
Na území nie je 5 stupeň ochrany prírody, ktorý zabezpečuje samovývoj. NATURA 2000 tiež nie je garanciou ponechania územia na samovývoj. Lesnícka legislatíva prikazuje robiť zásahy proti podkôrnemu hmyzu. Ide však o ochranné lesy pod hranicou lesa na pomerne strmých svahoch.
V súčasnosti je tam plánovaná, a schválená výstavba viacerých ciest až po hornú hranicu lesa a následná ťažba dreva. Je to postup, ktorý za začal po roku 2004 používať v nižšie položených oblastiach v Nízkych Tatrách.
Problém je v tom že doposiaľ sa ťažilo drevo po hrebene Nízkych Tatier, hlavne vo východnej, nižšej časti pohoria. Situácia na Gápli je nová. Bočný hrebeň Nízkych Tatier je podstatne vyšší ako je nadmorská výška ťažbou dreva zasiahnutej východnej časti pohoria. Ohrozené sú ochranné lesy, ktoré chránia prístupovú cestu do významného lyžiarskeho a turistického strediska pred lavínami a padaním kameňov.
Plánovanou ťažbou jeden rok starých suchárov sa neničí lykožrút. Veľká časť jeho populácie pravdepodobne opustila kmene. Zbytok je v uvolnenej kôre, ktorá sa pri ťažbe olúpe a ostane v lese, aj s lykožrútmi. Takouto ťažbou sa ničia hlavne parazity a predátory lykožrúta. Ťažbou a cestami sa les otvorí vetru a dôjde k porušeniu vodného režimu svahov. Dôjde k urýchleniu rozpadu lesa účinkom lykožrútov a vetra. Po vyťažení plôch vzniknú veľké tažko-zalesnitelné holiny. Ak sa bude ťažiť až po hranicu lesa vzniknú lavínové dráhy od vrcholu až na dno doliny. V miestach, kde sa dráhy nebudú končiť na dne, sa dráhy opakovaným padaním predĺžia. Bude veľké riziko že lavíny zasiahnu štátnu asfaltovú cestu na dne doliny.
V podobných prípadoch sa vo Švajčiarsku nachádzajú ochranné lesy na samovývoj. Donedávna bol takýto manažment ochranných lesov pod hornou hranicou lesa „bežný" aj na Slovensku, aspoň tam kde neboli cesty. Les zo suchými stromami je oveľa lepšia zábrana pre lavíny a padajúce kamene, ako holina.
Také hodnotné a vzácne územie by si zaslúžilo citlivejší prístup.
Alternatívny návrh na riešenie situácie:
1) Rozčleniť dotknuté územie podľa vzácnosti, zraniteľnosti, na základe návrhu zóny A a sklonitosti.
2) Bez-tažbová zóna by mala byť minimálne 100 m od hornej hranice súvislého lesa nadol.
3) Po dohode s vlastníkmi lesa alebo jeho správcami určiť bez ťažbové, prípadne bez odvozové územie v širšom kontexte doliny.
- Dôležité konzultovať aj z majiteľmi rekreačných zariadení.
4) Mimo bez-ťažbové územie vykonať intenzívne a opatrenia ochrany lesa (ťažba aktívnych chrobaciarov + bariéry feromónových lapačov. Samozrejme tam bude treba aj cesty. Táto nárazníková zóna by mama mať šírku minimálne 500 - 1000 m.
5) V Bez-ťažbovom území použiť len bariéry feromonových lapačov.
6) V určitých prípadoch ponechať mechanicky asanované kmene v lese.
- Takého opatrenia boli v praxi úspešne použité v minulosti (Tatranská Javorina). V prípade potreby je možné posilniť účinnosť opatrení s použitím nových metód ochrany lesa (anti-atraktanty, entomopatogeny).
- Náklady na opatrenia by bolo je pravdepodobne možno hradiť z fondu rozvoja vidieka.
V prípade prijatia tohoto variantu opatrení by došlo k utlmeniu premnoženia podkôrneho hmyzu, k zníženiu dopadov na okolie a k zachráneniu vzácneho územia.
Náčrt rizík jednotlivých prístupov.
A) Ponechanie bez zásahu
- Gradácia (premnoženie) podkôrneho hmyzu. Lykožrút môže založiť nové ohniská do vzdialenosti 500 - 1000 m nadol od bezzásahovej zóny a niekoľko km smerom po vrstevnici alebo nahor.
- Ochranné funkcie lesa v území ponechanom na samovývoj nebudú narušené.
- Na hranici územia ponechaného na samovývoj vzniknú holiny po sanitárnej ťažbe. Plnenie funkcií lesa tam bude narušené.
B) Cesty a ťažba
- Urýchlenie gradácie podkôrneho hmyzu a rýchly rozpad porastov účinkom vetra a podkôrneho hmyzu. Lykožrút môže založiť nové ohniská do vzdialenosti 500 - 1000 m nadol od bezzásahovej zóny a niekoľko km smerom po vrstevnici alebo nahor.
- Dôjde k rýchlemu rozpadu lesa a vzniku veľkých tažko-zalesnitelných kalamitných holín.
- Ochranné funkcie lesa budú narušené na rozsiahlom území. Bude dochádzať k padaniu lavín a skál na cestu spájajúcu Tále s Trangoškou a Srdiečkom.
- V širokom okolí vzniknú holiny po sanitárnej ťažbe. Plnenie funkcií lesa tam bude narušené.
C) Alternatívny návrh
- Gradácia podkôrneho hmyzu bude tlmená.
- Veľkosť holín na hranici bezťažbového a ťažbového územia bude minimálna. Plnenie funkcií lesa tam bude narušené minimálne.
Záver.
Na záver ostáva len dúfať, sa podarí zastaviť vznikajúcu nový konflikt medzi ochranármi a zástancami nesystémového riešenia tohoto problému. Zatiaľ to vyzerá na novú kauzu pre EU. V prípade, že by začala odborná diskusia, nemuselo by k tomu dôjsť. Myslím, že lesnícka prevádzka ma schopnosti a prostriedky na vyriešenie problému v prospech všetkých ľudí, ktorým ide naozaj o les.