Ivana Kralova
Diskusia o kauze počas návštevy čínskeho prezidenta na Pohode
18. JÚN: BOLO KONANIE POLÍCIE PRED PREZIDENTSKÝM PALÁCOM V POHODE?
študujem dejiny umenia, pracujem, tvárim sa dospelo a niekedy nechápem svet okolo seba, čo pre mňa nie je prekážkou aby som si ho neužívala a nesnažila ho robiť lepším ako by bol bezo mňa Zoznam autorových rubrík: Moje mesto, Politika, Počítače, Súkromné, Nezaradené
18. JÚN: BOLO KONANIE POLÍCIE PRED PREZIDENTSKÝM PALÁCOM V POHODE?
Čína je organizáciami sledujúcimi slobodu médii označovaná za „najvačšieho svetového väzniteľa novinárov“. Amnesty International pripravila PETÍCIU PROTI CENZÚRE, ktorá je smerovaná čínskemu veľvyslancovi na Slovensku. Pomôcť môžte i vy.
Amnesty International v spolupráci s ďalšími mimovládnymi organizáciami organizuje protest proti násilnostiam v Tibete a za dodržiavanie ľudských práv v Číne. Príďte v utorok o 17.00 pred budovu Čínskeho veľvyslanectva v Bratislave vyjadriť svoj nesúhlas s porušovaním ľudských práv v Tibete a v celej Číne!
Dnes americký vyslanec na Slovensku oficiálne potvrdil, že podozrivé lietadlá na bratislavskom letisku patrili CIA. Ale vraj je všetko v poriadku, lebo to odobrila vláda, ibaže vláda USA a my sme na Slovensku páni. A čo ľudské práva, to naša vláda toleruje únosy a mučenie? Viac info napr. tu .
Čo je veľa to je moc. Pravičiari sa dnes snažia tvrdiť, že obmedzovanie slobody prejavu a zhromažďovania je vec Fica. Akokeby za starých dobrých čias mikivlády to nebolo rovnaké. Viď.: Strata pamäti slovenskej pravice
Obávala som sa toho už dlhší čas, že denník SME je len Nový čas v A3 formáte, dnes som sa o tom presvedčila. Po prečítaní článku V slovenskej väznici čaká na vydanie terorista al-Kájdy. Samotný text bol prebratý zo SITA a tá opakovala po Novom čase (samé o sebe smutné). Ale pozrime sa na vec samotnú, akým teroristom vlastne Mustafa Labsi je a čo to vlastne spáchal?
V piatok 11. mája 2007 o 14:30 organizuje Amnesty International na Slovensku pred budovou veľvyslanectva Líbye v Bratislave (Révova ulica č.45) protestné zhromaždenie spojené s odovzdaním hromadného listu žiadajúceho líbyjského vodcu M. Kaddáfiho, aby pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára obvinených z údajného infikovania detí vírusom HIV, zabezpečil spravodlivý a transparentný súdny proces, ako aj dôkladné vyšetrenie podozrení z mučenia a potrestanie prípadných páchateľov.
Pred x rokmi, hádam ešte keď som bola na gympli som počula v správach informáciu nad ktorou som sa trocha cez pousmiala, v zmysle ako to na západe funguje a u nás to nehrozí. Policajt vtedy zatkol mladého ministra vnútra a nádejného chovanca vtedajšieho prezidenta. Mal dôvod, opitý šoféroval, zle parkoval, kládol odpor a vyhrážal sa mu (či mal vtedy so sebou prostitútku abo milenku ostáva nezodpovedanou otázkou). Konkrétne povedal: ak ma zatkneš tvoja kariéra skončila. Vtedy ma to celé zaujalo len kvôli zvláštnemu menu spomínaného politika vzhľadom na krajinu v ktorej sa to udialo. Čo sa stalo s oným policajtom sa mi zistiť nepodarilo, ale onen minister bol však predvčerom zvolený za francúzskeho prezidenta.
Stretla som ho vo štvrtok poobede na Palisádoch, skoro ma nabral svojim veľkým telom ako sa vyrútil spoza rohu. Mobiloval, nepozeral sa okolo seba a ponáhľal sa. Nevyznával teda hodnoty ako ja, dokonca naopak sa prikláňal k veciam ktoré považujem za zlé, podľa jeho vlastnej logiky si teda nezaslúži moju úctu.
Bomba, úplná bomba: do Ameriky bez víz. Súčasná populistická vláda (ktorej rastúcej popularite stále nerozumiem btw) má ďalší trumf. Úchvatné, minister zahraničných vecí to povedal v tv a všetci jasali. Možno aj preto akoby nikto nepočul jeho druhú a tretiu vetu. Slovenská republika bude musieť USA poskytovať bezpečnostné informácie o svojich občanoch. Proste američania sa vám dostanú do súkromia a keďže to všetko pôjde cez počítače nemusím ani zdôrazňovať aké tie bezpečnostné informácie budú zabezpečené. A mám veriť tomu, že len o tých čo vycestujú za veľkú mláku? Ja tam napríklad ísť nechcem, naopak by som si želala aby vláda ktorú platím ma chránila -a v súčasnosti nevidím pre seba väčšie nebezpečenstvo ako únik citlivých osobných údajov.
Novinár Shi Tao bol čínskymi úradmi v roku 2005 odsúdený na 10 rokov väzenia za odoslanie mailu zo svojej Yahoo-schránky do USA, informujúceho o rozhodnutí čínskej komunistickej strany (týkajúceho sa masakra na Námestí nebeského pokoja). Truong Quoc Huy je zasa vietnamskými úradmi zadržiavaní za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu na internete (pripojil sa do diskusného fóra o ľudských právach). Dnes poobede sa uskutoční petičná a informačná akcia Amnesty International venovaná Shi Taovi a Truong Quoc Huyovi. Budú sa zbierať podpisy pod petície požadujúce ich prepustenie a rešpektovanie ich ľudských práv na Michalskej ulica (pri kameni-soche Korzo v spodnej časti) od 16:00 do 18:00. Všetci ste pozvaní a vítaní. Okrem týchto dvoch petície budú k dispozícií aj informačné letáky a časopisy. Petície Amnesty majú zo skúsenosti často pozitívny vplyv na osud väzňov svedomia, niektorích prepustia, iných aspoň prestanú mučiť a umožnia im stretnutie s právnikom, rodinou a spravodlivý proces. AI sa za poslené roky pričinila o prepustenie niekoľkých tisíc väzňov svedomia
Minister pôdohospodárstva sa po svojej návšteve Číny vyjadroval v televízií či sa hovorilo i o ľudských právach. Ako to už u politikov býva zvykom neodpovedal na položenú otázku, veď by to predsa nevyznelo najlepšie keby z mosta do prosta povedal, že sa čínskych komunistov báli a tak mlel o inom. Redaktor sa však tiež nedal a trocha zatlačil. Potom Jureňa prešiel na silnejšie kalibre a vyjadril sa nie k ľudským právam samotným, ale k iniciátorovi, teda k Amnesty International, že vlastne nie je slovenská a že centrála je v Londýne a že on pracuje pre Slovákov. A čo ja som? Pán minister chcete aby sme si odfotili naše občianky a poslali vám ich? Viac napr. tu.
Dnes sa stretol bývalý nemecký kancelár s bývalým českým premiérom a slovenským Ficom -ostáva dúfať, že už čoskoro bývalým vo všetkých aspektoch. A Vladimíra Mečiara včera operovali a na 41 minút mu odpojili srdce, škoda, že sa pozitívne, exaktne a vedecky nedá vyjadriť to na koľko, kedy (a z čistej zvedavosti i ktorou temnou silou) mu bol odpojený zdravý rozum. Na Spojené štáty to však všetko nemá.
Piate výročie Guantánama sme si pripomenuli pred Veľvyslanectvom USA na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Väzenie na americkej základni v zálive Guantanámo na Kube sa stalo hanbou vojny proti terorizmu, symbolom mučenia a nezákonnosti. Je čas tento problém riešiť. Od 11. januára 2002, kedy väzenie otvorili, bolo na Guantanáme zadržiavaných viac ako 775 ľudí. Dnes je ich okolo 430 z 35 národností. Mnohí sú tu už viac ako štyri roky. USA ich označujú ako nepriateľských bojovníkov a tvrdia, že sa na nich nevzťahujú Ženevské konvencie. Nikto tu nie je väznený na základe rozsudku súdu. Amnesty International považuje zadržiavanie na Guantanáme za protizákonné a svojvoľné.
Zajtra, teda vo štvrtok 11.1.2007 tomu bude už 5 rokov odkedy sa vojenská základňa na Guantanáme premenila na väzenie pre ľudí podozrivých z terorizmu. V číslach to znamená 1826 dní, 775 zajatcov, z toho 17 detí a 0 odsúdených. Amnesty International bude na celom svete verejne prezentovať svoje rozhorčenie nad týmto nehoráznym porušovaním ľudských práv a medzinárodných dohôd zo strany USA. Zo strany práve tej krajiny ktorá si robí nárok rozširovať slobodu a demokraciu po svete. Môžete sa pripojiť i vy: buďto prídete zajtra poobede medzi 13:00 až 16:00 na Hviezdoslavovo námestie pred Veľvyslanectvo Spojených štátov (pripravené je jedlo aj hudba...) podpísať list prezidentovi Bushovi na akciu Zatvorte Guantánamo hneď, alebo aspoň (jedným kliknutím sem) pošlete email pretože odkladaná spravodlivosť je zamietaná spravodlivosť .
Predvčerom, teda v nedeľu bol Svetový deň ľudských práv. Aktivisti Amnesty International na Slovensku upozornili na situáciu v Sudáne a Čade priestorovou inštaláciou na rohu Laurinskej ulice a Rybnej brány (pri Čumilovi). Prinášam zopár fotiek.
Už 20 rokov Amnesty International upozorňuje na brutálne a systematické mučenie v Jordánskom hášimovskom kráľovstve, páchanom hlavne na politických väzňoch. Priznania sú vynútené dlhodobým kopaním, bitím palicami, či káblami, odopieraním spánku, vyhrážaním sa znásilnením, elektroškomi alebo sexuálnym ublížením rodinným príslušníkom. Týždne až mesiace trvá zadržiavanie na samotkách, často v úplnom utajení. Bez akejkoľvek evidencie, právnikov a ochrany. Agenti jordánskej tajnej služby a vojenské bezpečnostné zložky majú špeciálne právomoci a sú takmer nedotknuteľní. Vyšetrovanie a tresty za mučenie sú ojedinelé.
Včerajšími výrokmi americký viceprezident podľa môjho skromného názoru prekonal aj klasika Vladimíra Mečiara. Pred blížiacimi sa voľbami v ktorých asi Republikáni prehrajú obvinil z podpory opozície (Demokratov) aj irackých militantov, ktorí vraj v snahe nahnať voličov do tohto tábora práve teraz stupňujú svoje útoky aby zaujali amerického voliča. Kde sú legendárne mečiarizmy o opozícii, prezidentovi a medzinárodných protislovenských a protivladovských konšpiráciách za ktoré Lenona komora psychiatrov označila za hodného ich starostlivosti?