Prečítajte si pokračovanie článku o tom, aké poznáme prejavy alergickej reakcie a aká je správna prevencia aj liečba po napadnutí hmyzom.
Prejavy alergickej reakcie
Pokiaľ ide o alergickú reakciu, potrebujeme rozlíšiť jej intenzitu a hrozbu pre naše zdravie. Pomôže nám tento jednoduchý prehľad:
Bežná reakcia na jed: opuch, začervenanie, bolestivosť v mieste bodnutia. Trvanie do 48 hod. Pridružená môže byť malátnosť a zvýšená teplota.
Veľká lokálna reakcia: alergická kožná reakcia, výrazné začervenanie, opuch, bolesť na ploche väčšej než 10 cm, môže sa pridať aj teplota. Reakcia narastá 24 až 48 hodín a trvá maximálne 5 dní.
Celková alergická reakcia (anafylaxia): zvyčajne začne počas pár minút, môže, ale nemusí byť pridružená kožná reakcia ako pri lokálnom prejave. Pozorovať môžeme rôzne stupne reakcií od ľahších ako únava, žihľavka či úzkosť, cez vážnejšie ako tieseň na hrudi, nevoľnosť, vracanie, hnačka, závraty, až po život ohrozujúcu dýchavičnosť, zmätenosť, pokles krvného tlaku, opuch dýchacích ciest, stratu vedomia a celkový kolaps organizmu.
Čo robiť po uštipnutí hmyzom?
Základným pravidlom je čo najrýchlejšie vytiahnuť žihadlo. Treba ho odstrániť postupným páčením, nie násilným vytiahnutím tak, aby sme nestlačili jedový vačok. Miesto bodnutia udržiavame čisté, aby nedošlo k lokálnej infekcii. Ak ide o bežnú nevýraznú reakciu, nie je potrebná špeciálna liečba, okrem prikladania ľadového či octanového obkladu a prípadnej tabletky antihistaminika.
V prípade, ak cítime vyššie uvedené príznaky vážnej alergickej reakcie, musíme postupovať rýchlo a efektívne. Ak máme pri sebe adrenalínovú injekciu, okamžite si ju pichneme do stehna. Pri bodnutí hmyzu na končatine, ju stiahneme kompresívnym obväzom alebo vhodným oblečením, aby sme sťažili cirkuláciu krvi. Nasleduje ústne podanie antihistaminika a urýchlené privolanie vozidla lekárskej záchrannej služby. Potom môžeme zjesť aj tabletku proti bolesti, napr. ibuprofen.
Ak už z minulosti vieme, že sme alergickí na hmyzí jed, je dôležité nosiť pri sebe tzv. pohotovostný balíček. Jeho obsahom by malo byť: adrenalínová injekcia, moderné antihistaminikum, kortikosteroid a v prípade, ak sme astmatici aj inhalačný prípravok proti obštrukcii dýchacích ciest. Tento balíček možno získať v lekárni na predpis. Vhodnou prevenciou je aj imunoterapia u alergológa, ktorá dosahuje až 97 %-nú úspešnosť. Jej nevýhodou je dlhodobý priebeh terapie.
Všeobecné pravidlá prevencie pred hmyzím bodnutím
Keďže včely a čmeliaky nie sú prirodzene agresívne, v prípade, ak okolo vás krúžia, je vhodné zbytočne sa neoháňať a nechať ich odletieť.
Pri osiach a sršňoch je to zložitejšie. Sú veľmi agresívne, preto odporúčame zachovať ešte väčší pokoj a nerobiť žiadne prudké pohyby.
Na komáre, ale aj iný hmyz účinkujú repelenty napríklad na báze DEET (N-dimetyl-3-metyl-benzamid). Repelent nastriekame na oblečenie, topánky, stan aj sieťku proti hmyzu.
Komáre tiež priťahuje telesný pach, teplotné vyžarovanie nášho tela a oxid uhličitý v našom dychu. Obmedzenie fyzickej námahy a potenia v oblastiach zamorených komármi môže znížiť počet bodnutí.
V prípade, ak ste alergici na hmyzí jed, je žiaduce nosiť oblečenie s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a minimalizovať tak vystavenie našej pokožky.
Vyhýbajte sa aj noseniu parfumu či žiarivého farebného oblečenia. Obe priťahujú hmyz.
Ak trpíte závažnými alergiami, nemali by ste chodiť do prírody sami, pre prípad, ak by ste potrebovali okamžitú lekársku pomoc.
Vyhýbajte sa piknikom a grilovaniu vonku. Sladkosti a koláče, plátky studeného mäsa, pivo a ďalšie potraviny priťahujú osy. Taktiež nenechávajte vonku otvorené fľaše s nealkoholickými sladenými nápojmi.
Pokiaľ to je možné, vyhýbajte sa prezretému ovociu, odpadkovým košom a kontajnerom, ktoré tiež priťahujú osy. A nikdy nechoďte po trávnikoch naboso.
Zdroj: archív článkov Imunoblog
Autor: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