„Zhasni za sebou.“ Táto veta nikdy nemala taký zúfalý a žiadostivý podtón ako dnes. Okrem drasticky zvýšených cien energií sa našej univerzite stále nepodarilo uzavrieť kontrakt na dodávky elektriny a plynu na ďalší rok. Ak sa to aj podarí – a univerzita robí všetko pre to, aby sa to podarilo – ceny určite nižšie nebudú. Preto sa obraciame na každého, aby zbytočne nemíňal a šetril. Oznamy o Covide vo verejných priestoroch univerzity a internátov nahradili oznamy o úsporných opatreniach. Namiesto dezinfekcie po kanceláriách putuje jedna spoločná kanvica. Zamestnanci UK v rámci šetrenia energiami častejšie pracujú z domu. Vrátnici striehnu na to, kedy odídu študenti, a vypínajú svetlá na chodbách. A my sa všetkými kanálmi snažíme apelovať aj na vás, študentov a študentky, aby ste s nami v tejto situácii v čo najväčšej možnej miere spolupracovali. Prejdite si s nami pár maličkostí, ktoré pri množstve ubytovaných dokážeme premeniť na obrovskú pomoc.
1)Elektronika
Bez elektroniky sa bežný študent v dnešnej dobe nezaobíde, čomu úplne rozumieme. Bez notebooku či telefónu by ste zadania či komunikáciu s vyučujúcimi praktizovali asi veľmi ťažko. Keď sa však na elektroniku pozrieme z hľadiska čerpania energií, najviac jej vyčerpáme v procese nabíjania. Zariadenia čerpajú energiu aj vtedy, keď ich nechávame v zástrčke. Je to síce malé množstvo energie, ale keď si takto nabíjate telefón každú noc, spotreba sa nazbiera. Tip pre notebooky: ak notebook nepoužívate, namiesto spiaceho režimu ho radšej vypnite. V spiacom režime je totiž stále aktívny a vybíja sa. Naopak, pri vypnutí si „oddýchne“.
2)Kuchyňa
Nie každý túto miestnosť na internáte využíva na dennej báze. Čo však väčšina z vás využíva určite, je chladnička. A aj o tú sa treba starať. V internátnom poriadku nájdete čo-to o povinnosti pravidelného rozmrazovania a čistenia. Pravidelnosťou sa však nemyslí upratovačka, ktorá ju rozmrazí na začiatku akademického roka v septembri a potom až na jeho konci v júni. Na každej izbe alebo bunke by ste sa o chladničku mali starať spolu – čistiť ju a rozmrazovať minimálne raz za mesiac. Práve to napomáha šetreniu energie. Tip pri varení: začnite používať toľko vody, koľko potrebujete, nie viac. Viac vody si žiada dlhší čas na jej zovretie (tým pádom míňate viac energie). Naopak, menej vody vám zovrie rýchlejšie a vy budete skôr najedení. Nám sa to javí ako win - win situácia pre obe strany.
3)Osvetlenie
O tom, že by ste mali vypínať svetlo pri každom odchode z miestnosti, sme sa už zmienili na začiatku. Spoliehame sa však na to, že si túto zručnosť prinesiete z domu. Na niektorých prerobených blokoch átriákov na svetlo už myslieť nemusíte – v sociálnych zariadeniach je nastavená automatika. To je prvý krok v snahe nesvietiť zbytočne. V izbách by však automatické zapínanie svetla pri každom pohybe mohlo celkom narušiť súkromie. Preto sa spoliehame na vás a vaše zvyky vypínať svetlo pri každom opustení izby. Tip: skúste pri učení používať skôr denné svetlo ako umelé. Súhlasí desať z desiatich oftalmológov.
4)Vetranie/kúrenie
Blížia sa k nám zimné mesiace a s nimi aj zapnuté radiátory. Každý z vás bude chcieť mať na izbe teplo, no zároveň dýchateľný vzduch. Preto sa nevyhnete vetraniu. Tu by sme vás však chceli upriamiť na techniku vetrania krátko, ale intenzívne. Ráno a večer otvorte okno na pár minút, aby sa v miestnosti vymenil vzduch, a potom ho zavrite. Tip: vyhnite sa sušeniu bielizne na radiátoroch a použite radšej menšie samostojace sušiaky. Bude vám v izbe teplejšie, nakoľko teplu z radiátora nebude nič brániť. Tip 2: ak vám na izbe bude zima, no neviete regulovať teplotu na radiátore, nepíšte do facebookových skupín, ale na údržbu. Chceme síce znížiť množstvo spotrebovanej energie, no nie za cenu nachladnutého študentstva. Preto ak máte akýkoľvek problém, upozornite na neho údržbu, ktorá vie teplotu centrálne upraviť, prípadne preverí, či nie sú radiátory zavzdušnené.
5)Pranie
Možno ste si už niektorí všimli, že práčky v areáli internátov majú kratšie pranie, čo má svoje výhody. Najväčšou z nich je, že pri kratšom programe sa zníži spotreba asi o tretinu. Toto kratšie pranie je teda šetrnejšie a tiež rýchlejšie. Aby bolo pranie čo najefektívnejšie, je dobré, ak je práčka naozaj naplnená. Ak máte spolubývajúcu/spolubývajúceho, ktorý má na pranie rovnako ako vy 10 vecí, operte si bielizeň spolu. Ušetríte na praní a pracom prášku a my zase na energiách.
Internáty aj univerzita robia všetko pre to, aby ušetrili čo najviac energie. Čoskoro to bude vidieť aj na krokoch, ktorými budeme postupovať. Šetrenie však nie je len o veľkých veciach, ale aj o množstve malých krokov, ktoré postupne vedú k šetreniu. A tie bez vás nezvládneme. Ďakujeme, že nás v tom nenecháte samých.