Open space

Ten, kto vymyslel open space jednoznačne nemal v láske ľudí. Alebo zamestnancov nepovažoval za ľudí, ale stroje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Ako inak si možno predstaviť rozmýšľanie toho vynálezcu, keď človeku zamestnanému zrušil všetko, čo zamestnanca mohlo robiť aspoň trošku šťastného?

Približne tretinu (niektorí menej, niektorí viac) strávime v práci. Pracovala som v rôznych firmách, v rôznych pracovných prostrediach. To, čoho som sa napokon dožila, je niečo príšerné. Cirka pred troma rokmi sme sa sťahovali do nových priestorov a začali sme sa sžívať s radosťami i strasťami otvoreného priestoru. Klasické kancelárie odplávali na smetisko dejín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ má človek možnosť si vybrať miesto, tak sa intuitívne vrhne na to najmenej nepríjemné. Intuícia, pokiaľ sa riadi len nákresom pôdorysu budúceho pracoviska, môže sklamať, ale to je ... čo? Osud? Nie. Je to proste smola.

V rámci sťahovania národov, pardon - chcela som povedať zamestnancov, som vyskúšala rôzne miesta. Prvý krát som si vyberala na základe nákresu pôdorysu. Intuícia nesklamala a mala som miesto, ktoré bolo pri okne s dostatkom priestoru okolo stola. Priestor umožňoval spríjemnenie pracoviska. Hurá, okno, ktoré sa dalo otvárať. Klimitizácia, resp. to, čo trčí zo stropu ďaleko preďaleko. Ako bonus sme dostali priestor - veľa priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne sa nám voľný priestor zahusťoval - rovnako ako voľné plochy v Petržalke. Až sme sa akosi nezmestili a zmenili sme pôsobisko. Tentoraz bol výber už podľa skutočne poskladaných stolov. Štyri stoly zrazené dohromady - na to teda veľa fantázie nebolo treba. S novým stolom pribudla tma. V miestnosti, kde dve steny sú okná, je to zvláštny pocit. Keďže sme šli do väčšieho priestoru, tak pribudol hluk, pričom zdroj hluku nebol len sem tam hysterický šéf s talianskymi a chorvárskymi koreňmi. Proste to tam šumelo. Dobre. Čo už môže zamestnanec urobiť okrem toho, že sa zbalí a nakoniec aj tak s najväčšou pravdepodobnosťou skončí v inom open space? Nakoniec si zvykne.

SkryťVypnúť reklamu

Niekedy je zamestnanec nečakane odmenený a ocitne sa v skutočnej kancelárii. Hurá. To je pocit. Zamestnanec sa zrazu cíti nie ako stroj, ale ako človek. Avšak každá radosť je len dočasu. Bum a nová organizačná zmena a nový open space.

Neviete si predstaviť horšie pracovné miesto ako open space? Ani ja som si to nevedela predstaviť. Teraz už viem. Sedeli ste už na chodbe? Nie, nie je to skutočná chodba, ale pocit je to priam chodbový. Tri štvorice stolov natlačené v podlhovastej kancelárii a oddelené len skrinkami. Prievan, hluk, horúčava, taký ten ľudský smrádeček. Ako bonus je možnosť vyskúšať si prácu v arktickom vetre - to vtedy, ak sa spustí klimatizácia - taká tá klasická namontovaná nad dverami, od ktorých vás delí nanajvýš meter. Zmrazí priam v sekunde bez ohľadu na to, na akú "teplotu" je klíma nastavená. Vietor to proste nepustí. Vynikajúce v lete, kde sa aj v tých najväčších letných horúčavách odmrazujete minimálne pol hodinu. "Kde mám ten sveter?" a spotení ľudia, takmer polooblečení, sa na vás dívajú ako na čudáka.

SkryťVypnúť reklamu

Keď má človek prácu, ktorá vyžaduje sústredenie a má také milučké pracovné prostredie, t.j. sedí v priestore pripomínajúce plnú železničnú stanicu (najmä hlukom), tak ho oprávnene napadne, že jeho zamestnávateľ sústavne a usilovne pracuje na tom, aby jeho zamestnanci boli vlastne nešťastní.

Ako potvrdenie tohto záveru sa mi pred pár dňami dostala do rúk humorná knižočka od Scotta Adamsa: Dilbert - The Joy of Work. Začína sa vyhlásením Dilberta (voľný preklad): "Bol som nešťastný, pretože moja kancelária nemala dvere, ale len do chvíle kým som nestretol človeka, ktorý nemal ani pracovný box". - resp. mal len pracovný stôl. Zamestnávatelia zobrali zamestnancovi dvere i steny. Ďalšia revolúcia aby mohla byť - zrušiť podlahu a strop a zamestnancovo šťastie. Strop a podlaha sa z rôznych dôvodov zrušiť nedá. Napríklad taká podlaha zostane už len z jedného dôvodu a to z toho, že zamestnávateľ by musel vykopať dieru do zeme až na jej opačný koniec a toto by mohlo spôsobiť seriózne ohrozenie produktivity práce. Predstavte si, že už aj tak trpíte a horkoťažko sa koncentrujete na prácu a zrazu by vám cez dieru prichádzali utečenci z opačného konca zeme. Pozreli by sa, kde sa to vlastne dostali a s krikom spôsobeným hrôzou z pohľadu, ktorý sa im naskytol, by zdúchli späť domov. To by sa naozaj nedalo sústreďovať na prácu a preto podlaha zostane.

Ale taká nehmatateľná vec ako šťastie zamestnanca je iná šálka kávy. Beznádejne nešťastný zamestnanec sa ani nebude snažiť protestovať, keď ho jeho šéf zroluje do malej loptičky a hodí ho do koša. Aby sa tak nestalo a aby zamestnanci nestrácali humor tak potrebný pre život, poskytuje postavička Dilbert rady, ako aj v úrade nájsť dávku šťastia na prežitie:-)

Je to humorná knižka a rady sú aj takto ladené a tým pádom (aspoň pre mňa) nerealizovateľné v bežnom živote. Inšpirácia sa však dá nájsť aj v tej najabsurdnejšej situácii.

Na to, aby sa zamestnanec cítil v open space ako človek a nie ako stroj, je veru humor a šťastie tou priam nenahraditeľnou esenciou. Bez nej prepadá beznádeji a smútku a zlej nálade. Takže veľa šťastia. Nič nie je také vážne, aby sa to nedalo brať s humorom.

Helena Jakubčíková

Helena Jakubčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Som to, čo zo mňa spravili otec, mama a ja. No a samozrejme mnoho ďalších ľudí:-)A napokon v neposlednom rade JA:-) Zoznam autorových rubrík:  Čudnosti prečudesnéTretia alternatívaSnové arabeskyMalé pohladeniaMurko a tí ostatníZápisky z ciestMačacím pazúrikomMoje zlatíčkaZávoz alebo životná križovatkaLen takProfesionálna deformáciaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu