Chrípka

V tomto čase je aj vo Vašej domácnosti jeden nevítaný hosť a tým je chrípka. Toto respiračné vírusové ochorenie patrí...

Chrípka
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tomto čase je aj vo Vašej domácnosti jeden nevítaný hosť a tým je chrípka. Toto respiračné vírusové ochorenie patrí k najčastejším u ľudí. V aktuálnej sezóne na nás zaútočila ešte silnejšia a agresívnejšia ako po minulé roky.

Vírus chrípky ľahko mení svoje vlastnosti, čím sa dokáže veľmi rýchlo šíriť a postihuje veľké množstvo ľudí. Poznáme viaceré typy chrípky(typ A,B,C), pričom u nás je najčastejší práve vírus chrípky typ A. Vírusy chrípky sa prejavujú hlavne v zimných mesiacoch a aktuálne môžeme očakávať druhý vrchol ochorenia. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevýhoda vírusu je jeho krátka inkubačná doba 18 - 72 hodín. Ochorenie je vysoko nákazlivé a infekčné. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Čo znamená, že sa šíri priamym kontaktom, kýchaním, kašľaním, podávaním rúk a rozprávaním. Hlavne v prvé dni sú chorí jedinci najviac infekční a do okolia vylučujú veľké množstvo vírusu.

Postihuje každú vekovú kategóriuNajviac ohrozenou skupinou  seniori (nad 65 rokov), ktorí majú aj iné a dlhodobé zdravotné ťažkosti. Ďalej sú to práve deti, ktoré nemajú predchádzajúcu imunitnú skúsenosť, sú nadmerne kontaktné so svojimi rovesníkmi. Patria sem deti, ktoré navštevujú predškolské kolektívne zariadenia. Taktiež sem radíme jedincov s chronickým ochorením a tehotné ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi typické prejavy, ktoré sa začínajú pri ochorení prejavovať sú príznaky infekcie dýchacích ciest, ale aj systémové príznaky, ktoré organizmus zaťažujú. Aktuálne sú v popredí  horúčky (38 - 40ºC), ktoré trvajú niekoľko dní a ťažko sa zrážajú. Je potrebné pravidelne merať teplotu a podávať antipyretiká v dostatočných dávkach súbežne aj s fyzikálnym chladením. Práve tieto opatrenia sú dôležité v prevencií pred vznikom febrilných kŕčov, ktoré bývajú častou komplikáciou ochorenia spolu so zápalom stredného ucha alebo pridruženou bakteriálnu superinfekciou - horných, ale aj dolných dýchacích ciest. K ďalším príznakom ochorenia patria: zimnica, potenie, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, únava, celková slabosť, kašeľ (suchý, dráždivý, vlhký), bolesť hrdla, nádcha, nauzea, zvracanie, hnačky a  nechutenstvo. Príznaky ochorenia trvajú zväčša týždeň. Únava môže pretrvávať aj dlhšie. Odporúčaná celková doba liečenia je dva týždne s dostatočnou dĺžkou rekonvalescencie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu


Čo robiť, ak už je dieťa choré?

Dieťa potrebuje kľudový režim, spánok, dostatočný príjem tekutín a ľahkej výživnej stravy. Pri horúčke podávame lieky od teploty v dostatočnej dávke podľa hmotnosti dieťaťa a v prípade potreby dieťa chladíme fyzikálne - vlažnou sprchou alebo zábalmi tela.

V prípade respiračných prejavov je vhodné nasadiť symptomatickú liečbu - účinné je realizovať pravidelnú toaletu nosa preplachom s morskou vodou. Pri výskyte kašľa pomôžu inhalácie 2-3x denne s Vincentkou alebo fyziologickým roztokom.

Čo sa týka preparátov, vhodné je hneď na začiatku ochorenia nasadiť Imunoglukan P4H® ACUTE! 100 ml s obsahom prírodného IMG®, vitamínu C, zinku a kombinácie piatich rastlinných výťažkov. V domácnosti je dôležité pravidelne vetrať a  zvlhčovať prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci prevencie je dôležité  v období najväčšej epidémie vyhýbať sa priestorom a podujatiam s veľkou koncentráciou ľudí. Medzi veľmi účinnú prevenciu patrí aj obyčajné umývanie rúk. Našu imunitu zvyšuje aj dostatočný prísun vitamínov a minerálov, otužovanie, pravidelný pobyt v prírode a pohybová aktivita, kvalitný a dostatočný spánok. Ideálne je aj užívanie preparátov vhodných  na dlhodobú podporu imunity, medzi ktoré jednoznačne patrí Imunoglukan P4H®. Najlepšou prevenciou je však očkovanie. Aktuálne je už aj u nás dostupná prvá očkovacia látka proti chrípke, ktorú si pacient aplikuje vo forme nosového spreja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

MUDr. Monika Michňová

detská lekárka

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  80x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu