Zimné obdobie je pre tých, ktorí majú alergiu iba na peľové alergény výborným obdobím, vtedy žiadne ťažkosti v zmysle alergie nehrozia. Zato akonáhle sa trošku oteplí a objavia sa prvé pele stromov v ovzduší hovoríme o začiatku peľovej sezóny, ktorá končí až v jeseni, keď odkvitnú posledné buriny.
Kedy teda môže peľový alergik očakávať prvé prejavy?
Závisí to od toho, na ktorý alergén je človek alergický. Zjednodušene peľovú sezónu rozdeľujeme na obdobie kvitnutia stromov, tráv a burín. Ako prvé sa pomerne skoro objavujú pele liesky (ešte vo februári), nasleduje jelša a breza (náš najvýznamnejší stromový alergén, s maximom prejavov v apríli). Aj pele ďalších stromov ako cyprus, javor, gaštan môžu vyvolať alergické prejavy, ale menej často ako peľ brezy. Následne približne od mája začínajú stúpať koncentrácie peľov tráv, ktoré vyvolávajú alergické prejavy do konca júla a sezónu ukončia pele burín a to najmä ambrózie a paliny, ktoré v závislosti od sezóny môžu spôsobovať ťažkosti až do neskorej jesene.
Samozrejme nie každý alergik má ťažkosti počas celej sezóny, niekto je alergický len na peľ brezy, iný iba na buriny. Často sa stretávame s alergickou reakciou na viaceré peľové alergény a vtedy naozaj môžu pretrvávať ťažkosti od jari až do jesene. Prítomnosť alergénov sa líši v závislosti od geografickej šírky, smerom na sever je kvitnutie jednotlivých druhov oneskorené, takisto sa oneskoruje s nadmorskou výškou. Často sa stáva, že prejavy alergie sa počas viacerých sezón od seba odlišujú rôznou intenzitou prejavov- nesúvisí to s tým, že by alergik bol jeden rok menej „alergický“ ako druhý rok, ale koncentrácia peľov v ovzduší môže varírovať v závislosti od počasia, v chladnejšom a daždivom lete je ich určite menej ako v horúcom, suchom lete.

Čo môže alergik počas sezóny urobiť, aby mal prejavy čo najmiernejšie?
Okrem liekov, ktoré zmierňujú prejavy alergie je vhodné dodržiavať aj niekoľko základných opatrení. V čase vysokých koncentrácii vyvolávajúceho alergénu je vhodné obmedziť pohyb vonku, hlavne v prírode. Najväčší výskyt peľových alergénov je v suchých a veterných dňoch, preto aspoň v týchto dňoch prechádzky v prírode určite nie sú vhodné. Dobrý prehľad o prítomnosť alergénov v ovzduší ako aj predpovedi na najbližšie dni sa dá získať sledovaním peľového spravodajstva, ktoré je dostupné aj na internete. Samozrejme ideálne je v období vrcholného výskytu alergénu zmeniť prostredie (vyššia nadmorská výška). Ale aj pár jednoduchších opatrení môže napomôcť k zmierneniu prejavov. Napríklad nie je vhodné vetrať ráno a v skorých dopoludňajších hodinách, kedy je najväčší výskyt alergénov v ovzduší. Nie je vhodné spať pri otvorenom okne, keďže už v skorých ranných hodinách sa zvyšuje množstvo alergénu v ovzduší. Tiež sa neodporúča otvárať okná v aute, najmä pri jazde mimo mesta. Časté vysávanie, alebo umývanie podlahy taktiež zníži výskyt peľov v domácom prostredí. Večer pred spaním je vhodné si vždy umyť vlasy.
Okrem liečby počas sezóny existuje aj možnosť liečby, ktorej cieľom je zníženie reakcie na alergén- nazývame ju alergénová imunoterapia. Pri tejto liečbe podávame do organizmu už pred sezónou konkrétny alergén. Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že organizmus si na takýto alergén zvyká a potom počas sezóny sú prejavy oveľa miernejšie. S takouto liečbou ale treba začať už pred sezónou. Podáva sa buď injekčne alebo v kvapkách a tabletkách pod jazyk. Podľa vybranej formy môže byť liečba len predsezónna, alebo aj počas sezóny, prípadne celoročná. Takáto liečba však nie je vhodná pre každého alergika, je na zvážení lekára, aby posúdil vhodnosť alergénovej imunoterapie, vybral vhodný alergén a odporučil konkrétnu liečbu. Keďže to je jediný spôsob, akým vieme výrazne zredukovať prejavy peľovej alergie, je dobré na túto možnosť myslieť a navštíviť imunoalergiológa aj po sezóne, nielen počas sezóny, keď je najhoršie.
Autor: MUDr. Zuzana Rennerová, PhD.
Prečítajte si viac na našom Imunoblogu.