Povianočné oné..., zamyslenie

Štedrovečerné prípravy vrcholili. Zemiakový šalát už bol vymiešaný, potajme sme si chodili z neho „odždibkávať." Kapor i losos plávali vo svojich nálevoch, rybacia polievka - najlepšia na svete, omamne provokovala. Ešte prestrieť stôl, nachystať pod náš vianočný konár darčeky, zlikvidovať posledné prášky prachu, ktoré sa nevedno odkiaľ, kde tu objavujú. Zapálená svieca v Záhrade (tak voláme cintorín) a krátka modlitba do neba. Tma sa približuje, aby mohlo prísť Svetlo. Len taký malý červík v nás vytrvalo hlodá. Náš sused je sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (153)

Ani nie pred mesiacom mu zomrel brat. Obaja alkoholici, ženy aj deti ich opustili, ostali žiť vo veľkom rodinnom dome. Prvý sa už prepil až tam. Otázka, akú bude mať sused večeru, visela dlho vo vzduchu. Len ju vysloviť. Čím viac sa približovala šiesta hodina, čo bol začiatok večere, tým bola nástojčivejšia. Keby som vedela, že sused bude triezvy, pozvali by sme ho k stolu. Ale ak nebude? Nechceli by sme mať pri štedrovečernom stole napitého stolovníka. Napokon sme to vyriešili kompromisom. Do jednej misky som naložila zemiakový šalát, kapra i lososa, do druhej rybaciu polievku - najlepšiu na svete, do vrecúška zopár koláčikov. Dcéra sa podujala, že mu to odnesie. Po chvíľke sa vrátila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ujo bol veľmi prekvapený," povedala. „Najprv nevedel, čo sa deje, iba stál vo dverách a po chvíli pekne poďakoval a poprial nám všetkým požehnané sviatky. Bol zaskočený. Potešil sa. A bol triezvy. Mami, ako by som to..., stretla som Ježiša." Uff! Vyhŕkli mi slzy. Mali sme ho pozvať. 

V nedeľu sme sa vracali z kostola. Sused zavolal na manžela. Iste chce vrátiť prázdne misky, pomyslela som si. Skoro som trafila. Manžel prišiel do kuchyne s oboma miskami, ktoré boli až povrch naložené zabíjačkovou kapustou. Ešte stále sa neviem z toho spamätať. Evanjeliové podobenstvá sa mi veľmi páčia, ale keď sa ich podarí prežiť takpovediac on line, vtedy je to o to uchopiteľnejšie, zrozumiteľnejšie. Viete, lebo my sme dali z prebytku, ale sused nám dal všetko čo mal.

SkryťVypnúť reklamu

 Potom si sadol oproti chrámovej pokladnici a pozeral sa, ako ľud hádže peniaze do pokladnice. Viacerí boháči hádzali mnoho. Prišla aj istá chudobná vdova a vhodila dve drobné mince, čo je kvadrans. Zavolal svojich učeníkov a povedal im: "Veru, hovorím vám: Táto chudobná vdova vhodila viac ako všetci, čo hádzali do pokladnice. Lebo všetci dávali zo svojho nadbytku, ale ona pri svojej chudobe dala všetko, čo mala, celé svoje živobytie." Mk 12, 41-44.

Tomáš, drž sa!

Júlia Hubeňáková - Bianka

Júlia Hubeňáková - Bianka

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Radkova manželka a mama Miša, Veroniky a Raďa. Zoznam autorových rubrík:  Rodinné striebroBakaláriFejtónyPokrútené paragrafyMoje bá-sničkyPolitika a jaReportMoje povedačkyEvanjelium podľa...FotofejtónSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu