
Niekedy pred vyše štvrťstoročím som nechcel odísť z kina. Pozeral som na na obzore strácajúce sa písmená v sprievode pôsobivej hudby a pod dojmom šikovných filmových efektov a dovtedy nevídaných scén som si želal repete. Bola to prvá časť (vlastne štrvtá) filmovej ságy Hviezdne vojny. Luke, Leia a Han Solo sa nadlho stali mojimi hrdinami detskej fantázie. Na druhú a tretiu časť (čiže 5. a 6.) som nedočkavo čakal niekoľko rokov. A aká bola moja radosť, už ako dospelého človeka, keď ešte o čosi neskôr sa George Lucas rozhodol nielen remixovať staršiu trilógiu, ale natočiť aj novú sériu troch filmov, dejovo predchádzajúcich tým z môjho detstva. Star Wars sú prosto kultom a ja sa hlásim k jeho vyznavačom. A zrejme už aj moja dcéra, lebo keď sa manželka pýtala „Kto je Padmé?” ona jej pohotovo odpovedala: „No predsa princezná. Manželka Anakina Skywalkera.” „A kto je Anakin?” „Ten čo sa z neho stane Darth Vader...” Ešte mala (blbú, že?) otázku kto sú to tí džedájovia a potom sa nás už nič nepýtala. A zrejme si pomyslela, že to je preto, že dcéra so nou trávi oveľa viac času...
„Déja vue par 1 million de personnes en Europe,” lákajú ľudí letáčiky a plagáty v Bruseli na návštevu STAR WARS – The Exhibition. Láka aj aj internetová stránka: http://www.starwars-theexhibition.com/index.html a priamo nad výstaviskom obrovský balón v podobe hlavy Dartha Vadera. Po Lisabone, Porto a Londýne je Brusel štvrtou zastávkou predmetov, modelov, kresieb a filmových ukážok z natáčania, ktoré návštevníkov sprevádzajú chronologickým dejom filmovej ságy. Hneď po vstupe je v obskúrnej miestnosti na svetelných paneloch načrtnutá história galaxie, ktorá je far far away aj s dôležitými momentmi, ktoré predchádzali filmovej sérii a ktoré po nej nasledujú. Lebo dvojnásobná trilógia, hoci filmovo veľkolepá, je iba črepinkou knižnej žatvy zo sveta Star Wars. Na stránke http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Star_Wars_books môžete narátať vyše 120 titulov, ktoré sa zaoberajú hrdinami a antihrdinmai tohto fiktívneho vesmíru. Od rôznuch autorov. V knižnej podobe dej po filme pokračuje deťmi Leiy a Hana a školou pre Jediov Luka Skywalkera. Aj po smrti Darth Vadera a temného cisára sa objavujú noví zločinci čo ohrozujú galaxiu. Niektoré z týchto kníh možno nájsť v Brlohu. V češtine, pravdaže.
Čo možno vidieť na putovnej výstave (z Belgicke pôjde do Švédska)? Za vstupné 13 eur, respektíve 10 eur pre deti? Repliky bojových strojov a vznášadiel, miniatúrne modely stavieb a palácov, náčrtky prvých kresieb niektorých príšer a filmových postáv, väčšie či menšie filmové busty mimozemšťanov aj s konkrétnym názvom, ďalej kostýmy filmových postáv a nemôže chýbať ani nerozlučná dvojica robotov C3PO a R2D2 či nechutne slizký Jabba the Hutt (kdesi som sa dopočul, že keď filmári vyberali mená postáv, inšpirovali sa rôznymi jazykmi a Jabba Hutt má byť podľa slovenského Žaba a Had – všimnite si tú žabiu tvár a telo s predĺženým chvostom...). Kostýmy a roboti sú za sklom, podobne ako aj Darth Vader, Yoda či princezná Padmé aj so zbierkou svojich neskutočných šiat, takže s bleskom sa to dosť zložito fotí. To ale turistom neprekáža. Spestrením sú obrazovky na stenách, kde v trojjazyčnej mutácii sa heslovite objavujú informácie o najznámejších planétach tejto ságy a k tomu hneď filmové ukážky. A informačné panely o tom, čo je to tá Sila a o ďalších podstatných veciach. A takmer na konci výstavy láka točiaci sa svetelný úkaz vo vzduchu – opravdový hologram. Nielen deti (na rukách rodičov), ale aj dospelí chytajú plávajúcich robotov či vznášadlá a naprázdno tľapkajú vo vzduchu... A čudujú sa, odkiaľ sa ten obraz vysiela.
A ako bonus je asi štvrťhodinový film o tom, ako sa Hviezdne vojny natáčali. Od pomaly predpotopnej techniky 70. rokov (o to však museli byť filmári invenčnejší!) až po ultramoderné počítačové simulácie rokov posledných. Keď vidíte, že Yoda, najsilnejší z Jediov bol najskôr iba bábkou, ktorou hýbali až traja herci, ani nejde veriť, že vo filme nič nezbadať. V posledných častiach (II. A III.) už Yoda celkom spočítačovel, najmä pri bojových scénach s lordom Dooku (ktorý bol najskôr tiež dobrý Jedi).
Poznám ľudí, ktorí tvrdia, že Star Wars sú veľká kravna a strata času to pozerať. Budiž. De gustibus not es disputandum... Niektorí z nás zas nemusia Angeliku. Ale pre tých z nás, čo s úžasom na veľkom plátne pozerali veľké koreliánske lode „požierajúce” menšie plavidlá, čo sa nadchýnali vesmírnou scenériou s planétmi a mesiacmi, robotmi a nemožne možnými kreatúrami a svetelnými mečmi, ani neprekáža, že dej je klišé na tému dobra a zla a že celá sága svojou štruktúrou tak trochu pripomína dávne rímske impérium. Aj my dospelí potrebujeme svoje rozprávky a táto, viacdielna, je celkom pôsobivá! Ja sa teším, že som na tej výstave bol. A teším sa, že mi manželka ako totálny suprise bonus kúpila luxusné balenie prvej trilógie Star Wars. Žúžo! Ledva čakám, až budem na pár hodín sám. A ani ma nehne z pohovky!
Dovtedy sa majte pekne a hlavne, Sila nech je s vami!