Pán Jiří Zmožek, ďakujem

Celé sa to začalo tak neuveriteľne prozaicky. Nakladali sme s manželom cviklu a chren. Naložiť cviklu je malina, horšie je to s chrenom. Nepreženiem, ak poviem, že pri nesprávnom nádychu je človek ohrozený na živote. Hotová biologická zbraň. Ako sme sa tak v onen večer týrali pri nakladaní chrenu, pustili sme si k tomu rádio. Nikdy, ale fakt nikdy, nepočúvame rádio Regina. Až vtedy večer ho manžel naladil. Práve prebiehal rozhovor s pánom Zmožkom. Úžasný rozhovor, podotýkam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Prestali sme vnímať chren a započúvali sme sa do vyznania pána Jiřího a napokon aj do vyznania jeho manželky. Už dávno ma tak mocne nič nezasiahlo. Životný príbeh muža, ktorý zažil najväčšiu slávu, (verím, že zaslúženú) i pád až na samé dno a napokon vzkriesenie. Nebudem opisovať detaily rozhovoru. Kto chce vedieť viac, môže si vygoogliť. Čo som si zapísala za uši z celého rozhovoru bolo, že 16. októbra vystúpi pán Zmožek so svojím muzikálom v grécko-katolíckom kostole v Starej Ľubovni. Moje nervy, len aby manželovi nevyšla smena. Jasné, že nevyšla. Zlanárili sme aj Vlada a Bibku, našich priateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kostolík sa pomaly zapĺňal. Nechce sa mi veriť, no napokon sa ani nezaplnil. Cez hlavný vchod pomaly vchádzajú členovia súboru. Ženy aj muži, od striebrovlasých až po púpätka. A potom to začne. Úvodná pieseň o kôrke chleba, o radosti, o láske. Moje oči hneď reagujú, mäknú. Muzikál je na tému Pavlovho obrátenia i nášho vzťahu k majetku. Žasnem. Piesne odspievané na profesionálnej úrovni, pozitívne odspievajú speváci, negatívne odspieva pán Zmožek. Ako nás lákajú peniaze, ako je dobre podvádzať, klamať, zbíjať, zabíjať. Svet sa nezmenil.

Je prestávka a ja naberám dych. Vchádzam za ním do oddychovej miestnosti a čosi nespisovne trúsim, že či by mi neodpovedal na pár otázok, že som blogerka. Podal mi ruku. „Milá pani, jste velice hodná, ale promiňte, ne. Modlitba je víc, než rozhovor. Nezlobte se." Zapýrim sa. „Nehnevám sa. Prepáčte. Rozumiem." Naozaj sa nehnevám a naozaj rozumiem.

SkryťVypnúť reklamu

Muzikál pokračuje a my sme utlieskaní do bezvedomia. Som v rozpakoch, že ateistické Česko robí misiu na kresťanskom Slovensku. Silná lekcia. Zážitok z muzikálu je neopísateľný. Vysoká umelecká úroveň i živé biblické posolstvo v nás silno rezonujú. Potom pán Zmožek vyzve členov svojho československého súboru, aby zdvihli ruky tí, ktorí sú z Michaloviec. A ruky sa zdvihnú. Potom z Bratislavy, Brna, Písku... Zažívam pocit univerzálnosti. Dospievané, dotlieskané, všetci vysmiatí pomaly odchádzajú. Keď ide pán Zmožek okolo nás, zastaví a napriahne mäkkú pravicu. Pohotovo mu podávam tú svoju. „Nezlobte se, ja doopravdy nemám čas," previnilo vysvetľuje. Pár ľudí sa na nás pozerá. „Naozaj sa nehnevám, modlitba je dôležitejšia," vravím pánu Zmožkovi a po chvíľke sa štípem do líca. Zabolelo, nebol to sen.

Júlia Hubeňáková - Bianka

Júlia Hubeňáková - Bianka

Bloger 
  • Počet článkov:  352
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Radkova manželka a mama Miša, Veroniky a Raďa. Zoznam autorových rubrík:  Rodinné striebroBakaláriFejtónyPokrútené paragrafyMoje bá-sničkyPolitika a jaReportMoje povedačkyEvanjelium podľa...FotofejtónSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu