Kacírske úvahy

Práve som si prečítala na webe diskusiu o zvýšení cien cigariet. Predtým zaznela vo večerných správach informácia, že opäť porastú ceny liekov. A nie o málo, asi o 20 %! Vzápätí výstraha lekárnikov, že v budúcnosti to bude ešte horšie. Že výdavky na lieky rastú najrýchlejšie a s najvyšším percentuálnym nárastom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obe témy navzájom súvisia ako spojité nádoby. Ak si fajčiari ničia zdravie a ostatným znepríjemňujú život, treba zdravotníctvu doplniť chronický nedostatok finančných prostriedkov ďalšou injekciou - zvýšením cien cigariet. Nech platia!

Čiže ak fajčiari ochorejú, tak nestačí, že si platia nemocenské poistenie a následkom svojho zlozvyku si znižujú priemerný vek dožitia, čím ušetria štátu na dôchodkoch, ešte si priplatia aj na cigaretách, aj na liekoch! Tak im treba!

Ale prečo majú potom na lieky tak enormne doplácať aj nefajčiari?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lebo nie sú peniaze.

To mi chce niekto nahovoriť, že výroba tých farebných piluliek, mastičiek, kvapiek, je z roka na rok o 20 % drahšia?

Všetko je to inak. Môžem si to dovoliť tvrdiť, lebo som na to takmer doplatila životom.

Tí čo na liekoch bohatnú, sa nezdráhajú korumpovať lekárov, aby predpisovali svojim pacientom stále viac liekov. A kto má ešte takú pevnú chrbtovú kosť, že odolá vábeniu peňazí a kvázi dovoleniek? Kto nepošle svojho pacienta aj kolegovi, ktorému je čímsi zaviazaný? Ten určí ďalšiu diagnózu a nasadí ďalšie lieky.

Z Česka som zachytila správu, že tam už škandál okolo liekov prepukol a prijali sa tvrdé opatrenia. Predpokladala som, že bude otázkou hodín, prinajhoršom dní, kedy sa to prevalí aj na Slovensku. Neprevalilo. V Česku to ututlali a prehlušili aférou s otráveným alkoholom a u nás – nič! Tiež len český alkohol. Zrejme sú v liekovej záležitosti zainteresovaní mocnejší ako v alkoholovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšia ryba vydala napospas menšiu.

Z menovaných druhov liečiv majú najviac zdražieť aj antialergiká.

Bodaj by nie!

Tie budú, podobne postihnutí ako ja, potrebovať čoraz viac.

Vynorilo sa mi takéto vysvetlenie: Farmaceutické spoločnosti rozvinuli dokonalú bojovú stratégiu. Pred nasadením frontálneho útoku, začali ofenzívu, povedzme, na ľavom krídle, až kým nepriotrávili pacientov bežnými liekmi. Tým ich nielenže donútili užívať antialergiká vo zvýšenej miere, ale dohnali ich hľadať v zúfalstve pomoc v homeopatikách. Ani ma neprekvapilo, keď som sa dozvedela, že lekári už chorých posielajú aj k homeopatom a poisťovne začali aj túto liečbu hradiť z nemocenského. Tým otvorili front na pravom krídle. Rastie dopyt po homeopatikách. A keď už nešťastníkov načisto dorazia, dodajú ich pozostatky zrejme pohrebníctvam a krematóriám. Tiež biznis, aj keď morbídny, treba mať na to povahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Z tohto mlyna, ktorý melie živých ľudí, som po mesiacoch extrémneho trápenia, akoby zázrakom unikla. Vyhlasujem tu verejne, na svoju česť, že som sa roky necítila taká zdravá ako teraz, keď som všetkých lekárov odvrhla a lieky tiež. Vymenila som potraviny, zamorené jedmi, za čisté a veľmi dobre zvážim, aký šampón alebo čistiaci prostriedok si musím kúpiť a bez čoho sa zaobídem. Týždne som žila takmer výlučne na čistiacich bylinných čajoch. Lebo som uznala, že matka príroda je nekonečne múdrejšia ako my.

Tým som sa dopracovala k záveru, že medicína je síce potrebná, ale len v akútnych prípadoch alebo pri úrazoch. Liečiť chronicky chorých je nezmyselné a zbytočné. Práve tak, ako ich nálepkovať rôznymi diagnózami. Čím viac diagnóz totiž niekomu stanovia, o to viac sa im pasívne poddá a bude presvedčený o svojom zlom zdravotnom stave.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledkom bude, že skončí v spomínanom mlyne.

Dnes už som presvedčená, že ak má niekto dlhodobo a viaceré diagnózy, tak si ich môže vyliečiť jedine sám. A to tak, že začne „liečiť“ celý svoj život, lebo ten má chorý. Nežije ho spokojne, v súlade so svojím predurčením. Na toto musí zamerať svoje úsilie. Správne si určiť priority a zbaviť sa zbytočného balastu a príťaží.

V tom, čo som vyššie popísala, sa strácajú a preto neustále chýbajú peniaze na zdravotníctvo. Kým sa nespraví radikálny rez, dovtedy budú ceny liekov neúmerne stúpať, bude sa zvyšovať vek odchodu do dôchodku a je možné, že príde čas, že nebudú peniaze ani na samotné dôchodky.

A čo sa týka cigariet, vychádzam tiež z vlastnej, čerstvej skúsenosti.

Keď som už vôbec nemohla užívať lieky, prijímať potravu, bez liekov absolútne zaspať a z vyčerpania som neustále kolabovala, jediné, čo môj organizmus zniesol boli – cigarety! Azda nikdy mi nepadli tak dobre, ako vtedy. Samu ma to prekvapilo, keď som si to uvedomila. Došlo mi, že fajčenie nie je zrejme tým najväčším strašiakom, ako z neho robia.

Tabak je predsa prírodný produkt a fajčenie nie je ani tak zlozvyk ako rituál. Veď či odpradávna nelákalo ľudstvo zakladanie ohňov, nefascinovali pohľady do plameňov? Či sa nevysväcovali chrámy a obydlia dymom z kadidiel a podobným spôsobom nevyháňali nečisté sily? Už aj Indiáni oddávna fajčili symbolickú fajku mieru. Pri rôznych obradoch nikdy nechýbajú zapálené sviečky. Ak niekomu zostane, ako jediný pestovaný rituál, horiaca cigareta a vyfukovaný dym, tak sa toho ťažko dokáže vzdať. Lebo človek k životu nevyhnutne nejaký obrad alebo rituál potrebuje.

Toto dobre vedia aj výrobcovia cigariet. Na jednej strane robia všetko pre to, aby vsugerovali ľuďom presvedčenie o škodlivosti fajčenia, na druhej práve týmto zdôvodňujú neustále zdražovanie tabakových výrobkov. Aby vyvolali zdanie, že im ide o fajčiarov a nie vlastné zisky, maskujú dobre prepracovaný psychologický ťah, neustálou hystériou.

Pritom splodiny, ktoré pri fajčení vznikajú, sú v porovnaní so všetkými ostatnými škodlivinami, ktoré dnes už obsahuje takmer všetko čo konzumujeme, takmer zanedbateľné.

Práve som si kúpila už zdražené cigarety LIGHT. Ibaže som si zapálila a po chvíli zistila, že sa vôbec nedajú fajčiť. Laightka nehorela, nedymila, odporne štípala. Po potiahnutí sa jej na konci zakaždým, miesto popola, spiekol kúsoček podobný škvare, ktorý sa len vymrvil do popolníka.

Tak toto je už vrchol! Za vyššiu cenu kúpiť nepoužiteľný výrobok. Aj keď sú to cigarety. Ide o princíp! Hľadala som na škatuľke výrobcu, ale našla som len neurčitú informáciu – vyrobené v EÚ!

Týmto ma už asi skutočne prinútia prestať fajčiť. Síce usporím peniaze, ale oberú ma o posledný rituál, ktorý mi doposiaľ pomáhal udržiavať sa v stave psychickej pohody.

Asi si zapálim už len sviečku, ale čo ak vybuchne, ako nedávno ten ničivý ohňostroj.

Už sa nedá veriť ničomu...

Aj preto som sa pripojila k diskusii, ktorú vyvolal Jozef Oravec: Národ povstaň! Nežiješ – živoríš!

Lebo toto, čo sa deje, je priam hyenizmus, ktorý sa bezohľadne derie za ziskom aj cez mŕtvoly.

Judita Harajdová

Judita Harajdová

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som staršia žena, s chátrajúcim obalom, v ktorom sídli stále tá istá duša, dychtiaca po poznaní, len bohatšia o záplavu životných skúseností. Kedysi som túžila cestovať, ale bola to utópia. Teraz mi už stačí posedenie v blízkom parku. Nachádzam tam maketu celého vesmíru. Blaží ma vedomie, že všetci moji drahí pokračujú v niečom, čo som sama nestihla. Som spokojná, lebo dožívam život v súlade sama so sebou. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSpoločenskéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu