslancovej ženy ešte nekončí.
Ďalej ju trápi aj to, čo len budú robiť oni, ako kultúrna komisia, keď budú chcieť (napríklad väčší finančný obnos - posledne to bolo 5000 euro) na ďalšiu veľkú akciu.
Po zisteniach obecnej kontrolórky o vážnych finančných pochybeniach sa ukázalo, že manželka poslanca, ktorý je priamo zodpovedný za nezrovnalosti počas takmer 2 rokov, neváha priamo tam žiadať prípadné ďalšie tisíce eur na organizáciu novej kultúrnej akcie. Hlavne teda, aby to všetci pochopili, ako ich dostanú z pokladne, aby Veselka a Veselková s komisiou mohli pokračovať vo svojich plánoch.
Skutočne táto absurdná situácia poukazuje na nezdravé prepojenie rodinných a politických záujmov a na hlboký problém v etickom riadení obecných financií.
Neprehľadné prepojenia rodinných a verejných záujmov
Manželka poslanca, Jana Veselková – miestna kaderníčka – sa otázkami dožaduje o podmienkach vyplácania ďalších tisícov eur. Tento krok vyvoláva množstvo otázok o etike, ale predovšetkým o tom, ako je možné, že sa takýmto spôsobom a kto naďalej narába s verejnými prostriedkami. Naozaj je tu otázka, že KTO narába s obecnými peniazmi.
Je znepokojujúce, keď osoby z rodinného kruhu tých, ktorí sú priamo zodpovední za finančné riadenie obce, nielenže dostávajú kľúčové pozície v organizácii podujatí. Tento konflikt záujmov podkopáva dôveru občanov vo vedenie obce a ukazuje na hlboký etický problém, ktorý treba riešiť.
Skutočne je tu legitímny dôvod na pobúrenie. Na jednej strane sa dozvedajú o vážnych finančných pochybeniach, ktoré ohrozujú dôveru v riadenie obce. Na druhej strane tí istí ľudia, ktorí sú za tieto pochybenia spoluzodpovední, si bez akýchkoľvek zábran pýtajú ďalšie peniaze, akoby sa nič nestalo. Občania majú právo vedieť, prečo sa takto s ich peniazmi nakladá a kto nesie za tento stav zodpovednosť aj keď sa to starostovi nepáči.
Keď sa pravda vytráca a dvojitý zápor kontrolórky
Kontrolórka, ktorá upozorňuje na porušenia finančného riadenia, v reakcii na zjavné prekvapenie Veselku použila zaujímavý a zmätočný jazykový konštrukt:
„Toto nie je to, čo som vám nevysvetľovala.“
Dvojitý zápor vyvoláva dojem nejasnosti a zmätenia – čo vlastne kontrolórka týmto vyjadrením myslela? Tvrdí, že už dávno varovala, no táto fráza môže tiež spôsobiť, ako by si nebola úplne istá svojimi tvrdeniami. Prípadne má zámer ubrať na závažnosti svojich slov.
Táto nejednoznačnosť vyjadrovania len pridáva na zmätku v celej situácii. Kontrolórka sa síce snaží obhájiť svoje dlhodobé upozorňovanie, ale jazyk, ktorý používa, môže zanechať pochybnosti u občanov a poslancov. Jej komunikácia by mala byť jasná a jednoznačná, aby sa predišlo ďalším pochybnostiam o tom, kto v tejto záležitosti hovorí pravdu.
Kde je pravda?
Ak odstránime tento dvojitý zápor, ako skutočné majstrovstvo verbálnej gymnastiky, bude to znieť takto:
Toto je to, čo som Vám vysvetľovala.
Obecná kontrolórka teda upozorňovala na problémy s financovaním a podľa jej slov to nebolo prvýkrát, keď poukazovala na nezrovnalosti. Je teda veľmi otázne, ako mohol byť poslanec natoľko neinformovaný. Buď sa zámerne vyhýbal informáciám, alebo sa snaží teraz chrániť pred verejným pobúrením tým, že predstiera prekvapenie.
Situácia v obci Sklené je ukážkovým príkladom toho, ako zlá komunikácia a neochota niesť zodpovednosť môže vyústiť do chaosu. Teda skutočne tu aplikujeme v praxi barbarské zvykové právo? Na jednej strane máme poslanca, ktorý tvrdí, že o ničom nevedel, hoci kontrolórka dlhodobo upozorňovala na problémy. Na druhej strane je samotná kontrolórka, ktorá sa snaží vysvetliť, že už v minulosti varovala, no jej vyjadrenie je zmätočné.
Obhajoba úradníčiek, a prestaviteľov obce hovorí o nejakom začiatku organizovania kultúrnych podujatí. Avšak v správe kontrolórky ideme presne akciu po akcii, kde nastali pochybenia. Menuje akcie organizované od konca roku 2022, 2023 až po jún 2024. Dopĺňa, že je potrebné prenajať súkromníkovi priestor, kde bude predávať a tým sa vyhneme zmätku vo výdavkoch, ale najmä sa vyhne kultúrny predák objednávaniu a handlovaniu s fľaškami alkoholu bez inventúry a zákonných náležitostí. Kontrolórka to ukončuje celé jedným frkom, čo sa týka predaja v bufetoch - “A hlavne ten alkohol teda”.
Je ťažké určiť, kto tu presne nehovorí pravdu, no isté je, že celá situácia ukazuje na veľkú podozrivú medzeru v komunikácii a nedostatok zodpovednosti zo strany vedenia obce. Občanom sa poskytuje nejasný obraz a namiesto jasných a priamych odpovedí dostávajú výhovorky.
Výzva na skutočnú zmenu starostovi Rišiaňovi
Ak má obec Sklené napredovať, je nevyhnutné, aby poslanec Veselka a starosta Rišiaň, ktorí sú stavby vedúcimi finančných pochybení, prijali plnú zodpovednosť.
Výzvy na príspevky na výlet do Prahy, a sponzorovanie tohto výletu zo strany starostu, sú len dymovou clonou, ktorá má zakryť skutočné problémy. Obec potrebuje reálne opatrenia, ktoré prinesú nápravu, posilnia kontrolné mechanizmy a zabezpečia, že verejné financie budú spravované v prospech občanov, nie osobných záujmov jednotlivcov.
Pýtam sa, prečo starosta čakal na túto správu kontrolórky. Ak by starosta a kontrolórka vykonali nápravu v procesoch finančného riadenia bez verejného prednesu tejto konkrétnej správy, Veselka by ostal bez zlomeného ega a verejného zahanbenia, ale najmä by komisia kultúry a športu a jej členovia vyšli z tejto situácie nepoškvrnení. Je totiž jasné, že veľká väčšina z nich, vôbec nemá prístup k peniazom a už vôbec nie k rozhodovaniu o programe.
Otázka ostáva, prečo tak starosta a kontrolórka urobili. Nevedeli si už jednoducho s Veselkom rady? Prípadne ľuďmi okolo neho? Alebo je tu snaha o cielenú diskreditáciu, pretože sa nám už zvolebnieva? Starosta Rišiaň už mohol jednoducho vyhodnotiť, že sa pomaly začne odlišovať od svojho potenciálneho súpera?
Je kľúčové, aby sme sa tolerovaním vyššie spomenutých závažných pochybení nedopracovali do stavu, ktorý nádherne opisuje slovenský spisovateľ Tomáš Janovic výrokom:
“Kým hovoríte čo chceme počuť, možete robiť to, čo nechceme vidieť.”
Kruh sa uzatvára
Na naše upozornenia rok a pol sa starosta toxicky oháňal tvrdeniami, že všetko je v poriadku. A samozrejme nás, ako oznamovateľov a aktivistov dehonestoval, a útočil na nás.
Do pozornosti Vám opäť dávame náš prvý článok z decembra 2023. V bodoch má zhrnuté presne to, čo medzi iným potvrdzuje hlavná kontrolórka. Zároveň však dopĺňa kontorlórka konkrétne zmapované procesy a predpisy, ktoré naše lajcké podozrenia celkom potvrdzujú. Škoda, že prichádzajú po ponižovaní, dehonestovaní a najmä po roku a pol bez toho, aby sama táto kontrolórka uznala, že podnet na kontrolu a podozrenia sa ukázali ako opodstatnené a prospešné najmä pre obec a jej občanov. Koniec koncov, všetky peniaze v obecnej kase, sú našimi spoločnými peniazmi, ktoré má aj ona za povinnosť kontrolovať a tým ich chrániť.
https://blog.sme.sk/furman/spolocnost/ako-sa-robi-kultura-v-nasej-obci-v-turci
Na Glasserhau feste v auguste 2023 prebehla kontrola zo strany finančnej správy, či iných úradov, ktorá mala preveriť možné porušenia zákona. Podľa starostu Rišiaňa a miestneho poslanca Veselku však kontrola neodhalila žiadne pochybenia, pričom tvrdia, že všetko prebehlo v súlade s platnými predpismi. Napriek tomu však hlavná kontrolórka obce vydala správu, v ktorej upozorňuje na viaceré závažné pochybenia, pričom jedným z problémov, na ktoré poukazuje, je aj tento festival. Žiadne bločky, predaj alkoholu bez náležitostí, žiadne registračné pokladnice, atď. Tento rozpor medzi výsledkami kontroly finančnej správy z augusta 2023 a správou kontrolórky obce Sklené v júni 2024 je prinajmenšom podozrivý až škandalózny, v snahe transparentne riadiť obecné podujatia.
Ohýbanie pravdy ako pracovný nástroj môže v krátkodobom horizonte priniesť určité výhody, ako je rýchle dosiahnutie cieľov, upokojenie situácie, manipulácia s faktami či vyhýbanie sa zodpovednosti, či postihom. Avšak v dlhodobom horizonte nevyhnutne vedie k strate dôvery, poškodeniu vzťahov a narušeniu reputácie. Ľudia, ktorí sa spoliehajú na demagógiu, čelia riziku, že sa ich polopravdy odhalia, čo môže mať negatívne následky nielen pre nich samotných, ale aj pre spoločnosť, ktorú zastupujú. Opakované klamstvá ako trend správania vytvárajú toxické prostredie, kde je zložité budovať otvorenú komunikáciu, spoluprácu, ale najmä dôveru.
Na záver iba pripomeniem graf z článku o dátach, kde porovnávam príjmi akcií komisie kultúry a športu a jediného podujatia komisie životného prostredia. Záver si urobte sami.

Rola predstaviteľov a ich sila
Morálny úpadok a konanie starostu a poslanca, ktoré dlhodobo kritizujeme, môže mať v malej obci výrazné a dlhodobé následky, pretože v malých komunitách sú vzťahy medzi ľuďmi často tesne prepojené. Ak sa rozšíri pochybné správanie a riadenie, alebo zanedbávanie verejného záujmu, dôvera medzi obyvateľmi a obecnými autoritami sa rýchlo naruší. To môže viesť k apatii a nezáujmu občanov o veci verejné, či poklesu občianskej angažovanosti. Nedostatok etických noriem môže tiež spôsobiť, že rozhodnutia budú prijímané v prospech jednotlivcov, namiesto toho, aby slúžili širšiemu spoločenskému dobru. Takéto prostredie oslabuje komunitu ako celok a komplikuje jej rozvoj a fungovanie.
Ja sa pýtam, je práve toto ich zámerom a cieľom?
Je zrejmé, že financovanie obcí je nedostatočné a podpora od štátu by mala byť výraznejšia pre jednotlivé regióny. Preto je obzvlášť dôležité strážiť si aj tých pár eur, ktoré máme. Sú to peniaze nás všetkých, Sklenári.
Aktivizmus, otázky a podnety na kontrolu zo strany občana sú legitímnym nástrojom na to, ako dôhliadnuť na finančné riadenie starostu Rišiaňa a poslanca Veselku pri organizovaní kultúrnych podujatí.
Naše občianstvo a jeho sila sa totiž neprejavuje len v deň volieb. Je tu stále. Na strane spravodlivosti a zdravého rozumu.
Sklené, sme s tebou. A vždy na tvojej strane.
*pozn.autora: Spoluautorkou je Katarína Straková.