Pozrime sa na 5 mýtov o zimnom počasí a jeho vplyve na naše zdravie.
Mýtus č. 1 - Pobyt v zimnom prostredí je zdraviu škodlivý
Ak odhliadneme od faktu, že pani zima nám vykonáva obrovskú službu tým, že ničí hmyz a choroboplodné mikroorganizmy, existuje množstvo dôvodov, prečo by sme ju mali mať radi. Niektoré vedecké štúdie napríklad naznačujú, že pobyt v chladnom počasí podporuje fungovanie ciev a dokonca nám umožňuje schudnúť. Môže za to stimulácia metabolického odbúravania škodlivého telesného tuku.
Zdraviu prospešné môže byť aj kúpanie sa v ľadovej vode a saunovanie. Potvrdzujú to nielen skúsenosti ľudí v Rusku a Škandinávii, ale aj známe „ľadové medvede“. Na druhej strane treba byť v zime aj opatrný, a to najmä v dvoch prípadoch: v zime rastie počet srdcovocievnych ochorení, najmä u starších ľudí nad 80 rokov. Stúpa tiež počet vírusových ochorení, najmä v prechodnom období – jeseň-zima a zima-jar.

Mýtus č. 2 - Byť príliš často vonku v zimnom počasí zvyšuje riziko prechladnutí
„Nejdem von, je tam zima. Radšej zostanem doma, aby som náhodou neprechladol.“ Podobné myšlienky poznáme veľmi dobre. Okrem lenivosti za nimi stojí najmä obava z potenciálnej choroby. V skutočnosti však prechladnutie a viróza nemá väčšinou s pobytom v zimnom prostredí nič spoločné. Naopak, chodiť pravidelne na prechádzky či športovať v chladnom prostredí je jedna z najlepších vecí, ktoré môžeme pre naše zdravie urobiť.
Dôvod je prostý – prechladnutia sú spôsobené vírusmi alebo baktériami, a tie sa v zime najčastejšie šíria v prehriatych uzavretých priestoroch. Navyše pri dodržaní istých pravidiel pravidelný pobyt na čerstvom zimnom vzduchu posilňuje sliznice dýchacieho ústrojenstva.
Mýtus č. 3 - Ak nenosíme v zime čapicu, strácame cez hlavu najviac tepla
Ide o ďalšie obľúbené tvrdenie. Pravdou ale je, že počas zimy strácame teplo z každej časti tela, ktoré je vystavené prírodným živlom. Miera úniku tepla z nezakrytej hlavy je preceňovaná. Takže ak odídete vyvenčiť psa alebo do obchodu bez pokrývky hlavy, netreba panikáriť. Oveľa dôležitejší je teplý kabát a kvalitná obuv. Iná situácia nastáva, ak máme chronické problémy s nosnými dutinami. Vtedy by sme na pokrývku hlavy nemali zabúdať.
Mýtus č. 4 - Počas zimy by sa nemalo športovať vonku
Nič nie je ďalej od pravdy. Pokiaľ teploty extrémne neklesnú, alebo nefúka silný arktický vietor, mali by sme sa venovať športovým outdoorovým aktivitám pravidelne. Či už klasický beh, dlhšie prechádzky, alebo lyžovanie, snowboardovanie a beh na lyžiach, by mali byť pevnou súčasťou nášho zimného režimu.
Pred cvičením treba dodržať dve zásady. Nezabudnime sa vždy riadne rozcvičiť a zahriať. V zime totiž stúpa riziko srdcovocievnych komplikácií pri náhlej fyzickej aktivite. Druhým dôležitým pravidlom je
mať správne oblečenie – také, ktoré vás na jednej strane udrží v teple, a zároveň bude dostatočne odvetrávať pot. Nezabudnite aj na pravidelnú hydratáciu.
Mýtus č. 5 - V zime sa alergie nevyskytujú
Alergie sa počas zimného obdobia prejavujú dvojznačne. Na jednej strane zmiznú peľové alergie, takže sa nám vonku lepšie dýcha. Na strane druhej sme kvôli častejšiemu pobytu vo vnútorných priestoroch senzitívnejší na interiérové alergény. Aj v tomto prípade je okrem pravidelného vetrania a dostatočnej hygieny v našich domácnostiach riešením pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu.
Samostatnou kategóriou je alergia na chlad, ktorou trpí asi 2 % populácie. Ide o nepravú alergiu, ktorá sa prejavuje začervenaním a svrbivou žihľavkou. Reakcia vzniká pri kontakte s chladným až mrazivým vzduchom, alebo pri plávaní v studenej vode. Túto „alergiu“ možno diagnostikovať kožným testom a liečiť antihistaminikami.