Na čo sa vás môžu opýtať po podaní žiadosti o medzinárodnú ochranu?

Získanie štatútu utečenca nie je jednoduché, pretože si vyžaduje preukázanie skutočného ohrozenia života...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Photo by Folco Masi on Unsplash)

Medzinárodná ochrana (Azyl) je základným nástrojom na zabezpečenie práv a bezpečnosti miliónov ľudí, ktorí trpia prenasledovaním, konfliktmi a inými formami neistoty.

Napriek mnohým výzvam medzinárodné spoločenstvo pokračuje v práci na zdokonaľovaní mechanizmov ochrany, zvyšovaní úrovne spolupráce a posilňovaní právnych základov na zabezpečenie efektívnej a komplexnej ochrany osôb, ktoré ju potrebujú.

Napríklad, dnes u mnohých ľudí, najmä z Ukrajiny, vzniká otázka podania dokumentov na medzinárodnú ochranu, pretože dočasná ochrana (Dočasné útočisko na Slovensku), ktorú poskytuje množstvo krajín, ponecháva budúci status Ukrajincov v neistote. Okrem toho medzinárodná ochrana a dodatočná ochrana umožňujú získať cudzinecký pas, takzvaný "čierny pas utečenca" (Cudzinecký pas/Alien's passport) alebo cestovný doklad utečenca (Cestovný doklad - Dohovor z 28. júla).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri tom podanie žiadosti o medzinárodnú ochranu sa osvedčilo na príklade utečencov z krajín ako Sýria, Somálsko, Palestína a ďalších.

Je známe mnoho prípadov, keď napríklad muži z týchto krajín (dokonca aj v brannom veku) priplávali do EÚ na nafukovacích člnoch bez akýchkoľvek dokumentov, ktoré by mohli potvrdiť ich totožnosť.

Štatistika a čísla

Podľa údajov UNHCR prijala Európa, vrátane Turecka, do konca roku 2022 viac než tretinu (36 %) všetkých utečencov na svete. Počet utečencov v európskych krajinách vzrástol zo 7 miliónov na konci roku 2021 na 12,4 milióna na konci roku 2022. Tento údaj zahŕňa aj utečencov z Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku bolo k 30. aprílu 2024 v procese posudzovania celkovo 50 žiadostí o udelenie medzinárodnej ochrany, 13 žiadostí bolo schválených a 3 prípady boli schválené so statusom doplnkovej ochrany. V roku 2024 podalo žiadosť o medzinárodnú ochranu 11 mužov z Ukrajiny, z ktorých bola schválená len jedna žiadosť so statusom doplnkovej ochrany.

Ako získať medzinárodnú ochranu

Podľa internetovej stránky Ministerstva vnútra SR sa konanie o udelenie medzinárodnej ochrany začína vyhlásením cudzinca na príslušnom policajnom útvare, že žiada o azyl v Slovenskej republike. Počas azylového konania Ministerstvo vnútra SR posudzuje dôvody žiadosti o azyl, ako aj pravdivosť informácií, na základe ktorých osoba podáva žiadosť o azyl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odborníci upozorňujú, že dôležitým krokom pri získavaní medzinárodnej ochrany je pohovor s oprávnenou osobou, počas ktorého bude musieť žiadateľ o medzinárodnú ochranu preukázať, že potrebuje ochranu, pretože je vo svojej domovskej krajine v ohrození života.

Preto žiadateľ o azyl by mal byť pripravený odpovedať na všeobecné otázky týkajúce sa možných hrozieb jeho bezpečnosti, ako aj na témy ako zloženie rodiny, zdravotný stav a cestovnú históriu.

Podľa medzinárodných noriem je vláda povinná poskytnúť prekladateľa v prípade potreby. Je dôležité mať na pamäti, že prekladateľ má za úlohu iba prekladať a nemá právo zasahovať do priebehu rozhovoru ani poskytovať akékoľvek rady.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte vážne podozrenia, že prekladateľ má predsudky alebo neprerádza všetky poskytnuté informácie, máte právo požiadať úrady o jeho výmenu.

Spoločná rozhovor s imigračnými úradníkmi

Rozhovory s poverenou osobou môžu trvať mnoho hodín a môžu byť rozdelené do niekoľkých fáz.

Podľa informácií zverejnených britskou organizáciou Right to Remain (Právo na pobyt) je dôležité preukázať, že v ríšnej krajine hrozí konkrétna nebezpečenstvo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napríklad, prenasledovanie na základe náboženstva, rasy, národnosti, politických názorov alebo príslušnosti k nejakej zo sociálnych skupín, ktoré sú často prenasledované (často sa tým rozumie sociálna skupina vnútri krajiny).

V ankete, ktorú je potrebné vyplniť, je dôležité uviesť konkrétnu právnu základňu, na základe ktorej žiadateľ o ochranu požiada. Táto informácia bude posúdená a zaradená do konkrétnej kategórie úradníkmi zodpovednými za posúdenie žiadostí.

Okrem toho je dôležité zohľadniť bezpečnostnú situáciu v krajine pôvodu. Napriklad, podľa World Population Review má Ukrajina červený stupeň hrozby a v porovnaní s inými krajinami je na zozname bezpečnosti hneď za Somálskom.

Avšak, ako zdôrazňuje ukrajinské vydanie "Jurydychna Gazeta", v Ukrajine nie je vyhlásený stav vojny. Pre dôkladných úradníkov to môže byť argumentom, že Ukrajina je považovaná za bezpečnú krajinu, čo môže byť dôvodom pre zamietnutie žiadosti o štatút utečenca.

Dôležitá otázka sa týka aj štátnej ochrany: Požiadal žiadateľ o medzinárodnú ochranu orgány svojej domovskej krajiny predtým, ako požiadal o ochranu orgány v zahraničí? Ak áno, prečo bola táto pomoc neúčinná? Ak nie, prečo nie?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto je kritická časť procesu posúdenia žiadosti o medzinárodnú ochranu, kde sa zhodnocuje, či žiadateľ využil možnosti a ochrany, ktoré mu poskytla jeho domovská krajina pred tým, ako sa rozhodol požiadať o ochranu v zahraničí.

Počas procesu posúdenia možnosti poskytnutia štatútu utečenca relevantný vládny orgán bude zvažovať túto informáciu a rozhodovať, či domovská krajina nebola schopná ochrániť osobu pred poškodením.

Často sa počas pohovoru kladiú otázky týkajúce sa možnosti presunúť sa v rámci krajiny do bezpečnejších oblastí a toho, prečo takýto presun, ak bol uskutočnený, nevyriešil otázky týkajúce sa bezpečnosti. Toto sa osobitne týka ľudí, ktorí mali v Ukrajine oficiálny štatút vnútorných vysídlených osôb.

Ako odpovedať na otázky?

Odborníci upozorňujú, že dôležitá je konzistentnosť v prezentácii faktov a absencia rozporov. Preto je potrebné pozorne sledovať informácie poskytované pri podávaní žiadosti o priznanie postavenia utečenca.

Ak sa zdá, že boli vynechané dôležité údaje, mali by ste to okamžite oznámiť.

Keď vám úradník kladie otázky, mali by ste na ne odpovedať čo najpodrobnejšie a snažiť sa neposkytovať jednoslabičné odpovede "áno" alebo "nie". V takom prípade môže migračný úrad obviniť žiadateľa z "nejasnosti".

Je tiež užitočné predložiť úradné dokumenty z vašej domovskej krajiny, ktoré možno overiť v žiadosti o medzinárodnú ochranu. Napríklad súdne rozhodnutia, predvolania v trestnom konaní, lekárske správy atď.

Silným argumentom pre udelenie postavenia medzinárodnej ochrany je povaha väzby s krajinou, v ktorej sa podáva žiadosť o priznanie postavenia utečenca, dĺžka pobytu v krajine, dĺžka zamestnania v domovskej krajine a v krajine, v ktorej sa podáva žiadosť o ochranu, doklady o dobrovoľníckych aktivitách, odporúčacie listy, doklady o vzdelaní a ďalšie dokumenty, ktoré môžu potvrdiť zámer ďalej sa integrovať.

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Moja cesta od emigranta k novinárovi a koordinátorovi dobrovoľníkov. Osobnosti, organizácie, názory. Zoznam autorových rubrík:  NázoryUkrajinské reálie CudzinciSlovenské reálie

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu