V letnej uhorkovej sezóne sa uskutočnia rôzne slávnosti a podujatia, kde sa sem-tam objavia aj naši politici. O niekdajšom predsedovi Bélovi Bugárovi bolo známe, že bol obľúbený medzi Slovákmi. On to aj využil, veľmi rád sa pohyboval v takom prostredí, kde odzneli slovenské ľudovky a ďalšie národné tóny a folklórne prvky. Jeho najväčšou chybou bolo, že bol Maďar.
Myslel som, že k jeho popularite sa nikto nepriblíži z politikov SMK.
Musel som sa sklamať, predstavte si: Csáky sa objavil na kaštielskom dni v Bardoňove a hneď prítomná „grófska rodina“ ho vrelo a vrúcne privítala ako kolegu. Ako som sledoval, na kaštieľsky deň boli zvedaví najmä turisti, ktorí boli ubytovaní v neďalekej kúpeľnej obci Podhájska, bolo na podujatí viac Slovákov než Maďarov. Ako som sa dozvedel od organizátorov, ani nečakali príchod „grófa Csákyho“ a každý bol zo stretnutia milo prekvapený.
A čo bolo najväčším prekvapením: na tóny polky aj Csáky zatancoval večne mladými dievčaťami folklórneho súboru Kesanka a Mrchane z Bánova.
Síce už aj Bugára som videl tancovať Jánošíkovou družinou, valaškou a karabínom v ruke. Csáky je zdržanlivejší, zatiaľ ostal len v kravatách, na folklórny tanec zhodil sako, možno na budúce si oblečie plášť na hlavu si natiahne parochňu a panským kočom sa zavíta do Bardoňova na kaštieľsky deň?
Predsa to bolo pekné gesto aj od „grófskej rodiny“ /divadelníci z Levíc/, aj od „grófa“ Csákyho, že spontánne, bez žiadneho povinného protokolu obohatili kultúrny program. Žeby takto chce osloviť slovenských voličov predseda SMK?
Podľa doterajších preferencií má ďaleko od jeho spolustranníka Bugára, ale keď takto pokračuje, možno aj ho dobehne.
Ešte dobre, že sa od grófov svyžaduje dôstojnosť.