O tom, ako minimálna mzda likviduje ekonomiku a spôsobuje nezamestnanosť mladých

Podľa na Slovensku tak populárnych teórií, ktoré hojne prikrmujú tunajšie média, už len holá existencia minimálnej mzdy a nie to ešte jej dvíhanie, likviduje ekonomickú prosperitu, rast a spôsobuje vysokú nezamestnanosť mladý

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Podporte

V prípade, že sa vám páči tento blog, kliknite na karmu pod ním a podporte ho aj na vybrali.sme.sk.

Takto nejako zvyknú argumentovať analytici INESS a podobných inštitúcií. Dovolím si povedať, že zavádzajú a klamú, pritom to podľa všetkého nerobia z čistého altruizmu, ale aj napriek tomu, že sami seba označujú za nezávislých, som presvedčený, že ich myšlienky vznikajú na kohosi objednávku. Mohol by som argumentovať množstvom štúdií od OECD, MMF, Svetovej banky, ETUI, atď, ale pre mnohých sú to len táraniny od reality odtrhnutých akademikov - hoci reálne neexistuje dôvod, prečo im neveriť (ak neveríme vedcom, komu už potom máme veriť?).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrime sa na realitu. Konkrétne na slovenskú realitu v porovnaní s realitou Slovinskou.

HDP je ekonomickým božstvom

Takže sa najprv pozrime na to, akú majú výkonnosť naše ekonomiky.

HDP na hlavu / GDP per capita
KrajinaSlovinskoSlovensko
USD/hod. (PPP)36.837.4
EUR-hod. (nominal)24,419,6

Zdroj: OECDstat

Ako vidno zo zmienenej štatistiky, tak naše HDP na hlavu je o niečo nižšie ako Slovinské, ale v prípade, že sa to prepočíta cez paritu kúpnej sily, tak sme na to lepšie ako Slovinci (v pomere k tomu čo si z našich platov môžeme dovoliť, vyprodukujeme viac). Problémom výpočtu HDP je aj fakt, že Slovinci na základe svojich platov si môžu dovoliť viac nakupovať a tak aj ceny tovarov sú o niečo vyššie, čo zvyšuje HDP. Takže môžem smelo skonštatovať, že rozdiel medzi našim HDP a tým slovinským spočíva vo vyšších slovinských mzdách.

SkryťVypnúť reklamu

Produktivita práce napovie viac

Tiež sa pozrime na to, čo hovoria štatistici.

Zdroj: Eurostat (100% = priemer EÚ)
Zdroj: Eurostat (100% = priemer EÚ) 

Ako vidno od roku 2003 sme Slovincov nielen dobehli, ale v ukazovateli produktivity práce už aj predbehli. Tu sa vrátim k tomu, čo som napísal vyššie, ak by boli na Slovensku vyššie mzdy, mali by sme vyššie HDP, ale aj produktivitu...

Pomáhajú škrty a potláčanie kolektívnych práv? (rozhovor o prac. prostredí čast 1.)

A čo mzdy?

Ročná mzda v USD, zdroj: OECD
Ročná mzda v USD, zdroj: OECD 

Hmm, hmmm, ako je možné, že aj napriek rýchlejšiemu rastu produktivity a faktu, že aj v HDP rýchlo dobiehame Slovincov, tak naše mzdy sú len približne polovičné?

Hovoríte, že nemám pozerať len na mzdy, ale aj na ceny, že Slovinci majú nielen podstatne vyššie mzdy, ale aj podstatne vyššie ceny? Áno, spomínal so to už vyššie, Slovinci majú vyššie ceny, ale nie dvojnásobne, to v žiadnom prípade!

SkryťVypnúť reklamu
Ročná mzda v USD prepočítana cez paritu kúpnej sily, zdroj: OECD
Ročná mzda v USD prepočítana cez paritu kúpnej sily, zdroj: OECD 

Podľa prepočtu miezd cez paritu kúpnej sily (PPP) už nie je rozdiel taký veľký, ale stále je to rozdiel triedy. Takže ešte stále to nesedí...

Podiel miezd na HDP

K tomuto len nasledujúci obrázok.

Obrázok blogu
(zdroj: blog.sme.sk)

Minimálna mzda, to veľké zlo!

Podľa analytikov INESS a podobných inštitúcii je na Slovensku príliš vysoká minimálna mzda a rastie priam raketovým tempom, ktoré likviduje ekonomiku a rast.

minimálna mzda SK vs. SLO, zdroj: Eurostat
minimálna mzda SK vs. SLO, zdroj: Eurostat 

Ako vidno z tohto grafu, tak od roku 1999 až dodnes si Slovinci udržiavajú náskok vo výške minimálnej mzdy, aj napriek tomu, že ich pomaly vo výkonnosti nielen dobiehame, ale už i predbiehame. Nechápem ako je možné, že Slovinská ekonomika neskolabovala v roku 2010, kedy došlo doslova k raketovému rastu slovinskej minimálnej mzdy. Podľa slovenských analytikov odchovaných na prsiach "biznisu" sa tak už dávno malo stať, hlavne s ohľadom na fakt, že v roku 2010 najväčšmi zúrila finančná a hospodárska kríza, ktorá Slovinsko postihla oveľa vážnejšie ako Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, videli ste, ako sme na tom s pomerom minimálnej mzdy k priemernej mzde?

Minimálna mzda a podiel minimálky k priemernej mzde
Minimálna mzda a podiel minimálky k priemernej mzde (zdroj: ČSÚ)

Podľa tohto grafu máme štvrtý najnižší podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde po Česku, Španielsku a Estónsku. Všimnite si však, kde sa nachádza Slovinsko, sú suverénne najlepší (skoro 55 % z priemernej mzdy). Ako vidno na tomto prípade, majú pravdu tie medzinárodné inštitúcie, ktoré odporúčajú, aby minimálna mzda bola nastavená na 60 % z priemernej mzdy. Takýto pomer minimálky na priemernej mzde nikomu a ničomu neškodí. Aspoň som si nevšimol, že by slovinská ekonomika kolabovala...

Nezamestnanosť mladých

Analytik INESS pán Chovanculiak sa nedávno blysol jedným paškvilom v ktorom tvrdil, že najnovšie vedecké práce dokazujú, že mladí ľudia utekajú pred vysokou minimálnou mzdou.

Problémy jeho "analýzy" spočívajú ani nie tak v prácach na ktoré sa odvoláva, ale skôr na prispôsobovanie si záverov týchto prác na svoje potreby (od druhej svetovej vojny sa tento postup označuje pojmom geobbelsovina - čiže demagógia). Zaklincoval to celkom nakoniec vo svojom blogu nasledujúcim tvrdením:

"Napríklad ani v analýze Inštitútu finančnej politiky z ministerstva financií sa nám nepodarilo nájsť informácie o tom, že by očistili vplyv minimálnej mzdy o možnosť, že sa jednotliví ľudia kvôli zvýšeniu minimálnej mzdy museli presťahovať. Z východu na západ. Ak by takúto možnosť ľudia nemali, negatívne účinky minimálnej mzdy by mohli vyjsť rádovo vyššie."

Takže podľa pán Chovanculiaka, mladí ľudia z východného Slovenska utekajú na západ kvôli privysokej minimálnej mzde... Ech, to je priam akrobatický argumentačný obrat. Ak za západ považuje západne Slovensko, tak predpokladám, že tam majú nižšiu minimálnu mzdu, prípadne ma na mysli Poľsko, Rakúsko, alebo Nemecko? Pokiaľ viem, všade v týchto krajinách je minimálka vyššia. No dobre, zoberiem ho na milosť, možno mal na mysli Česko, prípadne Maďarsko, ktoré sú (povedzme) smerom na západ a majú tam nižšiu minimálnu mzdu, ako my tu na Slovensku.

INEKO a INESS si to musia doštudovať, alebo klamú (rozhovor o prac. prostredí čast 2.)

Ale prestaňme si ťahať medové motúzy popod nos. Mladí ľudia, ktorí kvôli platom utekajú z východného Slovenska, neutekajú za nižšou minimálnou mzdou, ale utekajú za rádovo vyššími mzdami, ako je priemerne mzda, nielen na východnom, prípadne na celom Slovensku. Tí mladí ľudia, ktorí ostávajú na východnom Slovensku a ktorí nie sú ochotní pracovať za súčasnú minimálnu mzdu, by boli ešte menej ochotní pracovať, ak by sa minimálka znížila, alebo zrušila.

A nakoniec si pozrime graf, ktorý hovorí o tom, kde je aká nezamestnanosť mladých, ktorí sú vraj najviac ohrozený výškou minimálnej mzdy.

Nezamestnanosť mladých
Nezamestnanosť mladých (zdroj: tomasmeravy.blog.sme.sk)

Porovnajte si tento graf s grafom umiestneným vyššie, podľa analytikov INESS by krajiny, ktoré majú vysokú minimálku a vysoký pomer minimálnej mzdy k priemernej mzde, mali mať najvyššiu nezamestnanosť mladých. Prečo to tak ale nie je???

A samozrejme si pozrite ako je na tom Slovinsko. Aj napriek faktu, že majú cca. raz takú minimálnu mzdu, aj napriek faktu, že Slovinci majú skoro o 20 percentuálnych bodov vyšší podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde, tak majú skoro o cca. štvrtinu nižšiu nezamestnanosť mladých, hoci Slovinsko bolo krízou hospodársky poškodené viac, ako Slovensko.

Podľa teórie pána Chovanculiaka ale asi Slovinci majú takú nízku nezamestnanosť mladých práve pre vysokú minimálnu mzdu, ktorá mladých Slovincov vyháňa zarábať menej do Srbska, Chorvátska, Maďarska, Bulharska a Rumunska.

Kto môže za nízke platy na Slovensku?

Podľa tých v úvode spomínaných ekonomiko-neoliberálných teórií, by Slovinsko malo byť už dávno úplne zlikvidovanou a zkrachovanou ekonomikou s nezamestnanosťou lámajúcou celosvetové rekordy.

No, niekto nám tu už dlhodobo klame a média ich v týchto klamstvách ešte podporujú. 

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu