anti©: Bráni vám svedomie kopírovať?

Bráni vám svedomie kopírovať? Hrýzlo by vás svedomie, keby ste skopírovali nejaké dielo? Nesťahujete si e-booky a mp3ojky z internetu, nenapaľujete si od kamarátov CDčka a svoje nepožičiavate? Nekopírujete, pretože veríte, že kopírovanie je krádež a autorské diela sú majetkom ich autorov? Veríte, že každá kópia autorského diela je v súkromnom vlastníctve autora a len on má právo rozhodovať o tom, ako sa tá kópia môže používať? Keď si kúpite knihu alebo CDčko, v skutočnosti si ho len akoby "prenajímate" pretože nepatrí vám, ale je stále vo vlastníctve autora? A čo diela Karla Čapka? Jeho diela si tiež nekopírujete kvôli svedomiu? Ani tento rok? A ani potom ako sa dozviete, že na diela Karla Čapka vypršala kopirajtová ochrana, pretože minulý rok uplynulo 70 rokov od jeho smrti?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (119)

Pravé dobré súkromné vlastníctvo má niekoľko vynikajúcichvlastností, ktoré stoja na slobode, individualite a nedotknuteľnosti ľudskej bytosti. Vlastníctvo je exkluzívne,pretože vylučuje ostatných ľudí z práva na použitie danejveci, pretože predmety vlastníctva sú vzácnymi zdrojmi.Nie je ich nekonečne veľa, nie sú k dispozícii každému beztoho, aby boli ovplyvnení ostatní a zdieľanie vlastníctvazmenšuje možnosť využitia vlastneného zdroja jeho prípadnýmiviacerými vlastníkmi. Preto aby vlastníctvo fungovalo, v spoločnosti musí vládnuť mier. Možnosť existencie súkromného vlastníctva priamo vyplýva z ochoty zúčastnených ľudí neútočiť násilím jeden na druhého. Ak niekto úprimne verí,že násilne útočiť na nevinnú osobu je nesprávne, potom prijíma a rešpektuje vlastnícke práva druhých.Rešpektuje ich súkromný majetok - nekradne. Inak je to ale s autorskými dielami, vynálezmi a inými podobnými výsledkami ľudskej duševnej činnosti. Zverejnené dielo sa dá skopírovať a používať inou osobou dokonca aj bez toho, aby pôvodný autor o tom vôbec vedel. Pôvodnému autorovipriamo nevzniká žiadna škoda, nedeje sa mu násilie,nikto naňho kopírovaním neútočí. Napriek tomu jerozšírená mienka, že diela sú súkromným vlastníctvomautorov. Ak by to bola pravda, toto vlastníctvo by samalo dať dediť a nemalo by len tak z ničoho nič zaniknúťa prepadnúť v prospech štátu či inej komunity.Vyvlastňovanie a zoštátňovanie je nemorálny násilný útok proti vlasníkovi a jeho majetku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naozaj veríte, že diela sú vlastníctvom autorov? Veríte tomu do dôsledkov? Rešpektujete vlastnícke práva autorova ich dedičov aj potom ako ich štátna moc prestane rešpektovaťkvôli vymyslenému číslu "70 rokov po smrti"? Príklad sKarlom Čapkom je možno príliš jednoduchý a priamy. Pre tých, ktorí chcú naozaj rešpektovať údajné vlastníckepráva k Čapkovým dielam, je zatiaľ jednoduché nekupovaťjeho knihy, ktoré vyšli tento rok a nesťahovať si Čapkovutvorbu, ktorá je už teraz voľne prístupná na internete.Ale čo iné diela a vynálezy, ktorým uplynula kopirajtováalebo patentová ochrana? V bežnom živote využívamediela, veci a služby, ktoré niekto vymyslel, alebo ktorýchvytvorenie bolo závislé na iných vynálezoch a dielach.Väčšina z týchto predchádzajúchich autorov a vynálezcovneboli odmenení za svoju duševnú činnosť, pretože veci,ktoré dnes používame, vznikli až po uplynutí ich štátnejkopirajtovej alebo patentovej ochrany. Drvivá väčšinadnes využívaných vecí je dostupná práve preto, ženiekomu uplynula táto ochrana a ich dielo sa stalo "voľným"z hľadiska zákonov nejakej krajiny v nejakej dobe. Skutočné súkromné vlastníctvo ale nezaniká ani z ničoho nič neprepadá v prospech štátu. Takže ak niekto nekopíruje skutočne preto, lebo verí, že kopírovanie je krádež, potom nesmie používať takmer nič, čo dnes existuje,pretože by tým porušil údajné majetkové práva nejakýchautorov alebo vynálezcov. Čo napríklad také auto?Autá obsahujú technológie, ktoré niekto vymyslel a vačšinaz nich bola pravdepodobne patentovaná. Mnohé z týchtotechnológií a ich patentov sú však také staré, že ichštátna ochrana už dávno vypršala a ich vynálezca či pôvodný držiteľ patentu (alebo jeho dediči) už z vášho konkrétneho auta nadostal ani cent. Ďalším technológiámpatentová ochrana stále trvá, ale ich vynájdenie tiežmuselo zahŕňať použitie nejakých starších patentov,ktoré v tom čase boli expirované. A tak to, že nejakývynálezca zarába na licencovaní svoho platného patentuneznamená, že iní starší vynálezcovia boli za svojuduševnú prácu odmenení za to, že ich expirované patenty boli využité pri vynájdení toho novšieho vynálezu.

SkryťVypnúť reklamu

Takže tí, čo veria v súkromné vlastníctvo diel, majúlen dve možnosti. Používať len tie veci, za ktoré patrične zaplatia ich všetkým vynálezcom alebo ich dedičom (čiže napríklad pri kúpe bicykla vyhľadajúdedičov vynálezcu kolesa a vynálezcovďalších starých technológií, ktorí za svoju prácu neboli odmenení, lebo ich patenty vypršalia zaplatia im všetkým), alebo uznajú, že diela nemožno vlastniť.

Vlastne je aj tretia možnosť. Môžu sa ďalej pretvarovaťa hlásať vlastníctvo diel a tvrdiť, že kopírovanie jekrádež, ale v praktickom životepokrytecky používať aj tie veci, za ktoré ichvynálezcovia (teda ich skutoční vlastníci) odmeneníneboli.

SkryťVypnúť reklamu

PS: Pre utilitariánskych obhajcov kopirajtovby mohlo byť zaujímavé, že vydavateľom kníh sa aj tentorok oplatí vydávať a predávať diela Karla Čapka, aj keďsú tieto legálne dostupnéna bezplatné stiahnutie! Ako by to mohlo byť možnéak by bola pravda, že to, čo je zadarmo, si nikto nebude kupovať za peniaze?

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu