Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci (3)

Právo na prácu by nemalo byť upierané nikomu, kto pracovať chce a môže. Snaha vlády eliminovať určitú skupinu občanov na trhu práce, aby sa uľahčil prístup k pracovnému miestu mladším, je chvályhodný, prezieravý a múdry. Počiatočné celkom logické návrhy sa však postupne začali modifikovať do, podľa mňa, nie najšťastnejšej podoby. Úprimnosť a zmysluplnosť pôvodného zámeru tak pokrivkáva na obe nohy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V zmysle týchto ostatných návrhov by na trh práce mali mať obmedzený prístup len poberatelia predčasných dôchodkov, ktorí by mohli pracovať iba na dohody. Naproti tomu, poberatelia starobných a výsluhových dôchodkov by nemali mať žiadne obmedzenia. 

Osobne som presvedčená, že takouto úpravou sa nič pozitívne neudeje. Pozitívne v zmysle vytvorenia pracovných miest pre mladých, o ktoré predsa ide. Ide? Udeje sa skôr čosi negatívne. Niektorí poberatelia predčasných dôchodkov, ktorí dosiaľ boli v pracovnom pomere, začnú pracovať na základe dohôd o vykonaní práce, ktoré sa budú porušovať. Ak neviete, tak zo zákona povolených 350 hodín ročne sa poľahky obchádza tak, že na papieri je všetko v poriadku a realita je úplne iná. Po ďalšie, z dohody o vykonaní práce odvádza zamestnávateľ iba garančné a úrazové poistenie. O ostatné odvody Sociálna poisťovňa príde. Takisto občan, ktorý bude pracovať na dohodu, si po skončení pracovnoprávneho vzťahu nebude môcť dať dôchodok prepočítať a vylepšiť, pričom starobní a výsluhoví dôchodcovia môžu robiť do bezvedomia, čo sa mi zdá diskriminačné. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moja predstava, ako by to mohlo fungovať tak, aby bol aj vlk sýty, aj baran celý, je takáto. Nikomu nezakazujme zákonom, či smie, alebo nesmie pracovať. Nech by mal aj 99 rokov. Obmedzme jediné. Dôchodcovia, bez ohľadu na to, či sú predčasní, starobní alebo výsluhoví, nesmú pracovať v štátnych inštitúciách, ani v samospráve. Zo štátneho systému už predsa poberajú dôchodkovú dávku, štát sa svojím spôsobom o nich postaral a ak platí, že občan sa má starať o seba predovšetkým sám, tak nech mu štát nekladie žiadne prekážky na trhu práce. Jediné, čomu by mal štát zákonom zamedziť je, aby jednému občanovi neplatil dva razy. (Nedá mi nenapísať, že dva razy platí aj bývalých príslušníkov ŠTB). Ak sa vie dôchodca uplatniť v súkromnom sektore, znamená to, že je šikovný a zaslúži si aj dôchodok aj plat. A prikazovať majiteľovi firmy, že konkrétnu osobu nemôže prijať do pracovného pomeru možno považovať za obmedzovanie podnikania. 

SkryťVypnúť reklamu

Resumé: V štátnych inštitúciách a samospráve nemôže pracovať poberateľ starobného, predčasného a výsluhového dôchodku. Nech sa zriekne dôchodku, alebo pracovného miesta. Ak zamestnanec v štátnej inštitúcii alebo samospráve dovŕši dôchodkový vek, musí sa rozhodnúť, či ostane naďalej pracovať a nepožiada o dôchodok, alebo si nárok na dôchodok uplatní a pracovný pomer skončí. Ostatné nechajme na trh a slobodu jednotlivcov i podnikateľských subjektov.

Júlia Hubeňáková - Bianka

Júlia Hubeňáková - Bianka

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Radkova manželka a mama Miša, Veroniky a Raďa. Zoznam autorových rubrík:  Rodinné striebroBakaláriFejtónyPokrútené paragrafyMoje bá-sničkyPolitika a jaReportMoje povedačkyEvanjelium podľa...FotofejtónSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu