Bezodný archív RTVS a jeho poklady: Marián Varga

Archív Slovenskej televízie a rozhlasu je bezodný. Množstvo vizuálnych a zvukových pokladov, ktoré sú v nich uschované je nespočetné. Sám patrím medzi pravidelných divákov televíznej :Dvojky a archívnej :Trojky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Marián Varga
Marián Varga 

V decembri 2019 spustila verejnoprávna RTVS svoj tretí televízny vysielací okruh, ktorý sa venuje z prevažnej časti archívnym snímkam. Tie sú digitalizované a prezentované v tej najlepšej kvalite. Na obrazovkách tak možno zachytiť veľké množstvo zaujímavých relácií, mimo iného aj hudobného charakteru či koncertných záznamov, ktoré dlhé roky ležali polozabudnuté v archívoch a na svetlo sveta sa dostávajú po pomerne dlhom čase. 

Marián Varga Fenomén, hudobný génius sa už v tejto archívnej sérii blogov objavil viacero ráz. Či už ako člen Prúdov, sólovo alebo ako vedúci vlastného zoskupenia Collegium Musicum. Archívne snímky a ich postupné uvádzanie na televíznej Trojke však našťastie dopĺňajú jeho komplexný obraz hudobnej geniality a bezhraničnosti. Obidve snímky zachytávajú Mariána Vargu v období 80-tych rokov minulého storočia, dekády, v rámci ktorej sa vydáva na svoju svojbytnú sólovú kariéru a objavuje nové možnosti svojich hráčskych schopností, netušeným spôsobom ich rozvíja a ukazuje svojim poslucháčom a fanúšikom svoju novú hudobnú podobu. Pre mnohých, vtedy skalných fanúšikov to bolo iste prekvapivé, pre Mariána Vargu však nevyhnutné v ďalšom hudobnom raste a objavovaní. Audiovizuálna mozaika nášho hudobného génia sa tak opäť o čosi dopĺňa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lýrové pódium 1982

Marián Varga sa voľnej improvizácii, t. j. tvorbe hudby v reálnom čase začal venovať už na začiatku 80-tych rokov. Archívna snímka zachytávajúca jeho vystúpenie na Bratislavskej lýre 1982 je pozoruhodná hneď z dvoch dôvodov. Prvým je azda (zatiaľ) časovo najskoršie zachytenie jeho sólového vystupovania. Druhým je dozaista miesto konania - skutočne pozoruhodným faktom je, že Marián Varga dostal priestor pre svoju improvizačnú hru práve na Bratislavskej lýre. Pravdaže, vystúpenie bolo doplnené, ako odhalí samotný záznam, skladbami z Vianočnej suity P.F. 1982, 1983... z významného dvojalbumu Divergencie (1981) a takisto inštrumentálnou skladbou známou pod názvom Naozaj Budem Musieť Odísť z albumu On a Ona (1979), kde sa k nemu pripája aj kapela. Za pozornosť určite stoja aj klávesové nástroje, ktoré Mariánovi Vargovi v tom čase umožňovali ďalšie polia hudobnej pôsobnosti - a to najmä syntetizátor Roland Vocoder Plus 330, ktorý používa v prvej časti svojho improvizovania a neskôr aj ikonický Roland Jupiter 8, ktorý, ako ani iných, neobišiel svojimi hráčskymi možnosťami ani samotného Mariána Vargu.

SkryťVypnúť reklamu

Sólové vystúpenie z roku 1987

Tento pomerne krátky záznam pochádza z televíznej relácie Zrkadlo Rokov, ktorý zachytáva spoločný koncertný program skupín Avion, Modus či Limit. Marián Varga sa tam najprv objavuje v spoločnosti svojho dlhoročného priateľa a spolupracovníka Pavla Hammela. Po spoločnej, úvodnej skladbe Voda z albumu Na II. Programe Sna (1976) sa Marián Varga vnára do svojej Vežovej Hudby, ktorá sa nachádza na ďalšom míľniku jeho hudobnej kariéry - prvom sólovom albume Stále tie Dni (1984), ktorý si veľmi významné miesto v hudobnej tvorbe Mariána Vargu drží dodnes. Míľnikom je, myslím si, aj pre samotných poslucháčov pátrajúcich po komplexnej podobe hudobného autora. V mojom prípade týmto míľnikom v poznávaní a približovaní sa autorovi Stále tie Dni rozhodne sú.

SkryťVypnúť reklamu

Samuel Ivančák

Samuel Ivančák

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  145x

22 ročný autor s celoživotnou láskou k hudbe a s ambíciou stať sa súčasťou Slovenského rozhlasu. Blog je niekoľkoročným snažením autora o čo najlepšie sebavyjadrenie a prezentáciu jeho obľúbenej hudby a všetkého, čo s ňou súvisí, ale nielen to... Tiež prispieva do hudobného časopisu Nový Populár a časopisu .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  Z hudobného svetaZ archívov RTVSIné texty

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu