Separovanie odpadu v Mlynskej doline je na dobrej ceste

Niekoľko tisíc študentov a študentiek na internátoch znamená aj riadne množstvo odpadu. Ako sú na tom so separovaním?

Separovanie odpadu v Mlynskej doline je na dobrej ceste
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Študentské mestečko v slnečné štvrtkové ráno pôsobí skvelým dojmom. Na trávnikoch ani smietky, prázdne malé koše v areáli, veľké auto nakladá kontajner so zmesovým odpadom. Študentka práve vyhadzuje vrecko so smeťami do zmesového kontajnera a niekoľko prázdnych fliaš vedľa do zeleného. Úplná idylka? Nie vždy. Keby sme vraj prišli skôr, na trávnikoch by ešte ležali rôzne smeti. Pracovníci správy areálu už o šiestej ráno celý areál vyčistili. O čistotu veľkého areálu sa pravidelne stará 12 stálych pracovníkov internátov plus zamestnanci externej firmy – niekoľkokrát týždenne vysýpajú malé koše, zbierajú odpad z trávnikov. Gastroprevádzky a kluby si svoj odpad riešia samostatne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ročne odvezieme z areálu približne 700 až 800 ton zmesového odpadu,“ povedal nám  Radoslav Grega, správca areálov ŠD UK. „Skla sa vyseparuje asi 50 ton, papiera asi 30 ton a plastu 20 ton. Množstvo plastu výrazne kleslo po zavedení zálohovania plastových fliaš. Textilu odvezieme asi 1,3 tony.“

Pri všetkých internátnych častiach sa nachádzajú stojiská s kontajnermi na rôzne druhy odpadu. Sú tu tri veľké lisovacie kontajnery a zopár 1100 litrových kontajnerov na zmesový odpad, žlté kontajnery na plast, modré na papier a zelené na sklo. Okrem toho tiež špeciálny kontajner na textil. Popri chodníkoch sú malé koše na drobný odpad, nedávno pribudli nerezové koše na separovanie aj vo vestibuloch na Štúraku a pri oboch jedálňach na Átriákoch.

SkryťVypnúť reklamu

Individuálna zodpovednosť

Možnosti na separovanie študenti k dispozícii majú, je už len na nich, či ich aj využívajú. Separovanie na izbách je na zodpovednosti jednotlivcov. Upratovačky riešia len koše v spoločných kuchynkách. Žiaľ, podľa ich skúseností v nich často skončia aj vrecia s odpadom z izieb, ak sa študentom nechce zísť dole ku kontajnerom. Ubytovací poriadok tiež nedovoľuje vykladať vrecia či koše so smeťami na chodby a balkóny. Jedným z dôvodov je to, že smeti z balkónov vietor rozfúka po areáli. Zvyšky jedla na balkónoch či chodbách môžu lákať holuby, hlodavce či hmyz - čo internátom zvyšuje náklady na udržanie hygienického štandardu.

SkryťVypnúť reklamu

A aký odpad dokáže ľudí zodpovedných za čistotu internátov nahnevať najviac? Krabice od pizze. V Mlynskej doline sa skonzumujú stovky pízz denne. Študenti sa často snažia natlačiť krabice do malých košov pri trávnikoch alebo nových košov na separovaný zber. Tie sa potom zablokujú a tvorí sa neporiadok naokolo. Ak sa krabicu nepodarí napchať do malého koša, skončí na zemi a vietor ju roznesie po areáli.

Študenti a študentky: Triedia, ale...

Študentov ubytovaných v Mlynskej doline sme sa opýtali, či triedia odpad na svojich internátnych izbách v malej online ankete.

