Bránime ženy pred zákonom Anny Záborskej, predložili sme 12 pozmeňovákov

Do NR SR sme podali 12 pozmeňovacích návrhov, ktoré ponúkajú širokú paletu vylepšení zákona Anny Záborskej.

Bránime ženy pred zákonom Anny Záborskej, predložili sme 12 pozmeňovákov
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V najbližších dňoch pôjde do druhého čítania zákon Anny Záborskej o "pomoci" tehotným ženám. Keďže na kolegov z koalície aj opozície sme už stokrát apelovali, aby zákon nepodporili, lebo môže pre ženy v najťažšej životnej situácii vytvoriť až neprekonateľné prekážky, rozhodli sme sa predložiť zopár zmien, aby sme z neho spravili zákon na pomoc všetkých žien.

Ide o 12 pozmeňujúcich návrhov, ktoré obsahujú širokú paletu 30 rôznych zmien. Verím, že kolegovia za drvivú väčšinu z nich zahlasujú a ak zákon pani kolegyne Záborskej prejde, bude oveľa lepší, než keby sme ho nechali tak. Ak chcú kolegovia v parlamente ženám skutočne pomáhať, tak si určite vyberú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nenahováram si, že prejdú všetky naše návrhy, ale ak by ich prešlo len zopár, zákon bude k ženám ústretovejší. To sa už ale možno nebude páčiť ultrakonzervatívcom a za takýto "liberálny" zákon nezahlasujú a ten napokon neprejde.

 1. Dopĺňame medikamentóznu formu interrupcie na Slovensku na základe súčasných poznatkov vedy a zákonnej povinnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť v súlade s nimi. Ak neprejde celkovo, dopĺňame možnosť medikamentóznej formy interrupcie aspoň v prípade znásilnenia a spontánneho úmrtia plodu, aby ženy nemuseli ešte viac zbytočne trpieť chirurgickým zákrokom v anestézii.  

 2. Ustanovujeme, aby samovoľný potrat nebol dôvodom na nevyplatenie kočíkovného v budúcnosti pre tretie dieťa (dnes nemalo nárok, pretože sa rátalo aj neživé narodené dieťa do počtu a tretie dieťa sa považovalo vlastne za štvrté)

 3. Dávame návrh, aby čakacia lehota zostala súčasných 48hod. Zároveň dávame možnosť hlasovať aj za úplné zrušenie čakacej lehoty, jej skrátenie na hodinu, alebo 24 hodín. Ženy nepotrebujú politikov na to aby rozmýšľali, vedia tak robiť aj samy.

 4. Odmietame návrh pani Záborskej a kolektívu predradiť záujem plodu (aj do 12teho týždňa) pred záujem matky. Tento bod z návrhu vypúšťame.

 5. Ponechávame kočíkovné pre 3 deti a príplatok pri narodení ZŤP dieťatka sme rozpočítali na 12 mesiacov. Jednorazovú platbu tak nedostane matka bez ohľadu na to, či sa následne o dieťa stará alebo ho nechá v nejakom domove, či Hniezde záchrany, ale osoba ktorá sa o takéto dieťatko stará dostane každý mesiac pravidelnú platbu na prilepšenie vo svojej ťažkej situácii.

 6. Možnosť poberať PN od 21. týždňa meníme 24. týždeň, t. j. koniec 6. mesiaca.

 7. Meníme názov materskej dovolenky na rodičovskú starostlivosť. Nie je to ani dovolenka a ani čisto záležitosť matky.

 8. Myslíme si, že poskytovať núdzové bývanie by sa malo nie najviac po dobu 3 rokov, ako je v návrhu pani Záborskej, ale do pol roka po prijatí do školy/škôlky, jaslí.

 9. Navrhujeme, aby sa materská dávka vypočítavala z príjmu pred poslednou materskou dovolenkou = zvýšenie základu. 

 10. Vypúšťame všetky ustanovenia o zákaze reklamy, ktorá je len a len zákazom informácií a môže spôsobiť napríklad aj to, že nebude možné zverejniť zoznam poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú možnosť legálnej interrupcie, alebo ponúknuť lekárom katalóg nástrojov potrebných na vykonanie tohto zákroku (napr. kyrety a podobne).

 11. Povinnosť lekára vytlačiť a odovzdať každej pacientke množstvo informácií, ktorých zoznam aj znenie má byť uvedené na webstránke Ministerstva zdravotníctva – MZ, nahrádzame povinnosťou vystaviť informácie na viditeľnom mieste v čakárni a ordinácii. Zároveň k možnosti, aby tieto informácie mohli byť lekárom podávané aj prostredníctvom letákov a informačných materiálov cirkví dopĺňame povinnosť, aby tieto materiály nemohli obsahovať nič navyše, oproti textu uvedenému na stránke MZ.  

 12. Vypúšťame tiež bod, ktorý ruší povinnosť lekárov informovať o možnostiach antikoncepcie a spôsoboch predchádzania nechcenému tehotenstvu.

 13. Vyhadzujeme špeciálnu kontrolu gynekológov MZ, pričom zostáva kontrola VÚC, ÚDZS a poisťovní rovnako, ako pri iných odbornostiach. Prečo by mali mať len gynekológovia kontrolu navyše, ktorej navyše treba na MZ vytvárať nové miesto? Prečo napr. pri onkopacientoch, detských pacientoch a všetkých ostatných odbornostiach stačí bežná kontrola a len a len tehotné ženy a gynekológovia majú mať mimoriadnu?

 14. Vyhadzujeme premenovania zaužívaného názvu „umelé prerušenie tehotenstva“ na „umelé ukončenie tehotenstva“ z dôvodu, že je v kolízii s už zavedenými medicínskymi termínmi (napr. cisársky rez je umelé ukončenie tehotenstva) a sme presvedčení, že ide len a len o psychický nátlak na ženy. Je to úplne zbytočná zmena.

 15. Zavádzame povinnosť MZ zverejniť na svojom webe aj informáciu o zariadeniach, kde sa vykonávajú  interrupcie v rozdelení podľa krajov.

 16. Zdôrazňujeme, že výhradu vo svedomí nemôže mať zariadenie, alebo oddelenie ako celok, týka sa len zdravotníkov – jednotlivcov.

 17. Vyhadzujeme povinnosť odborných školení na MZ. Toto má byť a aj je záležitosť odborných spoločností, konferencií a komôr.

 18. Rušíme rušenie vyhlášok týkajúcich sa interrupcií. Tieto vyhlášky určujú napr. aj to, pri akých kontraindikáciách nemožno spraviť interrupcie a pri akých indikáciách áno. Toto je čisto odborná a nie politická vec.

 19. Dopĺňame možnosť, že ak sa v dôsledku povinnej čakacej lehoty premešká 12-ty týždeň, tak sa o alikvótnu dobu predĺži možnosť ukončiť tehotenstvo (tj. max 3 dni).

 20. Navrhujeme, aby nepotrebovala žena od 15 rokov súhlas rodiča, ale rodič bude informovaný. Dnes sa dievča môže samé rozhodnúť od 16 rokov, pričom sexuálny život ale napr. aj trestná zodpovednosť začínajú už v 15tich rokoch jej života. Ak dievča môže byť trestne zodpovedné, tak môže aj samé rozhodnúť, či chce byť v 15tich matkou.

 21. Vypúšťame ustanovenie o bezplatnej druhej správe, nakoľko takýto nárok majú ženy už dnes.  

 22. Vypúšťame možnosť špeciálnych dotácií len pre organizácie, ktoré poskytujú pomoc nerozhodnutým ženám. Nerozumieme, prečo by mali byť špeciálne financované nad rámec súčasných možností a nad rámec financovania organizácií, ktoré sa napr. starajú o onkopacientov a iné vážne diagnózy, o ženy na ktorých je páchané násilie, o ľudí bez domova, o deti v núdzi a podobne. Obávame sa, že ide o špeciálne dotácie organizácií z okruhu pani Záborskej.

 23. Znižujeme poplatok za registráciu vozidla viacdetným rodinám o 90%.

 24. Vypúšťame povinnosť poskytnúť intímne informácie, o rodinnej situácii ženy, spôsobe antikoncepcie (napr. či ide o prerušovanú súlož, vnútromat. tesliesko, prezervatív) a pod. ako podmienku vykonania interrupcie.  

Janka Bittó Cigániková

Janka Bittó Cigániková

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  143
 •  | 
 • Páči sa:  532x

Lepší svet pre mňa nie je frázou, ale každodenným úsilím. Pracujem na sebe, aby som mohla k takému svetu prispieť. Mám dvoch synov, vyštudovala som riadenie verejnej správy a manažment zdravotníctva a som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a poslankyňa NR SR. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu