Prosperita ako meradlo vyspelosti civilizácie?

Žijeme akoby v mnohých bublinách. V bubline humanizmu rozhorčene a niekedy tíško mentorujúc o morálke, mravnosti, disciplíne, o človečenstve, Potom nafúkneme inú bublinu, to je bublina o dobrom živote. Iste, že ju nafúklo ego, naš

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Žijeme akoby v mnohých bublinách. V bubline humanizmu rozhorčene a niekedy tíško mentorujúc o morálke, mravnosti, disciplíne, o človečenstve, Potom nafúkneme inú bublinu, to je bublina o dobrom živote. Iste, že ju nafúklo ego, naše chtíče, ale tie má každý, tak sa navzájom klamme.

Človek napokon často prepína k nízkym pudom, ale vie to pekne obaliť do morálky. No čo už - sme nepozorní.
Ktosi raz povedal, že Krista Židia odmietali aj preto, lebo nerozumeli jeho postoju k bohatstvu a k bohatým. Však predsa bohatým dal bohatstvo len Boh! On to chcel! Bohatý sa predsa rovná dobrý! Takú argumentáciu môžme počuť aj dnes, stretáme sa s ňou denne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Západ je dobrý, lebo je bohatý, Rusi sú zlí, lebo sú chudobní. To je len výňatok z dnešných polemík. My chceme byť kamaráti s bohatými. Pozor, nikto neargumentuje, že s morálnymi, ale len s bohatými. Na počiatku je niekedy morálka, jej výšiny, ale v skutočnosti ide len o žranicu? Spomínam si ako sa Chmelár na FB zastával migrantov, apeloval na humanizmus, vysoké méty kresťanskej lásky ... A tu sa odrazu zjavila v diskusii dosť odlišná vetička - "a kto vám bude robiť na dôchodky?" Takže tam je nakoniec zdroj našej lásky - " materiálny prospech".

Ani nemám rád, keď sa s milovníkov Ruska nakoniec vykľujú ľudia typu "musíme myslieť na svoje záujmy". Ups ... politika fakt je len o machiavelisticky chladných záujmoch? O tom, že odkiaľ lacná ropa? Tak to si strčte kamsi takúto politiku. Však potom USA a vôbec veľmoci robia pre svojich len to najväčšie dobrodenie ak zvrhávajú bomby na nevinných. Pre lacné suroviny a Západnú prosperitu musí ktosi umrieť, alebo živoriť. A blahoslavený politik, ktorý nám toto zabezpečí!
A symptomatická je pre týchto chladných farizejov veta "radšej sa mýliť s USA, ako mať pravdu s Ruskom". Ale milý pán Smatana, pozná mafia a zločinci inú rétoriku?

SkryťVypnúť reklamu

Ale samozrejme, že je to zložitejšie a nie každý, komu sa materiálne darí je lump, však za dosiahnutím prosperity sa mnohokrát skrýva morálka, disciplína, mravy ... Veď USA zakladali náboženskí vyhnanci s prísnou morálkou, nemôžte robiť slobodu, demokraciu a prosperitu s ľuďmi bez cností, ktorí len slintajú po bohatstve. Áno, Západná prosperita je len vedľajší produkt ich morálnej vyspelosti, vedia to aj vo Švajčiarsku, aj keď časy, kedy Kalvín nechal bičovať holiča za krivo ostrihané vlasy sú už preč.

Takže áno, je potrebné povedať aj to, že bohatstvo krajín vyvrelo len z ich snaživosti. Konečne k tomu pristupuje mnoho faktorov, kde sa okrem morálky nedá opomenúť ani činorodý anglosaský duch, schopnosť sebariadenia, sebakázne. Kdežto u nás aj u najväčšieho milovníka Západu pozorujem len to typicky Slovenské - zavesiť sa komusi na krk, resp. ako o nás kedysi hovorili Maďari, že sme "otrocké duše."
Ono zrelosť pre demokraciu a prosperitu sa neprejavuje hulákaním, že ku komu sa pridáme, ale trpezlivou prácou tu doma. A teda k tomu patrí aj prirodzený patriotizmus, kočovanie prenechajme kočovným národom. Tom Nicholson dokonca tvrdí, že je u nás toľko korupcie a iného zla aj preto, lebo sme slabí patrioti. A má to svoju logiku, pretože ak nemáte vzťah k miestu kde ste sa narodili, k ľuďom, nebude vás bolieť ničiť a poškodzovať pre svoj egoizmus. Dokonca ani nie egoizmus, ale idiotizmus, pretože aj egoista môže pochopiť, že ak ničím svoje okolie, ničím tým aj seba.

SkryťVypnúť reklamu

Takže samotné bohatstvo nie je zlé a dokonca Západ prosperuje najmä vďaka širšiemu vedomiu našinca, skĺbeniu morálky a slobody .... Lenže pre koho slúži materiálne bohatstvo len ako meradlo výšky civilizácie, ten musí byť sám na skutočne nízkej úrovni. To človek pozná aké má kto motívy keď to povie, v akých súvislostiach.
Pretože prechádzame do fázy, kedy už ku prosperite nedochádza prirodzene, ale ako som spomínal - vojny, geopolitika, apel na nízke pudy,

Kým v Západnej civilizácii hnala ku predu veta "modli sa a pracuj", dnes je to asi len "slintaj a špekuluj". Kým kedysi hodnoty vyvierali z činorodosti, dobroprajnosti, štedrosti, trpezlivosti, cudnosti, striedmosti, pokory, dnes toto aj v rámci boja proti duchovnu upadá a hnacím motorom ďalšej výroby sa má stať stimul " lakomstva, závisti, pýchy, hnevu, smilstva, obžerstva, lenivosti".

SkryťVypnúť reklamu

A to, ako presne psychické vady u človeka majú motivovať prosperitu, to ešte rozviniem na budúce ...

Jozef Kamenský

Jozef Kamenský

Bloger 
  • Počet článkov:  316
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaváži len to, čo neumiera a pre nás neumiera to, čo umiera s nami. Zoznam autorových rubrík:  filozofické zamysleniapoéziaduchovnoumenieportréty blogerovDuch pôsobiaci v časealchýmia vareniaangelológiahistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu