Zrušenie povinnej angličtiny je veľký omyl

Angličtina nebude povinná. Ministerstvo tvrdí, že takto prinesie podporu jazykov. V skutočnosti prináša len chaos.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Prečo bola vôbec angličtina povinná?

1. Kontinuita

Žiak sa celú základnú aj strednú školu učil jeden jazyk, aby na konci ovládal aspoň jeden cudzí jazyk poriadne. Zabezpečili sa učitelia, vytvorila sa metodika... A toto chce ministerstvo rozbiť. V 3. ročníku si žiaci budú vyberať jazyk. Ak si vyberú iný ako anglický, angličtinu budú mať od 7. ročníka.

Takže jedni žiaci začnú s angličtinou v 3 ročníku, druhí v 7. ročníku. Ako budú pokračovať na strednej? Nikto nevie. Čo ak si žiak vybral na základnej škole jazyk, ktorý sa na strednej neučí? Smola. Výsledok bude asi nasledovný: žiak nebude vedieť poriadne ani angličtinu, ani iný jazyk. Už teraz to nevyzerá ako podpora jazykov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Rozšírenosť

Všetci vieme, že angličtina je jazyk internetu (54 % webstránok na internete je v angličtine), vedy (až 80 % žurnálov v databáze Scopus je v angličtine) či populárnej kultúry... A je to logicky aj najžiadanejší jazyk v práci. Na profesia.sk žiada angličtinu cez 40 % pracovných miest. Nemčinu žiada asi 10 % miest, ostatné jazyky majú menej ako 1 %. Netreba hovoriť o tom, že angličtina sa používa v nadnárodných firmách v pracovnom prostredí. Takže môžete sa nachádzať kdekoľvek v Európe, ak robíte v medzinárodnej firme, komunikujete po anglicky.

3. Kontaktný jazyk

Angličtina je v podstate latinčinou dneška (tzv. lingua franca). Ak sa stretnú dvaja cudzinci, spravidla komunikujú práve po anglicky. Nemusí ísť len o cestovanie. Angličtina sa využíva v medzinárodných kontaktoch, biznise a je oficiálnym jazykom viacerých medzinárodných inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

4. Praktickosť a motivácia

Bežný žiak sa vo svojom okolí stretáva s angličtinou skoro všade. V počítačových hrách, rádiu, filmoch, ale aj v podobe anglicizmov v slovenčine. Toto v istom smere uľahčuje učenie angličtiny, ale aj ho motivuje a robí ho zmysluplným. Žiak podvedome vníma angličtinu okolo seba a vidí jej využitie vo svojom živote.

Prečo by nemala byť angličtina povinná?

Odporcovia angličtiny uvádzajú obvykle dve hlavné myšlienky:

1. Možnosť výberu

To je častý argument proti povinnej angličtine. Po prvé treba povedať, že výber je len taký, akí sú učitelia. Každá jedna škola má angličtinára. Ale nie každá škola má učiteľa na nemčinu, francúzštinu, taliančinu, španielčinu či ruštinu. Vyberáte len z toho, čo je.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé, angličtina je dnes taká rozšírená a používaná, že je priam nutnosťou. V tomto kontexte aj hore uvedených vecí je chybou oslabovať výučbu angličtiny a robiť z nej na prvom stupni iba voliteľný predmet. Aj preto je nesprávne hovoriť pri jej povinnosti o akejsi neslobode. Ako napríklad ministerka, keď uviedla, že povinná angličtina „evokuje časy, keď bola povinná ruština.“ To ponechám bez komentára.

2. Musíme podporiť iné jazyky

Áno, to treba. Ale asi nie tak, že odoberieme z potrebného predmetu. Najľahším a flexibilným riešením by boli voľné hodiny – a školy sa rozhodnú, ako ich využijú. Tie, ktoré chcú učiť viac jazykov, ich využijú na jazyky – pokojne aj na hravú formu v 1. ročníku.

SkryťVypnúť reklamu

Iným riešením by bolo systematické rozširovanie výučby ďalších jazykov, o čo by sme sa mali skôr snažiť. V prvom rade je potrebné zabezpečiť dostatok pedagógov, sústrediť sa na kvalitu ich prípravy, na vzdelávanie existujúcich učiteľov a hlavne vyčleniť na jazyky väčšiu dotáciu vyučovacích hodín. Potom ich postupne uvádzať do praxe. Tak by vyzera systematická podpora iný jazykov.

Angličtina je potrebný predmet. Na jej výučbu máme vytvorené podmienky, metodiku a máme aj dostatok pedagógov. Jej výučba sa osvedčila a už teraz je vidieť jej výsledky. Rušenie povinnej angličtiny nie je žiadna podpora jazykov. Je to rozbíjanie fungujúceho systému.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu