reklama

Slovensko: stabilný úpadok školstva (PISA v obrázkoch)

Výsledky testov PISA neboli prekvapením. Napovedali tomu naše výsledky v PISA za uplynulé roky ako aj nedávne testy TIMSS, v ktorých už slovenskí štvrtáci skončili pod priemerom zúčastnených krajín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Celkovo testom PISA vládli ázijské krajiny ako Singapur, Japonsko či časti Číny. Na popredných priečkach sa umiestnila aj Kanada. Z Európy jednoznačne najlepšie výsledky dosiahlo Estónsko a Fínsko.

PISA 2015: Infografika
PISA 2015: Infografika (zdroj: Branislav Gröhling)

K samotným výsledkom Slovenska: Isto sa ozvú aj kritické hlasy, že testovanie nie je všetko a že PISA nie je dokonalá. Je to všetko pravda. Ale zatiaľ nič lepšie ako PISA nemáme. A testy skutočne nie sú všetko. Testovanie slúži na preverenie systému, dáva nám spätnú väzbu a je oporou akousi oporou vzdelávania. U nás táto opora dlhodobo slabne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Či sa nám PISA páči či nie, nie sme v situácii, kedy by sme mali mávnuť rukou nad medzinárodnými testami a tváriť sa, že nás sa to netýka a že to nič neznamená. Odvšadiaľ počúvame, že školstvo upadá, zaznieva to zo spoločnosti, zaznieva to z univerzít, kde uchádzači nie sú tak pripravení ako kedysi. Všetci to dobre vieme. A potvrdzujú nám to už aj medzinárodné hodnotenia. Už sa tomu nemôžeme vyhýbať, ani si vravieť, že ako malá východoeurópska krajina nič nezmôžeme. Estónsko, Poľsko alebo Slovinsko idú príkladom, že aj malý štát môže dosiahnuť veľké výsledky.

Potrebujeme reagovať na to, čo sa z takýchto hodnotení dozvieme. Estónsko vo veľkom reformovalo a menilo školstvo, no popri tom si našlo čas reagovať na zistenia PISA. V roku 2006 PISA zistila, že žiaci v estónskych školách s vyučovacím jazykom ruským mali podstatne horšie výsledky než zvyšok krajiny. Estónsko preto na tieto školy vyčlenilo viac financií a zameralo sa, aby aj v „menšinovom“ školstve bola kvalitná výučba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Estónsko je spolu s Fínskom akýmsi šampiónom PISA. Po získaní nezávislosti sa v deväťdesiatych rokoch Estónci obrátili práve na Fínov, aby im pomohli s vytvorením nového modelu školstva. Estónci definovali výsledky vzdelávania na jednotlivých úrovniach, dali školám autonómiu v rozhodovaní o výučbe, zamerali sa na vzdelávanie učiteľov a sami pravidelne hodnotili výkony študentov na národnej úrovni. A tak medzičasom žiak predbehol učiteľa a Estónsko je dnes tretie v prírodovednej gramotnosti a predbehlo Fínsko aj v matematike.

Na druhej strane, Slovensko od roku 2006 dostáva z PISA rovnaké správy. Vždy sa dozvedáme, že žiaci z nízkopríjmových rodín sú na tom horšie než zvyšné deti, že stále viac stúpa počet žiakov, ktorí nedosahujú ani najnižšiu úroveň vedomostí... Skoro vždy sme pod priemerom. Ale rezort školstva nekonal. Videli sme vízie a myšlienky (a to nie len za aktuálneho ministra), ale nikdy neprišli presné kroky a stratégia ako to napraviť. Estónci aj Poliaci začínali na rovnakej štartovacej čiare ako my. A teraz sú na míle pred nami. Rezort školstva sa musí rozhýbať a konať. Upadajúcu kvalitu školstva je nutné urgentne riešiť, pokým ešte nie je neskoro.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu