
Tento obrázok bol pripojený k článku pani Pietruchovej. Jeho pointou je výzva opice ku katolíckemu kňazovi, aby sa nebál evolúcie svojich názorov od skostnatených dogiem smerom k modernému vedeckému pohľadu na svet. Nuž táto karikatúra triafa tak vedľa ako máloktorá karikatúra (a nemyslím teraz na to, že predchodcom človeka neboli opice). Napriek rozšíreným mýtom je totiž historickým faktom, že katolícka cirkev nikdy evolučnú teóriu neodmietla.
Je pravda, že niektoré kresťanské skupiny evolúciu odmietajú. Ide však najmä o rôzne evanjelikálne skupiny v USA, ktoré skĺzli do fundamentalistického výkladu Biblie. Je známe, že bývalý pápež Ján Pavol II. vo svojom prejave z r. 1996 zaujal k evolučnej teórii pozitívny postoj. Žiaden seriózny katolícky teológ biologickú evolúciu neodmieta, naopak, mnohí ju považujú za inšpirujúcu pre teológiu. Veľmi zaujímavé úvahy na túto tému napísal napríklad teológ a paleontológ Teilhard de Chardin (spoluobjaviteľ Homo erectus pekinensis) alebo z mladších teológov John Haught (vyšla u nás od neho vynikajúca kniha Boh po Darwinovi). Biologická evolúcia je vlastne len časťou evolúcie vesmíru, ktorá bola odštartovaná Big Bangom. Málokto vie, že otcom myšlienky Veľkého Tresku bol katolícky kňaz Georges Lemaître. Jeho fotka je v podivnom kontraste voči vyššie uvedenej karikatúre.

Dá sa jednoduchou úvahou prísť na to, že odmietanie evolúcie je nielen nevedecké, ale aj nekresťanské. Kresťania totiž veria, že Boh im dal zmysly a rozum ako dary, ktoré majú rozvíjať v rámci logického myslenia a empirického skúmania sveta. Čiže vedecké bádanie je vlastne Božím príkazom a poznanie z neho prameniace by kresťania mali prijímať. Inak môžu oprávnene čeliť výčitkám, že si nevážia Boží dar rozumu. Kresťanstvo je teda vede naklonené náboženstvo (nie je náhoda, že moderné univerzity a veda vznikli v židovsko-kresťanskej Európe).
Názory, že evolúcia vyvrátila teistické predstavy o svete a dokázala, že ateizmus má pravdu, sú vlastne tiež prejavom fundamentalizmu, iba na opačnom konci spektra, ako je fundamentalizmus kreacionistov. Ateistický evolucionizmus je oprávnený filozofický názor. Ak však sám seba označuje za vedecký svetonázor, nejde už o vedu, ale o ideológiu. Myslím, že by pani Pietruchová okrem kníh Richarda Dawkinsa mohla siahnuť aj po iných dielach na túto tému. Napríklad po nedávno vyjdenej knihe The Language of God od významného genetika (stál na čele Human Genome Project) a veriaceho kresťana Francisa S. Collinsa. Potom by sa jej menej často stávalo, že paradoxne kritizuje názory, ktoré samotní kresťania považujú za rozporné s kresťanstvom.
Ak vás v súvislosti s evolúciou zaujíma polemika ohľadne inteligentného dizajnu alebo myšlienky Richarda Dawkinsa, tu nájdete moje úvahy na tieto témy:
Intelligent Design (angl.)