Pred nedávnom som náhodou zistil, že mám kupón na nákup kníh v Martinuse. Objednal som si knihy o histórii aj publicistike: "Slovenská masmédiá: metódy manipulácie" a "Žurnalisti - lovci vo svorke" (Pavol Dinka). Vo všeobecnosti mám rád takéto témy a často sa zúčastňujem na aj konferenciách o masmédiách.
Trochu ma prekvapilo, že Pavol Dinka venuje vo svojich knihách veľkú pozornosť zložitým vzťahom súčasného premiéra Roberta Fica s novinármi.
Autor spája Fica s politickou manipuláciou, dezinformáciami a tlakom na novinárov. Vraj sa vedie skutočná informačná vojna. Médiá zasa spájajú Roberta Fica s korupciou, trestným stíhaním a sympatiami k Rusku. Na pozadí vojny na Ukrajine a politickej izolácie Ruskej federácie môžu takéto obvinenia reálne poškodiť politickú pozíciu Slovenska. Najmä v európskom spoločenstve.
Knihy vyšli ešte v roku 2008 a politické škandály boli už vtedy veľmi rozšírené.
Ale niekto Roberta Fica volil, či nie? Kto boli títo ľudia?
Podľa výsledkov parlamentných volieb získal SMER 22,94 % hlasov, čo znamená, že strana má v parlamente 42 poslancov. To je vážna sila vzhľadom na to, že SMER sa do parlamentu dostáva pravidelne, na rozdiel napríklad od krajne pravicových strán, ktoré sa vo vláde ocitli náhodou.
Moji slovenskí kamarati sa však stále nemôžu zhodnúť na osobnosti Roberta Fica a jeho strany. A ešte menej na tom, kto z voličov ho podporuje.
Len raz sa mi podarilo na túto tému hovoriť s bývalou šéfkou, ktorá povedala, že "jej rodina vždy podporovala a bude podporovať Roberta Fica, pretože je obeťou okolností".
Mimochodom, pred parlamentnými voľbami sa diskutovalo o otázke: Ostanete tu, ak vyhrá Robert Fico? (píše Beata Balogová)