Akcia K – počuli ste?

Napadá vám nejaká zľava v supermarketoch? Bolo to čosi oveľa, oveľa horšie. Stalo sa to úderom polnoci z 13. na 14. apríla roku 1950. Štátna bezpečnosť, Ľudové milície a Verejná bezpečnosť udreli s celou silou. Ako inak, od chrbta, pod rúškom noci. Päť rokov po nezmyselnej svetovej vojne, keď sa naša krajina ako tak spamätala z vojnových útrap, nastúpili otroci režimu, aby zlikvidovali mužské rehole. Biľag socialistického zriadenia. Bolo ho treba zničiť, vymazať. Zmizík však nefungoval. Jednoduchí ľudia nezdieľali názor novodobých otrokárov. Jedným z kláštorov, do ktorých rehoľníkov proti ich vôli internovali, bol aj kláštor v Podolínci. Obkolesili ho ostnatým drôtom, z kláštora urobili väzenie. Neorganizovaná vzbura ľudí bola potlačená. V Podolínci vraj boli najtvrdšie podmienky. Vyhladovaní kňazi naboso stáli na kamennej dlažbe. Nebola vojna, bol mier, ale štátna moc sa rozhodla ich zlikvidovať. Toto všetko si nájdete na nete, čosi včera utrúsili aj média. O čomsi inom som však chcela.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Spomínam na pátra Michala, ako pred pár rokmi v kláštore v Podolínci spomínal na rozprávanie staršej panej. „V tom čase som bola dieťa. Mama ma poslala s kúskom chleba, aby som ho podala cez zamrežované okno rehoľníkom, ktorí boli vo vnútri uväznení. Jeden kňaz mi vtedy vravel, že Podolínec bude raz požehnané miesto, lebo tu trpí veľa nevinných ľudí... " Kto by už vtedy tomu rozumel, či veril.


Príďte sa pozrieť do Podolínca. Každú prvú nedeľu sa tu zhromažďujú mladí ľudia na modlitbách. Spočiatku ich bolo pár, ale potom, po čase to začali byť stovky. Prichádzajú spontánne, obetujú svoj čas Bohu. Niektorí prichádzajú zblízka, niektorí zďaleka, nezriedka aj spoza hraníc. Ono prorocké slovo rehoľného kňaza sa už po mnohé roky napĺňa vrchovatou mierou. Boli sme tam pred dvoma týždňami - zhodou okolností prvú nedeľu v mesiaci a Veľkonočnú súčasne. Spočiatku sa zdalo, že bude pomenej ľudí, predsa len, sú sviatky. Len zrazu po odslúžení omše sa kostol začal napĺňať mladými ľuďmi. Boli veselí, usmiatí a ich radosť bola nákazlivá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poniektorí ľudia v laviciach sú počas chvál stíšení vo zvláštnom uzobraní a burácanie spevu azda ani nepočujú. Poniektorí spievajú iba naoko, lebo nepoznajú melódiu. Ale tí, čo piesne poznajú a tých je väčšina, spievajú z plných síl a z kláštora, ktorý bol pred 60. rokmi väzením a útrpnym prejavom komunistickej spupnosti, sa razom stáva triumfálny symbol víťazstva nad porobou, prejavu slobody, oslavy zmŕtvychvstania.

Júlia Hubeňáková - Bianka

Júlia Hubeňáková - Bianka

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Radkova manželka a mama Miša, Veroniky a Raďa. Zoznam autorových rubrík:  Rodinné striebroBakaláriFejtónyPokrútené paragrafyMoje bá-sničkyPolitika a jaReportMoje povedačkyEvanjelium podľa...FotofejtónSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu