Môžu byť chemické postreky v Nízkych Tatrách teratogénne ?

Nie som lekár. Na jednej diskusii na internete sme došli k podozreniu že účinná látka chemických postrekov používaných na velkoplošné postreky nielen Nízkych Tatier môže mať teratogénne účinnky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (67)
Obrázok blogu

Teratogenita (fetotoxicita) je zanechávanie stôp (resp. mutagénnych anomálií) na donosenom plode počas vnútromaternicového vývoja. Čiže plod prežije, ale je vážne poškodený. Zasahuje to priamo DNA genetickej výbavy jedinca. Z lekárskeho hľadiska je každá žena vo fertilnom veku považovaná predbežne za tehotnú, pokiaľ sa toto vyšetrením nevylúči.

Podľa materiálov EU:

Riziká pre ľudské zdravie sa môžu vyskytnúť v dôsledku priameho vystavenia negatívnym účinkom a nepriameho vystavenia negatívnym účinkom (spotrebitelia, miestne obyvateľstvo a okoloidúci), predovšetkým počas a po použití v poľnohospodárstve, krajinných úpravách a iných činnostiach. Riziká spojené s každou jednotlivou účinnou látkou obsiahnutou v pesticídoch sú hodnotené počas príslušných schvaľovacích postupov, avšak neexistuje uspokojivý spôsob hodnotenia účinkov vystavenia sa zmesiam chemických látok. Preto je nemožné zhodnotiť celkový vplyv všetkých v súčasnosti používaných látok na ľudské zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vystavenie sa pesticídom môže mať akútne, ako aj chronické zdravotné účinky. Chronické zhoršenie zdravia sa vyskytuje v dôsledku slabého ale trvalého vystavenia negatívnym účinkom a má dlhodobý charakter (napríklad rakovina, vrodené chyby, problémy s plodnosťou, senzibilizácia). Negatívne účinky nepriameho vystavenia okoloidúcich, miestneho obyvateľstva (prostredníctvom unášaného postreku) a spotrebiteľov (prostredníctvom zvyškových množstiev v poľnohospodárskych výrobkoch a vode) môžu byť ešte zosilnené v prípade zvlášť citlivých skupín obyvateľstva, akými sú napríklad deti, staršie osoby alebo iné osobitné rizikové skupiny a pracovníci. V súčasnosti vidí vedecká obec medzery vo vedomostiach o vplyve chemických látok na deti.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrel som si viaceré zdroje informácií:

- Pesticídy a genetické riziko

- Pohľad onkológa

- Názory lekárov na pesticídy

- CHEMICKÉ látky používané v poľnohospodárstve, známe ako pesticídy, sú podľa názoru Európskeho parlamentu nebezpečné pre životné prostredie i zdravie.

- Poslankyňa Irena Belohorská povedala, že chemizácia prostredia má vo veľkej miere za následok zvýšenie počtu onkologických ochorení obyvateľstva. „Dnes tu máme epidémiu rakoviny a pesticídy predstavujú chemické látky, ktoré sa postupne dostávajú aj do organizmu človeka a môžu iniciovať toto ochorenie. Predstavujú špeciálne riziko najmä pre deti, tehotné ženy a iné citlivé skupiny," povedala poslankyňa EP Irena Belohorská. Preto je podľa nej potrebné kvantitatívne aj kvalitatívne znížiť spotrebu pesticídov

SkryťVypnúť reklamu

- (Cox 1996) "U pregnantních jedinců různých druhů vystavených expozici cypermethrinu byly zaznamenány vývojové vady na plodech. Látka také negativně ovlivňuje produkci spermií. Dále byly zaznamenány změny na genetické úrovni - objevily se mutace, vzrostl počet buněk s abnormální chromozomální sadou. " 

Tie mi teratogenny účinok potvrdzujú.

Testovanie a registrácia insekticídov na podkôrny hmyz

Pre účely registrácie a určenia účinnosti sa insekticídy testujú v kontrolovaných podmienkach na výrezoch kmeňov. Aplikáciu robia pracovníci výskumných ústavov, ktorí sú dobre oboznámení s danou problematikou. Testuje sa pozemná cielená aplikácia. Výsledky takýchto testov hovoria o pomerne vysokej účinnosti insekticídov. Takéto podmienky sa však výrazne líšia od bežných podmienok v lesníckej prevádzke, kde je dosahovaná účinnosť insekticídov výrazne nižšia. Zatiaľ som nenašiel jedinú kvalitnú vedeckú štúdiu o plošnej pozemnej alebo leteckej aplikácií insekticídov proti podkôrnemu hmyzu. Neviem o nijakých registračných pokusoch na takéto plošné pozemné alebo letecké použitie týchto látok. Neexistuje niaká práca o dopadoch takéhoto použitia na lykožrúta, lesný ekosystém a zdravie ľudí. Neviem či takéto použitie insekticídov možno považovať za registrované a teda za legálne. Podľa mňa skôr nie.

SkryťVypnúť reklamu

Tušenie súvislostí

Keď si to spojím, uvedomujem si aké veľké rizika predstavujú plošné aplikácie insekticídov v Nízkych Tatrách. Uvedomujú si to aj tí ktorí zásah schválili ? Stojí použitie metódy neschopnej zastaviť premnoženie lykožrúta sa takéto ohrozenie zdravia ľudí a nasledujúcej generácie ? Mohli by sa mojmu blogu vyjadriť lekári ? 

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu