Ľúbime ťa, prepáč ...

Blog venovaný nášmu psíkovi, budem ho tu volať Náš. Je to úžasné stvorenie, ktorému sme urobili krivdu, aj keď nechcene.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
dovolenkujem pri mori
dovolenkujem pri mori (zdroj: z mojej zbierky)

Dlhú dobu som si bola istá, že chcem a budem mať psa. Kedy, akého? Ak som o niečom 100% rozhodnutá, neplánujem čas ani miesto, viem, že môj 6 zmysel, intuícia mi presne napovie, že teraz, tu, takto, tohto...

Chodili sme každý víkend venčiť psíkov na Polianky, jeden milší ako druhý, ak máte radi psov, odporúčam ako veľmi príjemné a pritom šľachetné vyplnenie chvíľ voľna. Polajkovala som na FB všetky útulkové stránky a havovia chodili, šteniatka ňuňuňu, malí, veľkí, bieli, čierni, fľakatí, všetci rozkošní. Nevedela som sa však rozhodnúť, pretože ten pocit úplne tam hlboko, hlboko ešte nevrieskal.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V máji 2011 sa mi na FB objavili 2 šteniatka, vyhodené pri ceste, nevedela som oči odtrhnúť z toho menšieho NÁŠHO a už som nemohla na nič iné myslieť. Volám priateľovi, že na farme majú od včera v dočaske šteniatka a to jedno, to je NAŠE, musíme ísť po neho rýchlo. Nebol úplne nadšený, že som sa takto bez neho rozhodla, ale išli sme.

Vidieť dve malé klbká ako nemotorne bežia za prasiatkom (tým malým čiernym) a snažia sa ho chytiť a popri tom behajú pomedzi nohy obrovského koňa, bol pohľad ako z rozprávky. Keď si priateľ zobral NÁŠHO na ruky, pocítil a pochopil aj on, že NÁŠ je náš ...

Cestou domov sme nakúpili pelech, hračky, granule, hrebeň, šampón a ešte kopec blbostí, ktoré ani nepoužívame a o deň sme vítali nového člena rodiny. Pri podpise adopčnej zmluvy som samozrejme nespustila ani jedno oko z NÁŠHO. Preto som podpísala, to čo som podpísala, možno mea culpa a možno by som kritický bod zmluvy v danom momente ani neriešila, prišiel by mi normálny.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁŠ sa už ako 6 týždňový prejavil ako neskutočne múdre a empatické stvorenie. Rýchlo pochopil, že chodiť každú hoďku von je dosť náročné, ako aj umývanie podlahy, tak už po pár dňoch prestal používať náš byť ako toaletu a pekne vyčkal aj 2-3 hodinky. Vyrástol z neho veľmi milý, priateľský, energický, múdry a prítulný havo. Ak by vás zaujímala rasa - tak riadny supermix. Iba psíčkar vie koľko bezhraničnej a bezpodmienečnej lásky dokáže pes človeku dať a koľko pozitívnej energie v domácnosti vytvoriť. A iba pracujúc dokáže oceniť skutočné kvality najlepšieho priateľa človeka, ako dokáže vytriediť brakové knihy, neaktuálne CDčká, „off" módne doplnky a oblečenie a bytové zariadenie urobiť cool :)

Skryť Vypnúť reklamu

V máji, presne o rok mi prišiel mail z útulku, či je pes už kastrovaný, a že mám doručiť potvrdenie o zákroku. Fuuuu, to bol šok, prečo, veď je zdravý, milý, bezproblémový? Moja prvá reakcia bola, že samozrejme nie, nieže by sme plánovali šteniatka, ale prečo by som mu mala niečo také len tak bezdôvodne urobiť? Chápala som dôvodu, že nechcú, aby sa rodili ďalšie nechcené šteniatka, aj keď nie všetky šteniatka sú nechcené, my by sme sa o naše určite všetky postarali. Ale náš pes žije v byte, tam nič nehrozí a von chodí vždy s nami. Bohužiaľ, to aby sa venčil sám, sa nám napriek jeho šikovnosti, nepodarilo ho naučiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Adopčná zmluva skutočne obsahuje podmienku kastrácie aj s pokutou vo výške 500 Eur a odobratia psíka, ak sa tak nevykoná. Nepomohla ani porada s právnikom, ani odborné názory veterinárov, ani ponuka čestného prehlásenia, že ho nikdy nepripustíme k fenke. Nepomohlo nič.

Vzhľadom na všetky vyššie uvedené fakty bol NÁŠ kastrovaný koncom augusta. Bolo nám to veľmi ľúto. Nikdy nezabudnem na ten jeho pohľad, keď sme si ho prišli zobrať po zákroku, hovoril Prečo si nechala, aby mi to urobili? veď som nič neurobil, veď ťa ľúbim ...".

Dnes, po 2 mesiacoch sme doma spolu v starých koľajách, odpustil nám, je to stále ten milý a bláznivý tuľko. Cez deň, keď nie sme doma, stále rovnako „upratuje" to čo sme nechali rozhádzané alebo čo už nie je „in". Mrzí ma, že ho už tie fenečky nezaujímajú, predsa len, je to fešáčisko :) Z pohľadu povahy pozorujem len mierne agresívnejší postoj k psom, ak ich je viac okolo, začne byť nervózny, možno mu dá niektorý občas pocítiť, že nie je už „komplet". No myslím si, že to sa spraví ... ale či bol nutný tento zákrok, o tom ma nik nepresvedčí.

V každom prípade sme sa nedali touto skúsenosťou odradiť a v budúcnosti chceme poskytnúť domov ďalším psíkom, keďže teraz už s istotou šteniatka od NÁŠHO nebudú.

Na prípadnú diskusiu pridávam 2 témy:

1. Aký je váš názor na kastráciu psov? Vyhľadala som si názory širokého spektra veterinárov a odborníkov, ktoré sa diametrálne rozchádzali. Kastrácia je v každom prípade vážna hormonálna zmena pre psíka. Odporúča sa hlavne pri zdravotných problémoch, resp. pri poruchách správania, aj keď si myslím, že problémovejších psov netreba hneď kastrovať, ale možno skúsiť viac vychovávať a správane a dostatočne sa im venovať (mnoho majiteľov si zjednodušuje život a pritom kastrácia nemusí pomôcť).

2. Dnes som práve čítala, že zákon na ochranu práv zvierat dnes ministerstvo pôdohodpodárstva pochovalo. Sme jednou z posledných krajín EÚ, kde je zviera definované ako vec, majetok. NÁŠHO považujeme za člena rodiny bez ohľadu na to či zákon existuje alebo nie, ale nie všetci ľudia sú ľudský a vnímajú zvieratá ako živé bytosti, ktoré majú právo na dôstojný život a smrť, preto považujem tento zákon za veľmi rozumný.

Juditka Hitková

Juditka Hitková

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kvapka vo vesmírnom mori ... pre niektorých aj malým vesmírom ... Zoznam autorových rubrík:  Poetry experimentPríbehy čajovneMoje pasieSúkromnéZamyslenia

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu