Ivan Tkáč
Pandémia COVID-19: Aktuálna situácia 29. apríla. Ideme dolu kopcom!
Autor tohto blogu napísal v príspevku z 9. apríla: Vrchol počtu aktívnych prípadov v Česku zaznamenáme už v budúcom týždni a na Slovensku v priebehu dvoch týždňov.
Lekár, vedec-bioštatistik, vysokoškolský učiteľ. Mám záľubu v poézii, filmoch, historickej lingvistike a golfe. Bojujem proti globálnemu otepľovaniu. Zoznam autorových rubrík: Koronavírus, Súkromné
Autor tohto blogu napísal v príspevku z 9. apríla: Vrchol počtu aktívnych prípadov v Česku zaznamenáme už v budúcom týždni a na Slovensku v priebehu dvoch týždňov.
V dnešnom príspevku by som vysvetlil niektoré štatistické ukazovatele, ktoré sa uvádzajú v médiách v súvislosti s pandémiou COVID-19.
Po určitej prestávke vyvolanej potrebou analýzy dát v niekoľkých desiatkach krajín pokračujem v svojich príspevkoch týkajúcich sa priebehu COVID-19. Za toto obdobie sme zaznamenali vo viacerých krajinách pozitívny vývoj.
Každým dňom pribúdajú krajiny v Ázii, Oceánii aj v Európe, ktoré prekročili vrchol epidémie meraný počtom aktívnych infikovaných pacientov. Ktoré krajiny teda sú už na zostupnej trajektórii?
NCZI zverejnilo stav nových prípadov COVID-19 na sociálnej sieti a o hodinu ho vymazalo. Ako človek priamo ohrozený ochorením, aj ako výskumník, tento spôsob informovania o epidémii považujem za subštandardný.
Na začiatok pozitívna správa: Dva zo štátov z najvyšším počtom pozitívnych prípadov sú za vrcholom epidémie COVID-19.
Pokračujem v štatistických analýzach priebehu pandémie COVID-19 v rozličných krajinách vo vzťahu k vývoju na Slovensku.
Po mesiaci „sociálneho vzďaľovania“ sú mnohí Slováci už z toho unavení a právom sa pýtajú, kedy bude možné očakávať koniec pandémie na Slovensku.
V odbornej, ako aj dennej tlači sa objavilo niekoľko modelov priebehu epidémie. Na Slovensku bol zatiaľ najviac diskutovaný model vytvorený Inštitútom zdravotnej politiky, ktorý predpovedá vrchol epidémie na Slovensku na júl.