Ako som naučil babičku úsporne telefonovať.

Moja babička si kľudne a tíško užívala zaslúžený dôchodok v malej chalúpke z hlinených tehál v malom mestečku debatami so susedkami a spomienkami na staré zlaté dobré časy, až kým jej socialistickí plánovači vtedajšieho obdobia v roku 1986 nenaplánovali krajšiu svetlú budúcnosť v paneláku, spojenú s asanáciou celej štvrte podobných domčekov a výstavbou panelového sídliska na ich mieste. A táto skutočnosť zásadným spôsobom zmenila formu jej spoločenského života a po presťahovaní ju prinútila s jej celoživotnými kamarátkami z ulice telefonovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

  Aby som bol objektívny, plánovači naplánovali novučičký panelák na mieste jej domčeka so záhradkou pre mladé rodiny s deťmi, zatiaľ čo dôchodcovia z pôvodnej ulice sa mali výmenou presunúť do malometrážnych bytov po mladých rodinách v tehlových bytovkách z 50. rokov.

  Po počiatočných rozpakoch babička zistila, že v bytovke budú s ňou bývať všetky jej susedky - vdovy z ulice, v byte na rozdiel od jej storočného domčeku bude tečúca teplá i studená voda, kúpeľňa, splachovací záchod i ústredné kúrenie a pred vchodom medzi záhonmi kvetov a živým plotom bude dokonca lavička, na ktorej sa budú spolu s inými dôchodkyňami dať preberať najnovšie aktuality zo seriálov Dallas a Jednoduchá Mária. A odvtedy na svoj nový domov nedala dopustiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  Tieto neskonalé a nesporné výhody modernej civilizácie boli naviac umocnené prítomnosťou päťdesiat metrov vzdialenej tržnice, na ktorej sa dôchodkyne pravidelne stretávali a zápalisto s nadšením vášnivo komentovali aktuálne ceny vajíčok a zeleniny.

  Sťahovanie teda prebehlo úplne hladko a bez problémov, až na to, že babička ako krajčírka mala tri šľapacie šijacie stroje a keď sme jej nakázali, že dvoch z nich sa musí ešte pred sťahovaním zbaviť, prikúpila si ešte štvrtý elektrický. Podobne zariadenie rodinného domčeku sa nedalo len tak ľahko nasťahovať do dvoch malých izbičiek, takže po pokyne zbaviť sa niekoľkých zo svojich štyroch skríň si ešte prikúpila piaty sekretár. A v predvečer sťahovania, keď som si vzal dovolenku a pricestoval na výpomoc, oznámila, že sa ešte sťahovať nebude, lebo si ešte objednala maliara na náter kredenca.

SkryťVypnúť reklamu

  Po úspešnej realizácii presťahovania začala spokojná babička žiť búrlivým spoločenským životom. Za jasných slnečných dní patrolovala po okolí, počas daždivých z okna alebo z balkóniku monitorovala dianie pred poštou i na blízkej tržnici a ako členka hliadky dôchodcov neustále prečesávala priľahlé potraviny, mäsiarstvo a dom služieb.

  Aby mala mama babičku pod kontrolou, dali sme jej zaviesť telefón. Nebol to dobrý nápad. Účty dosahovali nebotyčné hodnoty, nakoľko babička objavila kúzlo telefonovania s inými dôchodkyňami z iných ulíc a vzájomnej výmeny aktuálnych trhových spravodajských informácií. Linka bola preto neustále obsadená a primárny cieľ – mať ju pod telefonickou kontrolou, sa nepodarilo dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

  Nerezignoval som a poznačený svojou temnou minulosťou v energetike (kde sa cez energetické linky telefonovalo po celej bývalej federácii zadarmo) som na burze takmer zadarmo zakúpil dve vyradené CB rádiostanice značky SONY zo 60. rokov na amatérske pásmo, ktoré sa mi podarilo opraviť. Bol trochu problém babičke vysvetliť, že to nie je ako telefón a že obe strany hovoru nemôžu hovoriť odrazu. Podobne že po ukončení vety treba povedať „Príjem“, aby druhá strana vedela, že už môže začať hovoriť. Ale nakoniec to zvládla, len namiesto „Príjem“ hovorila zo zásady „Počúvam“.

  Rádiostanice mali medzi dôchodkyňami obrovský úspech, susedky sa radostne pridali a zanedlho sa už skupiny dôchodkýň vyzbrojených masívnymi vysielačkami z bazáru potulovali po obchodoch v okolí a hlásili si vzájomne aktuálne ceny tovarov.

SkryťVypnúť reklamu

  Amatérske pásmo 27 MHz v okolí mestečka bolo čoskoro úplne zahltené a opäť sa s babičkou nedalo voľne spojiť. Prešiel som teda v bazáre na trochu drahšie vyradené digitálne YAESU rádiostanice s kódovaním, ktoré umožňovali vylúčiť nežiadúce hovory. Situácia sa zopakovala – všetky kamarátky dôchodkyne sa prezbrojili na rovnaký typ a vytvorili užívateľskú skupinu s jednotným kódom, rádiové spektrum bolo opäť zahltené.

  A v tomto období v roku 1998 nastúpil Eurotel so svojim Štart programom. Štart program znamenal po zaplatení akciového aktivačného poplatku 7 Sk neplatiť žiadny paušál a hradiť len to, čo človek sám prevolá. Háčikom bola len cena – 1 minúta v rámci Eurotelu stála 23 SK, do Globtelu skoro 30 Sk. Ale všetky hovory do 5 sekúnd do akejkoľvek siete boli úplne zadarmo.

  Investoval som teda do 2 masívnych mobilov Motorola D 520 z bazáru, prezývaných tehla (a dal som do nich naviac obrovské baterky z Motoroly D 160, aby čím dlhšie vydržali), ktoré sa okrem primárneho účelu dali použiť aj ako osobná zbraň a pritom nehrozilo, že im ich niekto ukradne. Naviac okrem displeja s obrovskými písmenami a veľkých vystúpených tlačidiel mali ešte tú geniálnu vlastnosť, že sa na nich dalo nastaviť pípanie po 3 sekundách hovoru, čo je akurát dosť času na to, aby sa telefón do 5 sekúnd dal pohodlne zložiť. A neverili by ste, koľko užitočných informácií napr. o polohe stánku s najvýhodnejšími cenami sa dá za 5 sekúnd povedať. Na jeho presnú lokalizáciu teda nebola potrebná ani konkurenčná satelitná sieť GPS či Galileo.

  Komunikačná idyla trvala 4 roky a babička i mama za celý ten čas nepretelefonovali ani jedinú minútu. A to ešte dostávali body z Eurotel klubu za nemeškanie úhrady nulových faktúr a za odpovede na dotazníky, zatiaľ čo ja som po registrácii na ich čísla využíval voľné SMS z Eurotelovej i Globtelovej GSM brány na tieto dve karty.

  Keď Eurotel 5 sekundové bezplatné hovory skrátil na 3 sekundy, prestavil som pípanie na 2 sekundy a babička i mama sa začali vyjadrovať ešte stručnejšie. Po položení dvojsekundovej otázky alebo odovzdaní dvojsekundovej informácie zložili a čakali, kedy naspäť zazvoní dvojsekundová odpoveď.

  Koniec bezplatnej komunikačnej idyly prišiel náhle a neočakávane – pred rokom sa nenažratý Eurotel rozhodol prísť o verné zákazníčky s tisíckami hovorov ročne, bezplatný program Štart s nulovým minútovým kreditom úplne zrušil a ponúkol prechod na iné (platené) programy.  

  V súčasnosti mama i babička fungujú na mobiloch na Easy (domíňavajú nazbierané body Eurotel klubu, za ktoré si kupujú kredity) a na pevných linkách bežia v pracovnej dobe na Echo karty (volania na účet majiteľa pevnej linky, na ktorú je Echo karta vydaná) k mojej pevnej linke na program Pohoda z telefónnych búdok, ktoré majú obe priamo pred domom. Ako zdravotne postihnuté za svoju pevnú linku paušál neplatia, telefonujú si z nej len po 19 večer a v soboty pol hodiny za 1 Sk a cez nedele a sviatky úplne zadarmo. Ak si potrebujú niečo napísať, namiesto písania SMS komunikujú na starých PC 286 z bazáru cez paketový rádioamatérsky prevádzač na Veľkej Javorine a ja s nimi komunikujem cez obdobný prevádzač na Kamzíku. A naháňajú ma, aby som im už konečne dal zaviesť Internet (a mali možnosť bezplatných mailov a IP telefónie) skôr, než minú všetky nazbierané body z Eurotel klubu za Easy kupóny a než aj Slovak Telecom svojim najlepším zákazníčkam možnosti úsporného telefonovania cez Echo karty zruší.

Ján Sýkora

Ján Sýkora

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Bežný občan so zmyslom pre humor. Zoznam autorových rubrík:  VojenskéPolicajnéRuskéZo života

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu