Ako pásť lykožrútov v Tatrách ?

Keď som hodinu vysvetľoval jednému lesnému gazdovi ako sa má bojovať s lykožrútom, a potom som mu povedal, že v rezervácii to nemôže robiť, obvinil ma zo schizofrénie. Niečo podobné si o mne myslia aj mnohí ochranári. Niektorí z nich by najradšej vyslobodili všetkých lykožrútov, ktorých sa nám podarí chytiť do feromónových lapačov. Som naozaj schizofrenik ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Pastier lykožrutov ?
Pastier lykožrutov ? (zdroj: foto Kaliský)

Lykožrút je prirodzenou súčastnou lesa. Takisto ako smrek, jeleň alebo lienka. Má v ňom dôležitú funkciu. Podobne ako vlk, odstraňuje staré a oslabené jedince. Tým že staré a oslabené smreky odumrú, vytvára sa priestor pre novú a zdravú generáciu lesa. V lesoch, v ktorých chceme hospodáriť, je situácia opačná. Podobne ako keď pastierom vadí, že vlk im kradne ovce. Vadí lesníkom, keď im lykožrút napáda smreky. Majú však trochu šťastie v tom, že lykožrút žerie len lyko, takže drevo môžu predať. Dochádza však k stratám na prírastku a narúša sa celé hospodárenie v lesoch. To znamená, že tam kde chceme chrániť prírodu, musíme akceptovať aj jej neoddeliteľnú súčasť, ktorou je lykožrút. Tam kde chceme dopestovať drevo, musíme s lykožrútom bojovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to však až také jednoduché. V rezerváciách sa môže lykožrút namnožiť a ohrozovať hospodárenie v okolitých lesoch. Lykožrút môže napádať smreky až do vzdialenosti 500 - 1000 m od miesta kde sa premnožil. Údolné vetry ho môžu smerom nahor zaniesť aj niekoľko km. Na druhej strane niektoré ťažbové zásahy otvárajú porasty. Cez rúbanisko sa dostane vietor do rezervácií a vyvráti stromy. Na vývratoch sa namnoží lykožrút. Tieto problémy sa riešia tým, že sa medzi rezerváciami a miestami kde chceme hospodáriť vytvorí nárazníková zóna. Táto zóna musí byť široká 500 až 1000 m. V našich podmienkach je smerom nahor obyčajne kosodrevina, lúky a skaly. Tie lykožrút neohrozuje. V nárazníkovej zóne musíme s lykožrútom intenzívne bojovať. Boj s lykožrútom spočíva hlavne v ťažbe sa spracovaní stromov, v ktorých sa nachádza vyvíjajúci sa lykožrút.

SkryťVypnúť reklamu

Účinnú pomoc predstavujú aj feromónové lapače, v ktorých sa odchytí časť lykožrútov. Čim viac lykožrútov odchytíme, tým menej stromov musíme vyťažiť. Feromónove lapače priťahujú lykožrúta pomocou vône ktorá im pripomína prítomnosť potravy a jedincov opačného pohlavia. Podobný postup sa používa v okolí prírodných rezervácií aj v iných prípadoch. Napríklad, v afrických rezerváciách kde sú levy, musia oplotiť celé rezervácie aby levy nezabíjali dobytok.

Dúfam, že týmto článkom aspoň trochu znížim počet ľudí, ktorý ma podozrievajú zo schizofrénie a okrem toho obhájim feromónové lapače pred ochrancami zvierat. Keď chceme získať rešpekt lesných hospodárov voči ochrane prírody, musíme rešpektovať ich záujmy mimo prírodných rezervácií.

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu