Oboznamujúc sa s jeho chystanou novelou a dúfajúc, že od nového roka to už bude inak, s rozčarovaním musím konštatovať, že návrh obsahuje iba drobné kozmetické úpravy, po ktorých sa špekulantom neskriví ani vlas na hlave. Podotýkam, že na úkor všetkých poctivo platiacich odvody a poctivo maródujúcich iba vtedy, keď sú skutočne chorí. Skrátením ochrannej lehoty zo 42 na 7 dní dokonca poškodí zamestnancov, ktorí do systému sociálneho poistenia solidárne celé roky prispievali.
O čo vlastne ide? Teraz platná právna úprava definuje, že dobrovoľne nemocensky poistená môže byť osoba, ktorá má v SR trvalý pobyt alebo povolenie na prechodný alebo trvalý pobyt a dovŕšila 16 rokov veku. Bodka. Žiadna iná zákonná podmienka neexistuje. Podstatou nemocenského bola odjakživa náhrada straty príjmu počas práceneschopnosti. Na Slovensku už sedem rokov platí, že aj keď občan žiaden príjem nemá, a teda počas práceneschopnosti o nič neprichádza, ako dobrovoľne nemocensky poistený dostane pri splnení podmienok peniaze, o ktorých sa mnohým zamestnaným môže iba snívať. Nemocenské tak poberajú študenti strednej či vysokej školy, invalidi, ktorí už sú zabezpečení invalidným dôchodkom, starobní dôchodcovia, matky poberajúce rodičovský príspevok... bez toho, aby pracovali. Ak ochorie zamestnanec, nedostane mzdu, iba nemocenské. Logické. Ak ochorie dobrovoľne poistený dôchodca alebo osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok, náš štedrý štát im počas celej doby poberania nemocenského vypláca aj dôchodok, alebo rodičovský príspevok. Čo tam po súbehu. Logické?
Výška vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí odvod, by mala odrážať reálný príjem poistenca. Väčšina dobrovoľne poistených osôb nemá žiaden príjem a výšku odvodov si určuje sama. Vnímate ten paradox? Odvod 4,4 % z neexistujúceho príjmu. Potemkinova dedina.
Ľudia pozorne sledujú, či už platia dostatočne dlho, aby sa mohli nechať lekárom vypísať tak, aby dostali nemocenské. Čo myslíte, vypíše takú práceneschopnosť lekár za obyčajné ďakujem? Občas v médiách preletí správa, že prichytili pri preberaní úplatku lekára, ktorý neoprávnene vypísal práceneschopnosť. Dovolím si tvrdiť, že je to špička ľadovca.
Nemocenské poistenie sa pomaly ale isto stáva pre „šikovných" výnosným biznisom. Veď vložiť do systému v úhrne niečo cez 400 eur za 9 mesiacov, ktoré sa vám už pri mesačnej práceneschopnosti viac ako vrátia, je lákavé a kto raz okoštoval, nevie odolať. V súčasnosti je na Slovensku dobrovoľne nemocensky poistených vyše 70 tisíc osôb. Toto číslo neustále stúpa. Sociálne poistenie sa s požehnaním zákonodarcov zneužíva. A stačilo by tak málo, aby sa systém postavil z hlavy na nohy. Naviazať dobrovoľné poistenie na zmysluplný status, ktorým je samostatne zárobkovo činná osoba a podmieniť ho aj prihlásením sa do dôchodkového poistenia. V tom momente by sa zamedzilo legálnemu kradnutiu peňazí z kasy, do ktorej väčšina poistencov iba prispieva.
Čo vy na to, páni poslanci (poslanci - blogeri)?