Trójsky kôň SMERu

Strana zelených Slovenska (SZS) sa v týchto voľbách stala trójskym koňom dvoch prominentných SMERáckych členov z Bratislavy. Na väčšine zvoliteľných miest kandidátky tejto strany sú ich rodinní príslušníci a im veľmi blízki ľudia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Prečo trójske kone vznikajú

Účelové nasadzovanie protikandidátov sa používa na roztrieštenie hlasov. Je to osvedčená a veľmi účinná taktika v jednokolových komunálnych voľbách. Momentálne rovnaká taktika vyhovuje najsilnejšej politickej strane SMER-SD. Ak sa cez takéto strany podarí odobrať konkurencii pár desatín nebodaj aj nejaké percento, môže ich to vyradiť z parlamentu. Väčšina konkurentov vládnej strany sa pohybuje tesne nad 5% hranicou zvoliteľnosti, preto každý takýto projekt im môže pomôcť k oslabeniu protistrán a k opätovnému samovládnutiu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manželia Hanulíkovci

Obaja sú dlhodobí členovia strany SMER-SD. Peter Hanulík je tretie volebné obdobie miestnym aj mestským poslancom strany SMER-SD v Bratislave. V roku 2009 kandidoval za SMER do európskeho parlamentu (link tu). V rokoch 2012 až 2015 bol nominantom vládnej strany v dozornej rade Bratislavskej teplárenskej a.s. (link tu). Jeho manželka, Iveta Hanulíková, okresná predsedníčka SMER-SD pre Bratislavu IV, bola v rokoch 2006 až 2014 starostkou mestskej časti Bratislava-Karlova Ves a momentálne je, tak isto ako jej manžel, za túto stranu miestnou aj mestskou poslankyňou v Bratislave.

Trójske kone

Využívanie trójskych koní nie je u Hanulíkovcov žiadna novinka. Rovnakú taktiku použili v posledných komunálnych voľbách v roku 2014. Vtedy mala Ivete Hanulíkovej pomôcť obhájiť post starostky rodinná známa MUDr. Dana Kobidová. Táto pani mala v minulosti trvalý pobyt na Saratovskej 8 v Dúbravke (tu je LV). Na tej istej adrese býva aj sestra Ivety Hanulíkovej, Nora Pániková. Pani Kobidová mala pravdepodobne nahlásený trvalý pobyt u sestry Ivety Hanulíkovej, keďže im bola pošta doručovaná do rovnakej poštovej schránky (fotka tu). Kandidátka na starostku MUDr. Dana Kobidová nemala s Karlovou Vsou nič spoločné. Ak teda nepočítame úzke prepojenie na Ivetu Hanulíkovú (pomáhala jej napríklad s Karloveskými novinami) a podobné meno ako najväčšia konkurentka Ivety Hanulíkovej vo voľbách, MUDr. Dana Čahojová. Pani MUDr. Dana Kobidová síce získala vo voľbách 148 hlasov, ale Ivete Hanulíkovej to k víťazstvu nestačilo (výsledky volieb tu). V komunálnych voľbách aj takýto zdanlivo nízky počet hlasov môže rozhodnúť o tom, kto bude starostom. Napríklad v podobne veľkom Starom meste vyhral Radoslav Števčík iba o 25 hlasov (výsledky tu).

SkryťVypnúť reklamu

Prečo strana zelených

Zelená agenda bola, je a vždy bude veľmi lákavá. Existuje skupina ľudí, ktorí kedykoľvek budú voliť Zelených, dokonca len kvôli názvu. Keďže druhá zelená strana nekandiduje, tak neexistuje lepší spôsob ako ľahko získať voličov. Strana zelených Slovenska (SZS) naposledy samostatne kandidovala v roku 2002. Dôvodom je vysoká kaucia, kedysi 500 000 SKK - dnes 17 000 eur, ktorú musia politické strany pred voľbami zaplatiť. Takúto sumu si malé, živoriace strany nemôžu dovoliť, preto zväčša v parlamentných voľbách kandidujú s inými stranami. Samostatne idú do volieb, iba keď sa nájde "sponzor". Ten si potom na kandidátke obsadzuje zvoliteľné miesta svojimi ľuďmi, aby v prípade úspechu mal na nich dosah. Podľa štruktúry kandidátky SZS, budú pravdepodobne v týchto voľbách sponzormi strany manželia Hanulíkovci. Veď z ľudí, ktorí v minulosti kandidovali za SZS, je na zvoliteľnom mieste iba predseda Martin Čulen (dvojka na kandidátke). Ostatní zvoliteľní kandidáti nemajú a nikdy nemali so SZS nič spoločné. Majú však viac než dosť spoločné s Hanulíkovcami (nevesta, sestra, dcéra, kamaráti, bývalí zamestnanci alebo ich rodinní príslušníci, ...). Dlhoroční členovia a tí, ktorí kandidovali za túto stranu v minulosti, si musia pripadať ako komparz, ktorým bola kandidátka doplnená.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosti kandidátky SZS

Kandidátka číslo 7 Oľga Hrušková, robotníčka z Tvrdošína, "si vytvorila" facebookový profil len pred pár dňami. Namiesto svojej fotky však použila fotku sudkyne najvyššieho súdu Spojených štátov amerických (tu je link na profiltu je kópia pre prípad zmeny fotky a tu originál fotka sudkyne). Oľga má na facebooku päť priateľov, z toho jeden je Roman Kollár (kandidát číslo 8), druhá Sára Hanulíková (kandidát číslo 25) a tretí kamarát je Strana zelených Slovenska - tu je fotka, ak by to medzičasom zmazali.

Už spomínaný užívateľ Strana zelených Slovenska sa pôvodne volal sas.karlovaves (má to aj v názve linku) a bol využívaný na predvolebné aj povolebné očierňovanie Hanulíkovej protikandidátky. Samozrejme užívatelia, ktorí ostošesť likovali príspevky sas.karlovaves dnes likujú Stranu zelených Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Dvaja ľudia na kandidátke SZS JUDr. Rastislav Velček a Lukáš Majer dostali ako zamestnanci počas starostovania Hanulíkovej obecný byt v Karlovej Vsi (Velček za 800 eur článok tu a Majer za 1400 eur článok tu). 

Kandidáti SZS spolu na dovolenke. Fotografie Romana Kollára (č. 8) a Sáry Hanulíkovej (č. 25) vytvorené Norou Pánikovou (č. 5) zverejnené na profile firmy Jozefa Grondžáka (č. 34) tu a tu.

Tu je pravdepodobne porada rodiny Hanulíkovcov ohľadom stratégie SZS. Na fotke Natália Hanulíková (č. 1), Roman Kollár (č. 8), Sára Hanulíková (č. 25), Tomáš Hanulík (syn) a pravdepodobní sponzori manželia Hanulíkovci.

Minimálne traja kandidáti uvádzajú, že žijú mimo územia SR. Jedná sa o Romana Kollára a jeho priateľku Sáru Hanulíkovú, ktorí podľa FB žijú vo Viedni (FB Romana tu a FB Sáry tu) a Darina Križanová dokonca vo Winthrop v Massachusetts (FB Dariny tu)

Detailnejší rozpis jednotlivých kandidátov

1. Lídrom kandidátky je nevesta Petra Hanulíka, Natália Hanulíková (manželka jeho syna Tomáša Hanulíka)

3. Na treťom mieste je MUDr. Dana Kobidová, rodinná priateľka. V minulosti mala trvalý pobyt na Saratovskej 8, pravdepodobne v tom istom byte, ako Nora Pániková (sestra Ivety Hanulíkovej), keďže jej bola pošta doručovaná do tej istej schránky (tu je fotka).

4. Na štvrtom mieste je JUDr. Rastislav Velček, bývalý prednosta úradu v Karlovej Vsi za starostovania Ivety Hanulíkovej. Trvalý pobyt má na Hodálovej 1, čo je byt ktorý odkúpil ako zamestnanec za 800 eur (tu je o tom článok). V roku 2013 si v Karlovej Vsi na Baníkovej 2 kúpil ďalší byt (tu je list vlastníctva).

5. Na piatom mieste je Nora Pániková, už spomínaná sestra Ivety Hanulíkovej, obchodná riaditeľka ich rodinnej firmy amper PEHA s.r.o. (tu je výpis z obchodného registra). Býva na Saratovskej 8, kde mala svojho času trvalý pobyt aj MUDr. Dana Kobidová.

6. Na šiestom mieste JUDr. Milan Kováčik, dlhoročný priateľ Petra Hanulíka.

7. Na siedmom mieste je Oľga Hrušková. Podľa popisu sa má jednať o robotníčku z Tvrdošína. Na Facebooku má namiesto svojej fotky, fotku sudkyne najvyššieho súdu Spojených štátov amerických Eleny Kagan (tu je link na jej FB profiltu je kópia ak by si fotku medzičasom zmenila a tu je link na originál).

8. Na ôsmom mieste je Roman Kollár, dlhoročný priateľ Sáry Hanulíkovej, dcéry manželov Hanulíkovcov.

9. Na deviatom mieste je Darina Križáková, dcéra susedy z Čachtíc, kde majú Hanulíkovci víkendový dom s vlastným tenisovým kurtom.

13. Na trinástom mieste je Mária Štekláčová. Kamarátka Ivety Hanulíkovej a suseda z už spomínaného víkendového domu v Čachticiach. Tu je mapka Čachtíc aj so zobrazením ich domov.

14. Na štrnástom mieste je Ľuboš Michalík. Otec Ivany Michalíkovej, dlhoročnej priateľky žijúcej s JUDr. Rastislavom Velčekom (kandidát číslo 4) a mimochodom tiež bývalej zamestnankyne miestneho úradu v Karlovej Vsi počas starostovania Ivety Hanulíkovej.

16. Na šestnástom mieste je Michal Vavro, kamarát Hanulíkovcov z tenisu z Dúbravky a kandidát za stranu SMER v komunálnych voľbách. Spolu s Hanulíkom hrával štvorhru za ŠK TC Dúbravka (link tu a tu a tu s jeho manželkou v mixe).

25. Na dvadsiatom piatom mieste je Sára Hanulíková. Dcéra manželov Hanulíkovcov.

28. Na dvadsiatom ôsmom mieste je Kristián Hoffmann. Ďalší tenista z Dúbravky tu v spoločnom družstve s Petrom Hanulíkom a jeho synom Tomášom Hanulíkom.

29. Na dvadsiatom deviatom mieste je Janka Ritomská, posudková lekárka z Karlovej Vsi. Pre Karlovu Ves pracuje od pôsobenia Ivety Hanulíkovej na poste starostky.

34. Na tridsiatom štvrtom mieste je Jozef Grondžák - priateľ a sused z Donnerovej 9 (kde má trvalý pobyt aj Iveta Hanulíková). Pri prezentácii svojich kolekcií mu asistuje Iveta Hanulíková (foto tu alebo tu)

36. Na tridsiatom šiestom mieste je Lukáš Majer. Ďalší z bývalých zamestnancov miestneho úradu v Karlovej Vsi, ktorý počas pôsobenia Ivety Hanulíkovej kúpil obecný byt za 1400 eur (článok tu). Lukáš Majer mal mimochodom donedávna trvalý pobyt na Nejedlého 53. V tej istej bráne vlastní byt Tomáš Hanulík (syn Petra Hanulíka) a tiež rovnako ako v prípade pani Kobidovej aj on mal pravdepodobne nahlásený trvalý pobyt u Tomáša Hanulíka, keďže zdielajú spoločnú poštovú schránku (fotka tu). Rovnako ako Velček aj Majer si v roku 2013 kúpil ďalší byt na Agátovej 5/D (link tu).

42. Na poslednom mieste je Anton Kralovič, syn Ing. Vladimíra Kraloviča, bývalého šéfa stavebného úradu v Karlovej Vsi za starostovania Ivety Hanulíkovej.

Politici sa najviac boja verejnej kontroly a publicity. Ak chcete pomôcť, šírte prosím tento článok a podporte ho na Vybrali SME (po kliknutí sem) ako aj cez označenie Dobrý článok pod textom. Prispejete k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.

Jano Hrčka

Jano Hrčka

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Som občanom Slovenskej republiky, ktorému nie je ľahostajné, čo sa deje v tejto krajine. Zároveň som aj poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave a miestneho zastupiteľstva v Petržalke ako nezávislý poslanec.Ďalšie informácie sa dozviete na mojej webovej stránkehttp://www.janhrcka.sk Zoznam autorových rubrík:  Mestské zastupiteľstvo BAMiestne zastupiteľstvo PetržalIné politickéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu