V roku 2014 som pracoval v štátnej službe na Ukrajine a viedol som sektor vnútornej politiky okresnej štátnej správy. Venoval som sa aj verejným aktivitám, konkrétne som viedol verejnú organizáciu etnických Nemcov.
Tak ako Karpatskí Nemci žijú na Slovensku, tak aj my - Nemci z Ukrajiny - žijeme na Ukrajine. Pracoval som aj ako novinár, a preto som často vystupoval na najrôznejších stretnutiach a konferenciách.
Počas jednej takejto konferencie v roku 2015 sa generálny konzul Nemecka na Ukrajine Detlef Wolter (Generálny konzulát v Donecku / kancelária v Dnipre) stretol s nemeckou komunitou. Diskutovali o podpore, ktorú Nemecko poskytuje etnickým Nemcom na Ukrajine. Otázky sa týkali najmä skutočnosti, že v Dnepropetrovskéj oblasti nemecká organizácia GIZ zriadila modulárne mestá pre utečencov z Doneckej a Luhanskej oblasti.
Samozrejme, že v našej komunite objavovala otázka, či Nemecko pomáha evakuovať Nemcov z okupovaných oblastí? A koľko miest v týchto táboroch bolo určených pre nich? A koľko to vôbec stojí? Pokiaľ ide o modulárne utečenecké tábory, napriek tomu, že projekt bol deklarovaný ako "charitatívny", správa týchto táborov vyberala nájomné za lôžko pre jednu osobu v 4-6 lôžkovej izbe za cenu bytu.
Neskôr bol poplatok za ubytovanie predsa len znížený.

Pokiaľ išlo o evakuáciu etnických Nemcov z okupácie, nemecký konzulát o tejto otázke mlčal. Okrem toho Detlef Wolter v roku 2015 uviedol, že nikto z etnických Nemcov z Doneckej a Luhanskej oblasti nekontaktoval konzulát v súvislosti s otázkami evakuácie.
Počas eskalácie bojov v Donbase Poľsko a Česká republika organizovali odchod svojich menšín z oblasti konfliktu. Požiadali ukrajinskí Nemci o pomoc generálny konzulát?
Od etnických Nemcov sme žiadnu takúto žiadosť o opustenie vojnovej zóny nedostali.
Zdroj: Deutsche Welle, Інна Купріянова, Евакуйоване консульство, 16.03.2015
Tieto informácie neboli správne, pretože som osobne poznal ľudí, ktorí sa obrátili na konzulát so žiadosťou o pomoc a nedostali žiadnu podporu. Pritom samotný konzulát bol úspešne evakuovaný z Donecka ešte v máji 2014.
Pokiaľ tiež išlo o najdôležitejšiu otázku - otázku podpory Nemecka Ukrajine vo vojne proti Rusku, spýtal som sa: Pán konzul, ak Nemecko deklaruje svoju oddanosť demokratickým hodnotám a ochrane civilistov, prečo nevysiela mierové sily? Na čo konzul odpovedal: Eugen, ak bude na Ukrajine aspoň jeden nemecký vojak, začne sa tretia svetová vojna.
Podobné vyhlásenia zazneli aj počas vojny v Kosove s cieľom vyhnúť sa priamemu nepriateľstvu s Ruskom.
Spevák James Blunt povedal BBC, ako odmietol rozkaz zaútočiť na ruské jednotky, keď bol britským vojakom v Kosove. Blunt povedal, že odmietnutím rozkazu amerického generála bol ochotný riskovať vojenský súd.
Podporil ho však britský generál Sir Mike Jackson, ktorý povedal: "Nechcem, aby moji vojaci boli zodpovední za začatie tretej svetovej vojny.
Zdroj: BBC, Singer James Blunt 'prevented World War III, 14.11.2010
Mimochodom, v poslednom čase sa v mediálnom priestore čoraz častejšie objavujú správy o možnom začiatku Tretej svetovej vojny.
A čo demokracia a medzinárodné spoločenstvo?