Internetový portál "Poznanie lesa": okno do lesníckej Európy

Moje blogy čítajú ľudia ktorý majú záujem o les. Mnohí z nich sú priaznivci ochrany prírody. Myslím si, že zo strany rôznych, hlavne ťažbárskych lobistickych skupín sa v médiách vytrváva veľmi skreslený obraz o vzťahu lesníkov a ochrany prírody a o tom ako to v lesných ekosystemoch funguje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Média sú zahltené rôznymi falošnými mýtami. Európski ale aj mnohí slovenskí lesníci majú na problematiku ochrany prírody podstatne iný názor, ako je to prezentované v rámci pomerne agresívnej marketingovej kampane proti ochrane prírody na Slovensku.  

Štyri kvalitné európske lesnícke inštitúcie vytvorili internetový portál „Poznanie lesa“, na ktorom sú prezentované vedecky podložené názory lesníkov a iných ľudí, ktorí majú skutočný záujem o les. Sú tam články hlavne v nemčine a angličtine, niečo sa nájde aj vo francúzštine, taliančine a po slovinsky.   Portál je založený na poznatkoch, ktoré boli získané dlhodobými výskumami lesníckych inštitúcii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dúfam, že informácie, ktoré sú tam, vnesú trochu svetla aj na Slovensko.  Viem, že nie každý vie anglicky, alebo nemecky. Myslím, že dôležité je vedieť, že to čo je mnohokrát prezentované v médiách ako oficiálny lesnícky názor, nemusí byť vždy jediný názor lesníkov na danú problematiku. Podľa mňa sú mnohé tvrdenia prezentované na Slovensku, skôr názor veľmi malej skupinky ľudí v rámci Európy.

Adresa portálu:

http://www.forestknowledge.net/index_EN 

Rastislav Jakuš

Rastislav Jakuš

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lesný inžinier. 1) Mal som možnosť študovať kalamity a metódy ochrany lesa v Tatrách, na Poľane, na severnom Slovensku, vo viacerých európskych štátoch (Čechy, Nemecko, Poľsko, Francúzko, Švédsko, Fínsko), v USA, v Rusku a v Číne (Tibet). Ako špecialista na problematiku smrekových ekosystémov, hľadám rovnováhu medzi ochranou prírody a racionálnym obhospodarovaním lesov. Som za to, aby sa v prírodných rezerváciách neťažilo drevo, ani keď sa tam premnoží lykožrút. Na druhej strane podporujem prírode blízke obhospodarovanie a racionálne opatrenia proti lykožrútom v hospodárskych lesoch. Myslím že ochrana prírody, vrátane bezzásahovosti v prírodných rezerváciách, a racionálne obhospodarovanie lesov sa navzájom nevylučujú. Snažím sa nájť to čo je spoločné medzi ochrancami prírody a lesníkmi. Nie vzdy sa mi to darí. 2) Na svojich cestách za lykožrútmi som mal mnoho zážitkov mimo hraníc klasickej vedy. Zoznam autorových rubrík:  Veda versus falošné mýtyŠirsie súvislostiRecesia +/-Čaro prírodySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu