Poslanci, bez ohľadu na príslušnosť k politickej strane, mali počas vykonávania svojho mandátu od jedného do šiestich asistentov a od jednej do šiestich poslaneckých kancelárií. Čítate dobre, od jedna do šesť. A aby to bolo ešte pikantnejšie, našla som aj pár takých absurdít, že v jednom meste mal poslanec prenajaté dve kancelárie. Odmena asistenta môže pritom dosiahnúť 80% platu poslanca a prenájom kancelárie 900 eur mesačne. V úhrne na jedného poslanca cca 2500 eur. Uff!
Potom som pozrela aj aktivity poslancov - Moje otázky pre hodinu otázok, Moje interpelácie, Moja legislatívna iniciatíva. V drvivej väčšine nula bodov. Nie aktivita ale pasivita by bol vhodnejší výraz.
Pýtam sa nášho zákonodarného zboru, načo sú vám asistenti a načo sú vám poslanecké kancelárie? V dobe internetu, keď môžem osloviť, koho len chcem, keď môžem získať všetky potrebné informácie bez toho, aby som dvihla zadok zo stoličky. Čo také vám asistenti robia, keď vaše iniciatívy sú takmer nulové? A navyše ani sa od vás neočakáva zákonodarná iniciatíva, lebo pripraviť dobrý návrh zákona má vláda, alebo nejaký tím odborníkov a nie jednotlivý poslanec. Poslanecké návrhy sú väčšinou len také výstrely slepými nábojmi. A ešte raz navyše, hlasujete, až na pár výnimiek, koalícia proti opozícii.
Pokrútila som hlavou nad odôvodnením jedného bývalého poslanca, že asistenti sú super, lebo mu pripravili aj jednoduchšie znenie zákonov. Bolo by to na zasmiatie, keby to nebolo také drahé.
V predchádzajúcich dvoch článkoch som bola zmierlivá. Nepáčilo sa mi iba, že asistent nie je zamestnancom ale živnostníkom. Asistent ako živnostník je podľa mňa poriadna anomália. Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Toľko definícia podľa zákona o živnostenskom podnikaní. Asistent z tejto definície nespĺňa absolútne nič. Nepáčilo sa mi tiež, že poslanci majú v Bratislave prenajaté kancelárie napriek tomu, že Kancelária Národnej rady im kanceláriu ponúka. Teraz prichádzam na to, že to nie je o kanceláriách a o práci, ale o biznise. Žiaľ. Pod svetlom býva najväčšia tma.
Keď si pozriete na stránke NR SR organizačnú štruktúru, pochopíte, že jeden priemerne inteligentný a zručný poslanec nepotrebuje k tomu, aby vykonával svoj mandát na sto percent žiadne prísavky, ani priestory navyše.
Zvažujem, že v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám požiadam Kanceláriu, aby zverejnila koľko v minulom volebnom období zaplatila asistentom a za prenájom poslaneckých kancelárií. Len neviem, či by ma to číslo nevytočilo ešte viac.
Ozaj, všimli ste si? Národná rada zasadá, funguje, prejednáva zákon...a poslanci sa zaobídu bez asistentov, aj bez prenajatých kancelárií.
Dalo by sa na túto tému napísať ešte oveľa viac. Myslím si však, že stačí aj toľko, ak to bude chcieť niekto z kompetentných pochopiť. Ak to nebude chcieť byť pochopené, tak s rovnakým efektom môžem kúpiť vrece hrachu a hádzať ho o stenu.