Milovaná..., ponižovaná, opľúvaná, zosmiešňovaná

Dnes by mala 100 rokov - Matka Tereza. Netúžila po sláve, a predsa patrí medzi najznámejšie osobnosti 20. storočia. Zaujala čímsi úplne opačným, čomu náš svet rozumie, akceptuje, fandí. Vykonávala najposlednejšie práce. Povedala: „Snažím sa dať chudobným z lásky to, čo bohatí môžu dostať za peniaze. Nie, ani za tisíc libier by som sa nedotkla malomocného; a predsa ho s radosťou liečim z lásky k Bohu.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (405)

Dosť som rozmýšľala o tom, čo Matka Tereza dokázala. Keby ostala za múrmi kláštora, mohla prežiť pokojný život. Ani by sme netušili o rodáčke zo Skopje, ktorá zasvätila život Bohu v reholi. Takých sú predsa tisíce tisícov. S menami a predsa bezmenných.

Matka Tereza však bola akčná. Ono evanjeliové: Bol som hladný a dali ste mi jesť, pretavila vo svojom živote do dôsledkov. Vrhla sa do dobrodružstva menom láska strmhlav a s holými rukami. Naoko nelogicky, bez marketingu a vypracovaného podnikateľského zámeru. Prešla som dosť stránok, ktoré hovoria o jej nezištnej práci, o odkaze, ktorý nám zanechala. I dosť stránok, kde ju tvrdo kritizujú. Akosi neviem, čo napísať, čo dodať. Napísané mažem, lebo mi to znie ako klišé, a to nechcem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujalo ma, že nielen kresťania, ale aj budhisti, či hinduisti, ju majú za vzor v konaní pomoci núdznym. V tibetskom budhizme je dokonca považovaná za "Maha Karuna" - "nezmerateľný súcit", to povedal Lobsang Tenzin, premiér tibetskej exilovej vlády.

Time o nej napísal: Láskyplne opatrovala opustených a chorých, umývala ich rany, zmierňovala ich bolesti, pripravovala na smrť. „Musia cítiť, že sú milovaní. Pre mňa sú Ježišom“, povedala.

Tak by to mohlo...malo byť aj medzi nami. Rešpektovať sa bez ohľadu na svetonázor a pomáhať si. Malo, ale nie je. Tak často, radšej už v zárodku, zadupeme dobré pohnútky, myšlienky. Právo silnejšieho, demokracia so svojím podriadením sa menšiny väčšine, alebo aj naopak, kľučky, paragrafy, výnimky... Až sa v tom nevyznáme. A stačilo by tak málo. Možno aspoň v dnešný deň. Zohnúť sa k niekomu, kto je na to odkázaný: chorý, opustený, odmietnutý. Nič veľké, ani mimoriadne. Alebo sa len stíšiť.

SkryťVypnúť reklamu

Keď Matka Tereza zomrela, znie to neuveriteľne, ale v tom čase už v 123 krajinách a 610 pobočkách, sa 4000 sestier rádu zadarmo staralo o núdznych bez akejkoľvek výberovej podmienky. Dielo, ktoré začala chudobná žena s prázdnymi rukami a bez inštitucionalizovanej podpory. V Indii, krajine s miliardou obyvateľov, z ktorých je 80% hinduistov, 16% moslimov a len cca 2% kresťanov, boli vtedy vlajky spustené na pol žrde.

Naša pochvala, či prípadné hanenie jej aktivít sa Matky Terezy už nijako nedotknú. Svoje poslanie na zemi ukončila 5. septembra 1997. Ona si beztak nič nerobila ani z pochvál, ani z hanenia. Nezlorečila tým, ktorí ju nenávideli. Jedným z jej hesiel bolo:

SkryťVypnúť reklamu

„Ak robíš dobre, ľudia ťa obvinia zo sebeckých, postranných pohnútok,

ale aj tak rob dobre."


Júlia Hubeňáková - Bianka

Júlia Hubeňáková - Bianka

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Radkova manželka a mama Miša, Veroniky a Raďa. Zoznam autorových rubrík:  Rodinné striebroBakaláriFejtónyPokrútené paragrafyMoje bá-sničkyPolitika a jaReportMoje povedačkyEvanjelium podľa...FotofejtónSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu