Koľko stojí začiatok školského roka?

Je tu nový školský rok a s ním prichádza večná téma – Koľko musia rodičia platiť za bezplatné vzdelanie svojich detí? A prečo rodičia platia tak veľa zo svojho?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Odpoveď je jednoduchá. Školy nemajú peniaze, lebo štát sa správa rozšafne na miestach, kde by mal myslieť viac ekonomicky. A hoci sa vláda zaviazala, že rodičom prvákov vyplatí jednorazový príspevok 100 eur, zdá sa, že sa tento raz poučili a už nehovoria, že ide o pomôcky zadarmo. Rodičia totiž veľmi skoro prišli na to, že „obedy zadarmo“ nie sú zadarmo a že mnohí na ne aj teraz doplácajú nemalé peniaze.

Pri stoeurovom príspevku na pomôcky sa štát sa nezameral na riešenie základných potrieb škôl. Zvolil jednoduchšiu, lacnejšiu a pre uši voličov „ľúbivejšiu“ pesničku. Niektorí rodičia dostanú peniaze na pomôcky (hoci s časovým oneskorením – prídu až v októbri alebo novembri). Ide o pomôcky pre prvákov, teda niečo cez 50 000 detí z asi 700 000. Ostatné deti bez príspevku – teda druháci a starší, ostávajú na tom rovnako.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad také učebnice. Ministerstvo sa zaviazalo dodať 75 % učebníc, ale ide hlavne o staré a nekvalitné tituly. Už teraz učitelia hlásia, že sa budú nanovo vydávať učebnice, ktoré nie sú dobré. Čiže aj tak bude treba iné učebnice. A tie zase zaplatí rodič. Pritom riešenie je jednoduché. Nenechať štát nakupovať staré a nekvalitné učebnice ale zaslať peniaze školám a nechať ich vybrať si z katalógu schválených učebníc, ktoré spĺňajú všetky podmienky. Funguje to skoro v celej Európe. Lenže takto by vydavatelia spomínaných starých a nekvalitných učebníc prišli o výborný biznis.

Ďalej sú tu chýbajúce príspevky na asistentov pre deti, ktoré ich potrebujú či vybavenie škôl. Všetko toto pokrivkáva a neraz to kompenzuje rodič – dopláca na rekonštrukcie, strechy či vybavenie školy. Spolu s tým pokrivkáva aj strava, pri ktorej sa nerieši jej kvalita či byrokraciu spojenú s prevádzkovaním jedální a kuchýň a ktorá nie je zadarmo. 

SkryťVypnúť reklamu

Štát by sa v prvom rade mal postarať o základné veci v školstve, o ktoré sa starať má. Dostatok kvalitných učebníc, kvalifikovaný personál, vybavenie škôl. Ak by sa štát postaral o tieto základné veci, myslím si, že rodičia by to ocenili viac. Aspoň by rodičia mali istotu, že škola funguje tak ako má a už nemusia kompenzovať neschopnosť štátu z vlastného vrecka.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu