Koľko stojí začiatok školského roka?

Je tu nový školský rok a s ním prichádza večná téma – Koľko musia rodičia platiť za bezplatné vzdelanie svojich detí? A prečo rodičia platia tak veľa zo svojho?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Odpoveď je jednoduchá. Školy nemajú peniaze, lebo štát sa správa rozšafne na miestach, kde by mal myslieť viac ekonomicky. A hoci sa vláda zaviazala, že rodičom prvákov vyplatí jednorazový príspevok 100 eur, zdá sa, že sa tento raz poučili a už nehovoria, že ide o pomôcky zadarmo. Rodičia totiž veľmi skoro prišli na to, že „obedy zadarmo“ nie sú zadarmo a že mnohí na ne aj teraz doplácajú nemalé peniaze.

Pri stoeurovom príspevku na pomôcky sa štát sa nezameral na riešenie základných potrieb škôl. Zvolil jednoduchšiu, lacnejšiu a pre uši voličov „ľúbivejšiu“ pesničku. Niektorí rodičia dostanú peniaze na pomôcky (hoci s časovým oneskorením – prídu až v októbri alebo novembri). Ide o pomôcky pre prvákov, teda niečo cez 50 000 detí z asi 700 000. Ostatné deti bez príspevku – teda druháci a starší, ostávajú na tom rovnako.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad také učebnice. Ministerstvo sa zaviazalo dodať 75 % učebníc, ale ide hlavne o staré a nekvalitné tituly. Už teraz učitelia hlásia, že sa budú nanovo vydávať učebnice, ktoré nie sú dobré. Čiže aj tak bude treba iné učebnice. A tie zase zaplatí rodič. Pritom riešenie je jednoduché. Nenechať štát nakupovať staré a nekvalitné učebnice ale zaslať peniaze školám a nechať ich vybrať si z katalógu schválených učebníc, ktoré spĺňajú všetky podmienky. Funguje to skoro v celej Európe. Lenže takto by vydavatelia spomínaných starých a nekvalitných učebníc prišli o výborný biznis.

Ďalej sú tu chýbajúce príspevky na asistentov pre deti, ktoré ich potrebujú či vybavenie škôl. Všetko toto pokrivkáva a neraz to kompenzuje rodič – dopláca na rekonštrukcie, strechy či vybavenie školy. Spolu s tým pokrivkáva aj strava, pri ktorej sa nerieši jej kvalita či byrokraciu spojenú s prevádzkovaním jedální a kuchýň a ktorá nie je zadarmo. 

Skryť Vypnúť reklamu

Štát by sa v prvom rade mal postarať o základné veci v školstve, o ktoré sa starať má. Dostatok kvalitných učebníc, kvalifikovaný personál, vybavenie škôl. Ak by sa štát postaral o tieto základné veci, myslím si, že rodičia by to ocenili viac. Aspoň by rodičia mali istotu, že škola funguje tak ako má a už nemusia kompenzovať neschopnosť štátu z vlastného vrecka.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  3x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu