Mŕtve užívame, napr. mŕtvy planktón morí je teraz ropa, atď. Aj dnes sa vyrábajú mŕtvoly. A to sa deje tou ideológiu, ktorá hovorí o technickom pokroku, o konzume. V skutočnosti nikto nič nekonzumuje pre nejaké napĺňanie, pre pokrok. Sme len nástroje.
K zotročeniu človeka sú rôzne technológie. Jednou z nich je vyvolanie strachu o život, teda apel na pud sebazáchovy. A to sa deje vo svete, kde asi 4% ľudí uživia zbytok, proste dorábanie potravín je technologicky na takej úrovni, že by sme ani nemuseli toľko pracovať, keby nevznikali nové potreby. Pracujeme zo strachu o holú existenciu, je nám predostierané, že neprežijeme ak nebudeme robiť to, alebo ono. Ak aj nebudeme prekračovať klasické hranice etických hodnôt. Sme nútení robiť zlé, len aby sme ako hovoríme - sa uživili.
Práca sa stala odosobnenou, je len prostriedkom k tomu ako sa dostať k peniazom, nejde o realizáciu osobnosti, práve naopak. Nepotrebujeme šťastných ľudí, ale vysoké HDP a falošné úsmevy. Dokonca nepotrebujeme človeka, stačia "mechanizmy". Človek je totiž omylný, lebo sa rozhoduje, lebo myslí. Človek má pocity a do procesu výroby pocity netreba. To stroj je ten "nadčlovek", dokonca zviera sa nemýli, alebo sa mýli menej ako človek, lebo nemyslí a teda nemôže myslieť chybne. Urobme preto z človeka zviera.
Zvieratá sú úzko špecializované. Výkonná ekonomika preto potrebuje zvieratá. Cez "kultúru" sme presviedčaní o tom, že aj tak sme len zvery. Ide o média, o postmodernu, atď. Už nie je žiadne tabu.
Vysoký výkon podávame, ak sme zautomatizovaní. Cenou za to je utlmené vedomie. Zoberme si napr. riadenie auta. Kým sa učíme jazdiť, sme bdelí, ale ak už máme šoférovanie v krvi, jazdíme automaticky a máme pri tom uvoľnenú myseľ pre rozmýšľanie o inom, pre snívanie. To sa deje pri každej rutinnej činnosti. Robíme to, ale zároveň tak trocha spíme.
"Čo chceme navždy mať, to musíme zabíjať". Neživá príroda, to sú staré schránky minulého života. Dokázateľne sú ňou mnohé nerasty, o ktorých dobre vieme, že sú pozostatkom kedysi živých organizmov. A v tejto neživej hmote objavujeme procesy, ktoré sú zákonitosťami, je tam mechanizmus. Mechanizmus je teda najlepšie viditeľný v čomsi, čo nemá vedomie a slododu, čo následne ani nedokáže tvoriť nové veci. A tento princíp mechanizácie, ktorý sa dá uskutočniť len spolu s umŕtvovaním, ktosi chce zaviesť do spoločnosti.
Slobodný človek s uvoľneným myslením pre duchovné veci nahliada do morálky svojím citom a takto spontánne koná. Ale niekto nechce, aby mal človek vyvinutú slobodu ducha, teda duchovné Ja, aby bol slobodný. Ducha je potrebné poprieť a telo podriadiť mechanizmom zvonku, jednoducho človeka treba uviesť do stavu podobnému tranzu, aby samostatne nemyslel, nanajvýš tak sníval.
Odvšadiaľ počuť, že "musíme nájsť mechanizmus", "systém" a pod. Teda niečo, čo bude riadiť nás, nie aby sme sa rozhodovali my sami na základe slobodného nahliadania morálnych princípov. Ale je problém, že mnohí objektivitu morálnych princípov popierajú. Nuž potom je na mieste otázka, že prečo nás rozčuľujú krádeže politikov, alebo že podľa čoho súdia súdy. Proste vaše morálne rozčúlenie nie je na mieste ...
Vidím v dnešnej spoločnosti snahu vytvoriť mohutný kolos, obludný mechanizmus, ktorého súčasti budú produkovať preto, aby mohli opäť produkovať. Jednoducho samoúčel postrádajúci zmysel. Ups .., ten zmysel, túžba po zmysle je nahradená snami.
Priamoúmerne k snahe a k faktu zotročovania človeka rastie potreba zábavy, teda showbiznis, ale aj šport. Nie je žiadúce objaviť fakt, že ma degradovali len na robota, na humanoida v systéme pre akýsi neznámy princíp. Preto aby som to neobjavil, musím snívať pred televíznou obrazovkou, pri rádiu, na internete a pod.
Už samotná monotónna práca uspáva, navodzuje tranz. A najlepšie je ak všetko ide samo a hladko. Ak aj iní za nás myslia, ak nás dirigujú.
Niektorí hľadia povedzme na Nemecko s obdivom. Čistota, poriadok, systém. Všetko má svoje označenie. No nechceme takú dokonalú rozprávku bez chybičky aj u nás? Obávam sa však, či sme sa nezahľadeli ako Gerdin brat Kay do Snehovej kráľovnej až príliš. Ľadová krása, chladný intelekt, smrť duše .... Vyliečila ho až Gerdina láska. Tak je. Rozprávky neklamú ...
Urobili sme z trhu vojnu, USA sú v tom pokrokoví. Vojak musí zaprieť svoju dušu, svoju slobodu a robí len to, čo sa mu rozkáže. A my sme sa stali vojakmi. A je jedno, že zabíjame aj úsmevmi a zvodnými pohľadmi. Každá lož je tak trocha aj vražda. Vražda pravdy.
Takže musíme si uvedomiť, že nie mechanizmy nás potlačia dopredu, ani systém. Nie je dobré robiť z ľudí robotov. Možno chvíľu to bude fungovať, možno bude aj nadmieru hračiek pre utlmenie vedomia, teda veľa produktov na trhu a peňazí. Ale nebude šťastný človek, lebo nebude naplnený jeho smäd po hlbšom zmysle. Zo sna sa sem-tam ktosi prebudí a uvidí v akej mizérii žije. Ostatní asi evolučne upadnú - gorilizujú sa.
Nakoniec ten sen o spoločnosti, kde je všetko zmechanizované, kde je systém nie je ničím novým. Taký bol antický Rím, stará Čína a iné civilizácie. A kde sú tieto civilizácie dnes?
Čo ja staviam oproti tomu? Oproti degradácii človeka a jeho gorilizácii? Presný návod nemám, ak by som aj mal a len tak ho vnútil, zas by to bol len systém. Môžem len na niečo poukázať.
Už od detstva, teda už školstvo by malo rozvíjať slobodné myslenie. Sloboda ale nie je ľubovôľa, ide teda o uvoľnovanie si svojho vedomia z područia determinácie fyzickou prírodou, z mechanizmov danými prírodou, čiže povedané inak, oslobodenie sa od pudov ich pochopením a to rozvojom vyšších mentálnych schopností.
Deti, ale aj dospelí musia byť vystavení umeniu a kultúre vyššej kvality, aby rozum sa naviazal na asociácie s vyššími hodnotami a tam sa vyžil. Nie otročenie vyššieho človeka mechanizmom pudov, ale naopak presvetlenie nízkosti v nás náhľadom vyššieho intelektu.
Jednoducho človeka treba vychovávať k zmyslu pre "Pravdu, Dobro a Krásu." A tu je kameň úrazu ... tieto hodnoty bohužiaľ niektorí dnes, ak nie väčšina neuznáva ako objektívne. Hnevajú sa pre klamstvo, majú radi dobro, milujú krásu, ale ak sa ich spýtate na to, či tieto hodnoty uznávajú ako objektívne platné, povedia že nie. Prečo? Nuž asi si otvárajú zadné dvierka pre "Lož, Zlo a Extrém".