 „Prvé mesiace, ako sme sem prišli, sme neseparovali, ale mali sme z toho zlý pocit, keďže sme boli všetky zvyknuté z domu separovať. Najprv sme začali separovať iba veľké položky ako fľaše, krabice či obaly na jedlá, ale potom sme si povedali, že to spravíme inak. Nechali sme komunálny odpad v originál koši a do iného vedra zbierame plasty. K tomu sme ešte pridali krabicu, do ktorej zbierame papier. A taktiež keď máme nejaké sklenené fľaše, tak ich odkladáme a neskôr vyhadzujeme do skla. Zaberá to síce viac priestoru, ale dá sa to zvládnuť a aspoň máme lepší pocit z toho, že robíme niečo pre prírodu.“

SkryťVypnúť reklamu

-Sabína

 „Áno, separujeme všetko čo sa dá, akurát by sme uvítali kôš na bioodpad, nakoľko ten tu na intrákoch chýba 😔“

-Katka

 „Snažím sa separovať, minimálne plasty, sklo, papier a komunál. Čo je v našich silách. Keď si však vyložíme večer vrece na chodbu, aby sme ho ráno nezabudli vyniesť, tak nám ráno zamestnanci búchajú na dvere, že ho tam nemôžme mať. 🙃“

-Martin

 „Na našej izbe triedim jedine ja, obidve moje spolubývajúce veľmi nie. Teraz začali separovať plasty. Ja osobne sa snažím separovať a dávať tak príklad ostatným. Hlavne separujem plasty, kovy, papier. Každé ráno odpad vynášam po ceste na autobus do určených nádob. Chcela by som aj kuchynský odpad, ale zatiaľ sa tu nenachádzajú nádoby na to určené. Ak sa dá, tak napr. zubné kefky odnášam do obchodu, kde ich recyklujú. Nebezpečný odpad (laky na nechty) odnesiem naspäť domov a na najbližší zberný dvor, lebo nádoby na takýto typ odpadu na internátoch nie sú. A keďže najlepšie je netvoriť odpad, tak sa snažím minimalizovať produkciu, či už nepoužitie sáčkov na ovocie/zeleninu alebo kupovaním v bezobalových obchodoch.“

Emma

 „So separovaním sme s priateľom začali už od nástupu na internát. Keďže na izbe je iba jeden odpadkový kôš, tak sme zaimprovizovali. Na plasty používame nepotrebné plastové tašky, papier zbierame do papierových tašiek. Čo sa týka skla, to odkladáme, a keď sa nám ho nazbiera už viac, tak ho vyhadzujeme do určeného odpadkového kontajnera. Jednu sklenenú nádobu si však vyhradíme a vhadzujeme do nej kovové odpadky, ktoré pri vynášaní smetí vysypeme do kontajnera na kovy. Jediné, čo nás mrzí, je, že tu nie je žiaden kontajner na bioodpad, keďže ten tvorí veľkú časť odpadkov. Keď chodíme domov, tak bioodpad berieme so sebou (sliepkam alebo do kompostu), to sa však nie vždy podarí. Preto by sme prijali buď kontajner na bioodpad v okolí internátov alebo kompostéry 😊“

Katka

Nepochybujeme však o tom, že sa na internátoch nachádzajú aj ľudia, ktorí odpad neseparujú, sem tam ho hodia na zem či do trávy. Avšak zvuk papierových tašiek a pohľad na koše viacerých farieb nás utvrdzujú v tom, že separovanie na internátoch sa pomaly, ale isto uberá správnym smerom. Študenti Univerzity Komenského, ktorým záleží na čistote životného prostredia, sa budú môcť aj tohto roku zapojiť do jedinečného projektu ECOmenius. Na letných festivaloch Pohoda a Atmosféra môžu popri skvelých hudobných zážitkoch a nových priateľstvách získať aj cenné skúsenosti s triedením rôznych typov odpadov a vzdelávaním ostatných návštevníkov. Sledujte informácie o tomto projekte na vašej fakulte, na stránkach https://separacia.pohodafestival.sk/ alebo na FB https://www.facebook.com/PohodaECOmenius/.

 

Text: Barbora Tancerová

Foto: Tomáš Madeja

Internátny život UK

Internátny život UK

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Internátny život UK je blog určený pre študentov, neštudentov a všetkých nadšencov života na internátoch. Pridávame blogy na témy zo študentského prostredia, inšpirované študentskými problémami s jemnými tónmi humoru a sarkazmu. Čitatelia sa môžu tešiť na rôzne tipy, súťaže, rozhovory či diskusie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu