Máš maturitu? Poď do školstva!

Kto môže robiť asistenta učiteľa? To je celkom dôležitá otázka pri toľko diskutovanej inklúzii detí so špeciálnymi potrebami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Inklúzia či integrácia detí so špeciálnymi potrebami. Téma, ktorá vytvorila dva tábory. Na strane jednej sú rodičia detí s nejakým hendikepom (dyslexia, ADHD, Aspergerov syndróm a iné), ktorí chcú, aby ich deti dostali vzdelanie v bežnej škole (majú na to intelekt) a tak sa začlenili do spoločnosti. Na strane druhej zase rodičia „bežných“ detí (odborne nazývané intaktné), ktorým sa integrácia nepozdáva. Tvrdia, že učiteľ bude mať kvôli jednému „problémovému“ žiakovi menej času na tie ich. Tento problém by mal vyriešiť asistent učiteľa, ale stačí si prečítať niektoré internetové diskusie a zistíte, že niekedy to tak nie je a frustrovaní sú všetci.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkú zásluhu na tejto mizérii má z môjho pohľadu aj nedostatok kvalitných asistentov učiteľa. Práve oni totiž vytvárajú most medzi učiteľom a žiakom so špeciálnymi potrebami. Rovnako tiež pomáhajú (alebo by mali pomáhať) dieťaťu prekonávať a zmierňovať jeho hendikep. Ako som už spomínal vyššie, ide napríklad o deti s poruchami čítania, písania, s poruchou pozornosti či Aspergerovým syndrómom.

Ak by išlo práve o vaše dieťa a chceli by ste ho vzdelávať v bežnej škole (teda integrovať ho), pravdepodobne by ste očakávali, že dostane:

- asistenta, ktorý s ním bude vedieť pracovať a pomáhať mu,

- niekoho, kto má špecializáciu na prácu s takýmito deťmi,

Skryť Vypnúť reklamu

- alebo aspoň niekoho, kto to momentálne študuje.

A práve tu niektorí rodičia a bohužiaľ aj ich deti, narazia na tvrdú realitu „integrácie po slovensky“. Na prácu asistenta učiteľa, vám totiž stačí iba maturita.

Takúto zodpovednú prácu tak môže robiť doslova ktokoľvek, kto má maturitu. Nechcem tým znižovať zaangažovanosť ktoréhokoľvek asistenta, ale bohužiaľ reálne prípady hovoria o ľuďoch, ktorých dodáva úrad práce a ktorí nielenže nemajú poňatia o tom, ako pracovať s deťmi (a už vôbec nie s deťmi so špeciálnymi potrebami), ale nemajú o to ani záujem. Do štyroch rokov od začiatku práce by si síce mali „dorobiť“ pedagogické štúdium, ale ťažko povedať, či sa to dodržiava. Štúdium si totiž musia hradiť z vlastného vrecka.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto nízko položená latka ale nebola vždy. Ešte niekoľko rokov dozadu boli kritériá prísnejšie. Lenže pozícia asistenta učiteľa nie je evidentne dosť atraktívna, a tak sa muselo zľavovať. Vyhliadky nie sú najružovejšie. Ak začínate ako pedagogický asistent, váš plat sa pohybuje na úrovni 743 eur v hrubom. To je 5. platová trieda. A vyššie ako po 6. sa aj tak nedostanete.

Nehovoriac o tom, že na školách chýbajú špeciálni pedagógovia, ktorí by asistentov usmernili, ako pracovať s konkrétnymi deťmi. Veľakrát to totiž vyzerá tak, že asistent ani nevie, čo má so žiakom robiť. A takto by to rozhodne byť nemalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Riešením by bolo postupne zabezpečiť na niekoľko modelových škôl potrebný personál – špeciálnych pedagógov, školských psychológov, logopédov a aj kvalifikovaných asistentov. Niekoľko takýchto škôl už postupne vzniká a funguje na Slovensku. Zatiaľ však ide skôr o výnimky, než o pravidlo.

Pre viac informácii zo školstva ma sledujte na Facebooku:

www.facebook.com/branislav.grohling

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  3x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu