Čo sa stalo vo východnej časti Nízkych Tatier za 30 rokov ?: 2 zábery zo satelitu NASA

Výzva My sme les rozprúdila diskusiu o stave našich lesov. To čo sa deje, môžeme vidieť aj na snímkach zo satelitov LANDSAT sprístupnených cez Google Earth. Uvádzam snímku z roku 1984 a z 2014.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Satelitná snímka východnej časti Nízkych Tatier z roku 1984
Satelitná snímka východnej časti Nízkych Tatier z roku 1984 

Oblasť východnej časti Nízkych Tatier je najviac diskutovaná. Podľa mna osud lesov vo východnej časti Nízkych Tatier môžeme označiť ako tragicky. Približne okolo roku 1984 som tu urobil moje prvé letné a zimné prechody hrebeňa. Na mojej prvej hrebeňovke som ešte prechádzal cez súvislé lesy viac - menej pralesovitého charakteru. Bol to nezabudnutelný až magický zážitok. Na satelitnej snímke tu vidíme viac menej súvislé zelené lesy okolo hlavného hrebeňa. Túru som opakoval o 1 rok, tu ma prekvapil prvý holorub, ktorý končil na hlavnom hrebeni. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Satelitná snímka východnej časti Nízkych Tatier z roku 2014
Satelitná snímka východnej časti Nízkych Tatier z roku 2014 

Druha snímka je z roku 2014. Už na hrebeňovku cez východnú časť Nízkych Tatier nechodím. Nemám na to srdce. Aj ceste cez Čertovicu sa radšej vyhnem. Na snímke vidno zbytky zelených lesov popretínané hnedými holinami po tažbe dreva. Som lesný inžinier, v tomto prípade som presvedčený že tu zlyhalo všetko. 

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu