Z nedávnych vyjadrení prezidenta policajného zboru PZ plukovníka Štefana Hamrana vyplýva, že v rámci aktuálnej vojny v bezpečnostných zložkách sú niektorí ľudia rovnejší, ako iní. O Petrovi Koščovi alias pánovi X povedal že, je súčasťou spomínaného boja a je kľúčová postava. Tiež ho pobúrilo, že riaditeľ Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman Konečný má s Koščom priateľský vzťah. Portál Aktuality.sk informoval, že šéf úradu, ktorý je štátnou autoritou na úseku ochrany utajovaných skutočností, navštevoval pána X doma.
Takéto kontakty policajný prezident označil za neprípustné pre portál Postoj.sk, v relácii Na stope a aj rozhovore pre Hospodárske noviny. Uviedol tiež, že takéto vzťahy s „kriminálne závadovými osobami“, by pre policajta znamenali okamžité prepustenie zo služobného pomeru. Iba pripomeniem, že Košč je na úteku a je obžalovaný z korupcie spolu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. aktuálne prebieha v prípade pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde.
Teraz nechajme bokom, že existujú podozrenia voči niektorým súčasným policajným funkcionárom na čulé kontakty s Koščom. Venovať sa budem vzťahom medzi špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a touto hlavou vojny v bezpečnostných zložkách.
Policajný prezident v relácii Na telo PLUS na otázku Michala Kovačiča: „Vy napríklad vytýkate pánovi Konečnému, šéfovi NBÚ, že sa s ním stýkal, ale aj pán Lipšic sa s ním stýkal....“ odpovedal: „Tak viete, vo vzťahu k ÚŠP napríklad, na základe informácii od vyšetrovateľov NAKA alebo operatívnych pracovníkov, nikdy nebolo potvrdené, alebo nikdy nebola komunikovaná taká informácia, že mali by nejaké pochybnosti o postupoch ÚŠP, ktoré by boli nezrozumiteľné alebo nedajbože v príkrom rozpore s trestnoprávnou praxou, ale vo vzťahu k NBÚ tam tie pochybnosti máme,“ povedal policajný prezident.
Nuž k takému vyhláseniu mám tieto poznámky:
Po prvé: Štefan Hamran rozprával niečo o Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), pričom otázka smerovala na osobu Daniela Lipšica a nie na špeciálnu prokuratúru. Aj k Romanovi Konečnému sa pritom vyjadroval ako k osobe a nehovoril o inštitúcii NBÚ. „...Akože keď to šéf NBÚ potvrdí, že s takým človek má väzby, má vzťahy, pre mňa osobne je to problém a naozaj potom je naštrbená dôvera ani nie k tej inštitúcii ale k tej osobe,...“ povedal pre Postoj.sk.
Po druhé: Policajný prezident verejne vyhlásil, že naši chlapci so správnym morálnym kompasom bojujúci s temnými silami z NAKA nič zlé nezaznamenali, a teda nič zlé celkom určite neexistuje, lebo len oni smú povedať a definitívne určiť, čo je zlé a čo dobré. Teda v tomto prípade je ÚŠP na dobrej strane, nič zlé nerobí. No ak avšak ÚŠP dozoruje takmer všetky prípady NAKA, asi ťažko bude NAKA kritizovať ÚŠP, ale keďže teda nekritizuje, je to písmo sväté.
Po tretie: Daniel Lipšic navštevoval Petra Košča v jeho dome Pezinku. Na jednom zo stretnutí bol prítomný aj vtedy budúci riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský, vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a dnes už bývalý policajný funkcionár a najznámejší kajúcnik Bernard Slobodník.
Súčasný špeciálny prokurátor schôdzky s Petrom Koščom datuje do roku 2018 alebo 2019, teda to bolo v čase, keď bol ešte advokát. Povedal, že stretnutia sa týkali prípadov jeho klientov.
Peter Košč zase uviedol, že sa odohrali na jeseň 2016 a spoločne riešili zabezpečenie mediálnej imunity pre Dušana Kováčika na webe Aktuality.sk a v denníku N. Neskôr ako dôkaz predložila jeho advokátka Eva Mišíková Generálnej prokuratúre SR analýzu textov o Kováčikovi v spomínaných médiách pred stretnutiami s Lipšicom a po nich.
Preverovali spomínaní vyšetrovatelia a operatívni pracovníci účel stretnutí Daniela Lipšica s Petrom Koščom?
Vyťažili/vypočuli operatívni pracovníci/vyšetrovatelia Slobodníka, Kováčika a Pčolinského, ktorí boli tiež prítomní na stretnutiach?
Ak áno, ako a kedy?
Ktorá verzia o dôvodoch stretnutí je teda pravdivá?
Po štvrté: Prvý pojednávací deň vlani septembri na súde v korupčnej kauze Kováčika a Košča zastupovala dozorového prokurátora kolegyňa Martina Kellerová, ktorá je na Úrade špeciálnej prokuratúry na stáži. Prekvapivo súhlasila s vykonaním všetkých dôkazov obhajoby, nenamietala ani jeden jediný. Neprekážal jej ani prepis zvukovej nahrávky z novembra 2020, na ktorej kľúčový svedok prípadu Bernard Slobodník rozpráva o jeho plánoch ísť vypovedať. Záznam vyhotovili jeho kamaráti a bývalí kolegovia Peter Koščo a Marek Švarc a Slobodník od nich chcel, aby mu pomohli sa rozpamätať na prípady, ktorými by sa mohol vykúpiť. Obhajoba sa týmto dôkazom snaží spochybniť jediného priameho svedka obžaloby. No a neskôr sa ukázalo, že dotyčná prokurátorka bola so svojim šéfom Lipšicom na výlete v Prahe.
Nevzbudzuje takéto konanie prokurátorky podozrenia?
Kto rozhodol, že práve Martina Kellerová bude zastupovať dozorového prokurátora Michala Šúreka?
Konzultovala svoj postup na pojednávaní s nadriadeným či dozorovým prokurátorom alebo priamo s Lipšicom?
Po piate: Daniel Lipšic ešte ako advokát vstúpil do súdneho konania s bossom zločineckej skupiny sýkorovcov Róbertom Lališom alis Kýblom a spol. Prevzal zastupovanie poškodených manželov Deákovcov. No a bolo to krátko potom, ako viacerí sýkorovci začali vypovedať o podozreniach voči riaditeľovi Úradu zvláštnych policajných činností Jozefovi Rehákovi. Jeho prípad je aktuálne na súde. Čelí obžalobe aj za to, že vynášal informácie práve sýkorovcom a dostával za to paušál. Daniel Lipšic si takto zabezpečil prístup do spisu.
Rehák bol v roku 2010 jeho nominantom na funkciu riaditeľa útvaru, ktorý má na starosti odposluchy a sledovanie. Vypovedá to sám Rehák a už skôr sa takto verejne vyjadril súčasný minister práce Milan Krajniak (SME RODINA), ktorý bol v minulosti na ministerstve vnútra poradca Daniela Lipšica.
V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že Kýbel pred trestným stíhaním ušiel a zatkli ho až v októbri 2015. Skrývať sa začal na prelome rokov 2011 a 2012, teda za éry keď Úrad boja proti organizovanej kriminalite (predchodca NAKA) viedol Peter Krajíček, nominant Lipšica a zároveň aj kamarát Petra Košča. Prvý policajný prezident bol Ján Vaľo, ktorý má tiež priateľský vzťah s Koščom a jeho dcéra získala od Košča v Pezinku pozemok.
Ďalej napríklad, Martin Bihari, ktorý patril k seneckým sýkorovcom a na úteku bol od februára 2010 do októbra 2015, na súde v kauze Reháka vypovedal: „Mal som informáciu od Lališa, že bude vykonaná akcia na skupinu, ktorá operovala v Senci, povedal mi, že informáciu má od Petra Košča.“ Od Lališa sa tiež dozvedel, že Rehák s Koščom boli kamaráti a pozície, ktoré Rehák zastával na polícii alebo SIS, mu zariadil Košč.
V telefóne ďalšieho sýkorovca Jurija Fejera policajti zase ešte v septembri 2012 zaistili správy, ktorému mu posielal Lališ a pochádzali od „siskára Peťa“, týkali sa odpočúvania a realizácie policajného záťahu na túto zločineckú skupinu.
Nevzbudzujú tieto skutočnosti a aktivity Daniela Lipšica ako bývalého ministra vnútra, v tom čase advokáta a v súčasnosti špeciálneho prokurátora podozrenia?
No a na záver už iba podotýkam, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic má vydanú previerku na stupeň Prísne tajné.
Policajný prezident svojimi vyššie spomenutými vyjadreniami robí políciu, teda inštitúciu, ktorá má represívny charakter a aj neverejný a utajený spôsob práce, nedôveryhodnú.
Okrem budovania dôvery neexistuje žiadny iný spôsob, akým by presvedčil verejnosť o svojej nestrannosti, odolnosti voči politickým tlakom a konaní vo verejnom záujme a v súlade so zákonom. Ak by Štefan Hamran poznal odpovede na všetky v texte uvedené otázky a dokázal by ich aj verejne odprezentovať, bolo by možné prijať záver, že v rámci tejto kauzy okolo pána X nie sú rovní a rovnejší. Takto ostali iba pochybnosti.