Mnoho ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko, sa stretáva s problémom nájsť si prácu. Faktom je, že práve prostredníctvom práce existuje konkrétna možnosť nielen zarobiť si peniaze na okamžité potreby, ale aj integrovať sa v novej krajine. Okrem toho práca poskytuje príležitosť na sebarealizáciu a otvára nové možnosti ďalšieho kariérneho rastu.
V prvom rade musíte mať doklady, ktoré vám umožňujú pracovať na území Slovenskej republiky. Samozrejme, takéto veci sa zdajú byť elementárne, ale existujú prípady, keď zamestnávatelia ponúkajú údajne "legálne" zamestnanie na poľské alebo maďarské víza alebo povolenia na pobyt. Samozrejme, o legálnosti zamestnania bez dokladov, ktoré umožňujú pracovať na Slovensku, sa nedá hovoriť. Akákoľvek kontrola zo strany orgánov činných v trestnom konaní a môžete dostať pomerne vážnu pokutu alebo dokonca trestné stíhanie.
Samotné voľné pracovné miesta nájdete na internetových portáloch, ako sú www.profesia.sk, www.kariera.zoznam.sk a www.worki.sk. Tieto portály majú dobrú povesť, pretože preverujú spoločnosti, ktoré uverejňujú inzeráty. Okrem toho zverejňovanie pracovných ponúk nie je pre zamestnávateľa bezplatné, čo znamená, že táto spoločnosť skutočne potrebuje nájsť zamestnanca, pretože do neho od začiatku "investuje" svoje peniaze a administrácii portálu ukazuje svoje platobné údaje. Inými slovami, tieto spoločnosti existujú a v prípade akýchkoľvek otázok ich môžete vždy nájsť.
Podľa Jevhena Čaadajeva, ktorý dlho pracoval ako koordinátor a náborár v slovenských firmách, je na Facebooku a na platformách tretích strán veľa ponúk, ale nikto ich v skutočnosti nekontroluje.
"Faktom je, že rôzne skupiny na sociálnych sieťach sú v podstate súkromnou komunikáciou medzi jednotlivcami. To znamená, že jedna súkromná osoba, aj keď sa nazýva 'recruiter', ponúka iným súkromným osobám službu. Napríklad službu sprostredkovania zamestnania. Je však veľmi ťažké kontrolovať dostupnosť tohto voľného pracovného miesta alebo existenciu tejto spoločnosti, pretože zvyčajne takéto informácie v inzerátoch jednoducho chýbajú," hovorí Jevhen.
Podľa neho, ak ste už na takúto ponuku zareagovali, v prvom rade sa musíte opýtať: ktorá spoločnosť ponúka prácu? Je to priamy zamestnávateľ, alebo ide o personálnu agentúru, ktorá robí nábor ľudí pre svojho klienta?
Ak osoba ponúkajúca prácu nevie uviesť konkrétnu organizáciu, v ktorej budete pracovať (môže Vám poskytnúť napríklad všeobecnú informáciu, že "známa firma zaoberajúca sa automobilmi v okolí Trnavy"), alebo nevie povedať typ pracovnej zmluvy, ktorú Vám ako uchádzačovi o pozíciu ponúkne, je lepšie v rozhovore s takýmto "náborárom" nepokračovať.
Veď v okolí Trnavy je niekoľko známych firiem, ktoré vyrábajú autodiely. Prečo Vám však nechcú povedať podrobnosti o Vašom zamestnávateľovi, je otázka, ktorá by Vás mala zaujímať.
"Je tiež dôležité si uvedomiť, že na Slovensku od Vás zamestnávatelia nemajú právo požadovať peniaze za Vaše zamestnanie. Orgány činné v trestnom konaní to môžu považovať za trestný čin. Odmenu sprostredkovateľom platí priamy zamestnávateľ, teda ich klient, ale nie zamestnanec, ale, samozrejme, poznáme prípady z Ukrajiny, keď ukrajinská spoločnosť, ktorá nepodlieha slovenským zákonom, berie od zamestnanca peniaze vopred za svoje služby. A táto suma môže byť až 500 eur a viac".
O podobných schémach sa v ukrajinských médiách hovorí už dlhší čas: ukrajinská spoločnosť ponúka zamestnanie, ale pri podpise "oficiálnej" zmluvy sa v samotnom dokumente uvádza, že "spoločnosť poskytuje informačné služby". To znamená, že za 500 eur v skutočnosti dostanete len telefónne číslo potenciálneho zamestnávateľa. A to, či Vás zamestnajú, alebo nie, je už iná vec.
"Keď som pracoval ako náborár, mal som prípady, keď ľudia niekomu zaplatili peniaze za to, že im údajne našiel prácu. Dokonca ich k zamestnávateľovi priviezli "firemnou dopravou", ale zamestnávateľ nikoho neprijal, pretože o nových zamestnancoch ani nevedel! Napríklad je známý zavod. Závod existuje, prijíma ľudí, ale prijíma ich len prostredníctvom personálnych agentúr, ktoré sú akreditované závodom a majú s ním oficiálne zmluvné vzťahy. Ale niektorí prepravcovia môžu jednoducho priviesť ľudí k bránam tohto závodu, vziať od nich peniaze a jednoducho ich nechať pred bránami. Čo sa s nimi deje, nie je známe."
Okrem toho existujú fiktívne voľné pracovné miesta, ktoré fyzicky neexistujú. Ich účelom je zhromažďovať osobné údaje potenciálnych zamestnancov na použitie v zločineckých schémach. Preto skôr, ako niekomu pošlete svoje osobné údaje, musíte sa uistiť, že ich posielate spoločnosti, ktorá skutočne existuje, a na pozíciu, ktorá je k dispozícii.
"Moje osobné odporúčanie je overiť si existenciu spoločnosti prostredníctvom oficiálnych portálov štátnych orgánov," hovorí Jevhen, "pomôže vám s tým napríklad obchodný register ministerstva spravodlivosti. Nájdete ho tu: www.orsr.sk, kde je potrebné zadať názov spoločnosti alebo jej identifikačný kód.
Týka sa to priamych zamestnávateľov aj personálnych agentúr.
Ak plánujete získať prácu prostredníctvom sprostredkovateľov, t.z. personálnej alebo personálnej agentúry, je tiež dôležité zistiť, či majú povolenie na poskytovanie služieb zamestnanosti, konkrétne "povolenie na vykonávanie činnosti agentúry dočasného zamestnávania".
Kde inde si môžete nájsť prácu?
Okrem internetu a rôznych inzerátov na sociálnych sieťach si môžete nájsť prácu na tzv. veľtrhoch práce. Ide o podujatia, počas ktorých spoločnosti informujú o pracovných príležitostiach a ponúkajú rôzne stáže a vzdelávacie programy.
Napriek tomu všetkému je však dôležité pamätať a pochopiť jednu dôležitú vec: vyhovuje Vám ponúkaná pozícia alebo nie?
"Keď som prvýkrát prišiel na Slovensko, stal sa mi veľmi zvláštny prípad. Náhodou som na autobusovej zastávke stretol Slováka. Bol to starší pán, dobre sme sa porozprávali po rusky a po nemecky a on mi hneď na zastávke ponúkol prácu riaditeľa vo svojej firme."
Samozrejme, vyhľadávanie na internete ukázalo, že takýto pán naozaj existuje a skutočne má registrovanú spoločnosť zaoberajúcu sa hotelierstvom.
"Nechápal som však, ako som ja, človek, ktorý v tom čase vôbec nevedel po slovensky a nepoznal slovenské zákony, mohol pracovať ako riaditeľ," hovorí Jevhen, "myslel som si, že to môže byť nejaký podvod. Svoje podozrenie som nahlásil svojmu lektorovi slovenčiny, ktorý povedal, že možno má táto spoločnosť dlhy voči štátu, a tak chce majiteľ spoločnosti preniesť zodpovednosť na inú osobu. Napríklad na cudzinca, ktorý ani nevie po slovensky. Predstavte si moje prekvapenie, keď ma pri ďalšom stretnutí s týmto pánom majiteľ firmy požiadal, aby som mu požičal 200 eur, údajne "na rozvoj podnikania". Samozrejme, peniaze som mu nepožičal a neskôr som na internete našiel informáciu, že táto spoločnosť má dlhy voči štátu a v súčasnosti je v likvidácii".
Napriek tomu, že vo svete zamestnania existuje mnoho nástrah, je dôležité stanoviť si jasné ciele a vytrvalo ich sledovať.
This material was created with the support of the UNESCO program "Support to Ukrainian Refugees through the Media" funded by the Government of Japan.