Čo hovoria feromónove lapače lykožrútov o Tatrách ?

Chudák lykožrút, ani poriadne nezačal svoj každoročný boj o prežitie, a už je okolo neho mediána hystéria. Čím väčšiu hystériu sa podarí vyvolať ťažbárom, tým budú mať väčšiu nádej na to, že porazia ochranárov a budú mocť ťažiť drevo v rezerváciách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Feromónový lapač
Feromónový lapač 

Pokúsim sa podeliť o moje skúsenosti bojovníka s lykožrútmi. Hoci tomu asi mnohí neveria, stále s ním bojujem. Mám však bližšie k východným bojovým umeniam ako k používaniu leteckých postrekov pesticídmi. 

 Dlho som sa pokúšal určiť priamu závislosť medzi počtom lykožrútov odchytených do feromónových lapačov a počtom stromov ktoré v lese napadne. Neuspel som. Podobne neuspeli ani moji kolegovia v Nemecku, v Škandinávii a v USA. Došli sme k záveru, že to nie je možné. Je tam viacej problémov.

 Hlavné je to, že odchyt do lapačov je len jedna premenná v dosť zložitej závislosti. Vždy je to boj medzi lykožrútom a smrekom. Smrek nie je bezbranná ovečka. Lykožrútov zalieva jedovatou živicou. Aj keď tlak živice klesne, produkuje ďalšie jedovaté látky v lyku. Keď je vlhko a prší, ako v tomto máji, obranyschopnosť smrekov je najvyššia. Okrem počasia, na odchyt vplýva aj počet a rozmiestnenie lapačov. Vedec ktorý sa tým zaoberá to obyčajne vie posúdiť. Neodborníci to nerozlišujú. Lesy ktoré ostali v Tatrách po kalamite sú hlavne vo vyšších polohách a je tam pomerne vysoké zastúpenie smrekovca. To sú ďalšie nepriaznivé faktory pre lykožrúta. Lykožrút smrekový sa neživí smrekovcom, limbou a ani kosodrevinou. Chladné a vlhké počasie vo vyšších polohách je pre neho nepriaznivé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Lykožrút sa v Tatrách rojí pravidelne každý rok. V nižších polohách je to dvakrát za sezónu. Premnoženia lykožrúta sa v Tatrách sa tiež opakujú. Vo východnej časti Tatier je lykožrút premnožený od roku 2003. Posledné väčšie premnoženie bolo v 90 rokoch. Jedno z najväčších bolo po druhej svetovej vojne. Obyčajne dochádza k premnoženiu po každej vetrovej kalamite. Premnoženia lykožrúta sú prirodzená súčasť vývoja lesa. Zaisťujú výmenu generácií. Aj vďaka lykožrútovi máme v Tatrách lesy.

Takže, pokým nepustíme do rezervácií buldozéry a harvestory Štátnych lesov TANAPu, zničenie tatranských lesov nehrozí.

SkryťVypnúť reklamu

.

.

PS: Ponechanie lesa na samovývoj nie je experiment. Les sa bez motorových píl, harvestorov a buldozérov vyvíjal milionóny rokov. Výsledok zaužívaného hospodárenia v tatranských lesoch (motorovéch píly, harvestory a buldozéry ) si môže každý pozrieť okolo cesty Slobody medzi Š. Plesom a T. Lomnicou. Podľa mňa, o neúspešný experiment išlo a ide práve v tomto prípade.

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu